Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdy się człowiek zaczyta...
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-04-21, 18:09   

Nula napisał/a:
Ja to w ogóle uwielbiam czytać w nocy,

Ja ostatnio nie umiem. Spać mi się zaraz chce, zmęczenie oczu bierze górę. Czytanie w nocy, albo bardzo wczesnym rankiem (co czasem zdarzało mi się praktykować), gdy cały dom śpi bardzo mi odpowiada. Można odnaleźć wtedy spokój, wyciszyć się i w całości oddać się czytaniu książki.
W dzień z tym oczywiście gorzej. Domownicy krzątają się po domu, ktoś wciąż czegoś chce. Gra telewizor, komputer, trudno o chwilę ciszy tak potrzebną do lektury.

Tina 

Wysłany: 2009-04-21, 18:26   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Gra telewizor, komputer, trudno o chwilę ciszy tak potrzebną do lektury.

Z czasem można się przyzwyczaić. Zresztą czytanie bez zwracania uwagi na otoczenie jest bardzo przydatną umiejętnością ;-) Nie tylko w domu, ale także w szkole czy komunikacji miejskiej. Przyznam, że ja najczęściej mam bardzo duży problem, aby się skupić np. na przerwie i albo nie do końca zrozumiem coś, albo muszę jakiś fragment czytać ponownie.

Też uwielbiam czytać w nocy, a raczej uwielbiałam, bo teraz podobnie jak Uczeń prawie od razu robię się senna. A jeśli jeszcze nie zasypiam to po prostu jestem zmęczona i nawet nie chce mi się czytać...

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-04-21, 18:37   

Tina napisał/a:
Z czasem można się przyzwyczaić. Zresztą czytanie bez zwracania uwagi na otoczenie jest bardzo przydatną umiejętnością ;-) Nie tylko w domu, ale także w szkole czy komunikacji miejskiej.

Ja ostatnio w domu nie mogę się przyzwyczaić. Za to w komunikacji nie mam problemu. Prawie dziesięć lat jeżdżę codziennie pociągiem 23 km w tą i (23km) z powrotem (hmm, 10 lat x 8 miesiecy x 4 tygodnie x 5 dni x 2 x 23... To będzie... hmm... 55 tys kilometrów... Jak ten czas szybko leci. :) ) i bardzo często czytam książkę podczas podróży.

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2009-04-22, 10:33   

tez lubie czytac w nocy :)
a do czytania absolutnie nie potrzebuje ciszy, czesto siedze przy komputerze, sobie "forumuje"
jednoczesnie gra TV a ja czytam ; )

Zołzikiewicz 

Wysłany: 2009-05-17, 18:51   

Jak to powiedział kiedyś Sienkiewicz :
Cytat:
Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega albo zaśnie - w każdym razie wygra.
:)
Odczuwam to gdy staram się "kontrolować" strony, które mam zamiar przeczytać. Np leżąc w łóżku planuje za 10 stron iść spać, a najczęściej jest tak,że z czytelniczego transu wychodzę po około 30-50 stronach.
Także łatwo to odczuć gdy się czyta w miejscu gdzie jest głośno np. korytarz szkolny na przerwach (kiedy to było :p !? ), kiedy to nagle przestaje istnieć cały hałas, nie słyszy się co mówi osoba obok. Nie ma nic po za tymi słowami, tym światem opisanym w książce.
Nie jeden czajnik przeze mnie poszedł do kosza, nie raz zaspałam do szkoły po "przeczytanej nocy" ...
Nie ma życia, nie ma tego papieru trzymanego w ręce, są tylko oczy i słowa, zupełnie inny świat.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-05-17, 19:19   

Sienkiewicz napisał/a:
Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega albo zaśnie - w każdym razie wygra.

Znam ten cytat i zapadł mi on w pamięć dość dobrze.

Chwile, które opisujesz są w pewnym sensie magiczne. Łapię się, że ostatnio mam ich w życiu coraz mniej. :(

Zołzikiewicz 

Wysłany: 2009-05-17, 19:25   

Jeszcze wrócą. Najważniejsze to nie czekać na nie, same przyjdą ;-) .

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-12-28, 19:38   

Święta były dobrą okazję na "zaczytanie się". Całe dnie wolne, nie trzeba iść do pracy. Można usiąść przy książce i spokojnie sobie poczytać. Dawno już nie miałem tyle czasu na lekturę. :)

andy 

Wysłany: 2009-12-28, 19:46   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Dawno już nie miałem tyle czasu na lekturę.

