Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Elyot Amanda "Pamiętniki Heleny Trojańskiej"
Autor Wiadomość
Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2009-04-23, 19:28   Elyot Amanda "Pamiętniki Heleny Trojańskiej"

Helena Trojańska - dama, czy... zdzira?

Takie pytanie musiała sobie chyba zadać pani Elyot siadając do spisania pamiętników Heleny, żony Menelaosa, królowej Sparty. Podobne pytanie zadałem sobie i ja.

Błogosławieństwem Heleny było to, że została spłodzona przez Zeusa, co dało jej niemal nieśmiertelność. Mało tego - była też najpiękniejszą kobietą świata, co widać było już w czasie jej dzieciństwa i tak pozostało do końca.

Jednak to, co zdawało się być atutem, przekleństwem się stało ogromnym. Pozostawiona bez opieki przez matkę, która pozbawiła się życia, znienawidzona przez siostrę Klitajmestrę, wydana za mąż za mężczyznę, którego nie kochała, czyli Menelaosa... nie miała owa bohaterka lekkiego życia.

Nie będę opisywał tego, co wg Agamemmnona doprowadziło do wniecenia wojny o Troję, czyli "porwania" Heleny przez Parysa, bo znana to opowieść. Pominę również milczeniem przebieg wojny trojańskiej, bo niemal każdy to zna.

Jednak nie historia, znana przecież, a narratorka jest ważna. Opowieść prowadzona przez Helenę, pełna wzniosłych słów o miłości, ale również zdań pełnych bólu, bardzo jest ciekawa. Dopiero po przeczytaniu tej książki dowiemy się, jak wiele utraciła Helena odchodząc z Priamem Aleksandrosem, jedynym mężczyzną, którego tak naprawdę pokochała w życiu. Nie ujrzała już więcej swych synów przy życiu... a Hermiona, jej córka, płonęła nienawiścią do niej. Również wczesniej i później wiele bólu musiała Helena ścierpieć.

Być może wskazane byłoby polecić tę książkę tylko czytelniczkom, bo to przecież "pisała" kobieta (Helena) dla kobiety (Hermiony, swej córki), ale również panom ją polecam. Przyznaję, że choć początkowo sceptycznie czytałem tę "babską opowiastkę", to z czasem się wciągnąłem i dałem ponieść. Zatem - polecam wszystkim.

A na pytanie, które zadałem na początku, sami musicie sobie odpowiedzieć.

Moja ocena: +4/6.
Caroline*

Odpowiedz do tematu