Abarot, ja miałem przerwę. No cóz Rodzina jednak ważniejsza

Żabka 

Wysłany: 2009-12-28, 22:18   

Tina napisał/a:

Z czasem można się przyzwyczaić. Zresztą czytanie bez zwracania uwagi na otoczenie jest bardzo przydatną umiejętnością

Czytając Tinę pomyślałam od razu o sobie i o tym,że często jadąc pociągiem zapominam gdzie jestem i zdarzało mi się już tak wyłączyc,że przejechałam swoją stację...Ale cóż...Mimo wszystko jest to dobra umiejętnośc,żeby umiec się wyłączyc ;-)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-12-28, 22:25   

Żabka napisał/a:
Ale cóż...Mimo wszystko jest to dobra umiejętnośc, żeby umiec się wyłączyc

Umiejętność przydatna, zwłaszcza, gdy się mieszka w niewielkim mieszkaniu z rodziną, kiedy to trudno jest o komfort zamknięcia się samotnie we własnym pokoju i wyłączenia wszystkich urządzeń generujących hałas.
Również często czytam w pociągu i tam nie mam problemu ze skupieniem się na lekturze mimo sporej dawki decybeli. Wiadomo, jak to na polskiej kolei, wszystko w wagonie zgrzyta, klekocze, uszczelnienie wagonów jest takie sobie, w wokoło jeszcze ludzie wymieniają ze sobą multum informacji, często głośno, nie zwracając kompletnie uwagi, że tu gdzieś w roku jeden czy dwóch współtowarzyszy podróży chciałoby się skupić na lekturze. :)
Przejechać stacji z książką na szczęście mi się nie zdarzyło. Mam to szczęście, że jak jadę do pracy, pociąg zatrzymuje się na stacji końcowej. Natomiast w drodze powrotnej, tuż przed moją miejscowością pociąg przejeżdża przez most na Narwi i stukot pociągu mknącego po moście jest na tyle głośny i charakterystyczny, że nie sposób go przegapić.

Żabka 

Wysłany: 2009-12-28, 23:10   

Ja niestety nie mam takiego komfortu ;-) Ale nie jest zazwyczaj tak źle z powrotem,więc wiesz...Moja rodzinka jest taka,że nie ma takiego miejsca,żeby się przed nią ukryc,bo wszędzie Cię znajdą i podręczą...Są kochani za to,bo wiesz,że im zależy na Tobie...Dzięki temu nauczyli mnie do wyłączania się przy czytaniu gdzie wokół hałas i rumor ;-)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-12-29, 08:38   

Mnie się nigdy nie zdarzyło przegapić stacji. Jakiś wewnetrzny budzik mam, że niezależnie od stanu zaczytania, a może on być bardzo głęboki i generalnie jak skupiam się na książce, to nic mi nie przeszkadza, nie słyszę hałasów rozmów, niczego, w każdym razie zawsze ocknę się tuż przed końcową stacją ^^
A w Święta nigdy nie mam czasu na książki, rodzina jest bardzo absorbująca ;-)

Lektury Kawoholiczki

Erendis 

Wysłany: 2009-12-30, 20:27   

Ech, takie czytanie w pociągu zawsze wydawało mi się cudowne. Niestety jeżdżę koleją dość rzadko, a jeśli już, to nie sama - zawsze z kimś, kto nie pozwala mi na to, żeby wyciągnąć książkę i wreszcie spróbować czytania w pociągu. Do szkoły dojeżdżam autobusem, w którym nie ma warunków na czytanie. I trasa jest stanowczo za krótka.

Tak więc... zazdroszczę Wam troszeczkę tego czytania w pociągach, choć z drugiej strony cieszę się, że nie muszę pokonywać długiej trasy w drodze do liceum. :)
my home is your head

rygor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-30, 23:33   

Mnie się raz zdarzyło przejechać przystanek, ale to w autobusie czy tramwaju. Nie wiem, jak to się stało, jednak nie wydaje mi się, że była to tylko wina zaczytania, raczej ogólne gapiostwo. Normalnie jednak nie mam z tym problemu i kończę czytać na czas. ;)

Odpowiedz do tematu