Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Saramago José
Autor Wiadomość
rygor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-17, 20:33   Saramago José

José Saramago (ur. 16 listopada 1922 w Azinhaga) jest portugalskim pisarzem. W 1998r. został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorem kontrowersyjnej książki "Ewangelia wg Jezusa Chrystusa" z 1991r., która została potępiona przez Kościół katolicki i z powodu której skreślono go z listy kandydatów do Europejskiej Nagrody Literackiej.

"Miasto ślepców"
Powieść niezwykła. Pierwsze, na co zwraca się uwagę, to forma - ciągły, zbity tekst bez wyodrębnionych dialogów. Początkowo mnie to irytowało, bo ciężko było mi się zorientować, która wypowiedź do kogo należy, jednakże po kilku stronach problem zniknął i tylko czasem podobne wątpliwości się pojawiały. Niemniej ten sposób pisania bardzo wpłynął na tę powieść, potęgował tylko specyficzny, melancholijny klimat... Najprościej mówiąc to opowieść o człowieczeństwie. O cywilizacji, której fundamenty są niezwykle kruche, o tym, że słowo "człowiek" wcale nie brzmi dumnie, że bardzo blisko nam do zwierząt, których głównym celem jest przetrwanie... O tym, jak nietrwałe są wartości, które rzekomo prowadzą nas w życiu, jak wątły jest świat, który wokół siebie budujemy; o wielkiej bezradności i potrzebie pomocy drugiego człowieka...
Polecam.

Niedawno powstał film na podstawie tej książki, ale nie zebrał pozytywnych opinii. Chyba sobie odpuszczę, bo nie chcę się rozczarować, poza tym dobór aktorów nie pasuje do mojego wyobrażenia postaci... Jeśli ktoś oglądał, to z chęcią poznam jego zdanie.

Watson 
doktor

Wysłany: 2011-08-24, 19:13   

Odgrzebuję temat ;) ale, ale czy oprócz mnie ktoś lubi prozę Saramago?

Ja pierwszy raz z tym panem miałem do "czynienia" przy książce "Wszystkie Imiona" i od razu zauroczył mnie styl pisarski Saramago który jest nieco inny od pozostałych (każdy musi sam się przekonać). Następne książki które przeczytałem to: "Baltazar i Blimunda" - polecam! "Miasto Ślepców" oraz "Historia oblężenia Lizbony" na tym nie poprzestanę i mam nadzieję w najbliższym czasie sięgnę po kolejne pozycje tego już niestety nieżyjącego (zm. 18 czerwca 2010) pana.

Prefu 

Wysłany: 2013-06-17, 20:09   

Z tego co widzę to w tym temacie jedna wiadomość przypada na około 2 lata, tak więc aby nie było inaczej odgrzebię temat.

Z twórczością tego autora spotkałem się przy czytaniu książki " Podwojenie" która podobno jest uważana za jedną z jego najsłabszych, jednak jak dla mnie książka utrzymuje dość wysoki poziom dlatego też chętnie sięgnę po inne dzieła tego autora.

Bardzo charakterystyczny jest tutaj styl autora który nic sobie nie robi ze znaków interpunkcyjnych, tzn jedno zdanie może zajmować całą stronę. Co więcej specyficzny jest także sposób przeprowadzania dialogów, nie ma tutaj myślinków jak to zwykle w powieściach lecz kwestie następują od razu po sobie, oddzielone jedynie wielką literą. Początkowo może to odrzucać jednak z czasem łatwo się do tego przyzwyczaić.

Jacek Dukaj - Lód

Utopiste

Wysłany: 2014-01-23, 22:44   

Mało zostało o Saramago napisane więc postaram się dorzucić parę słów. Właśnie skończyłam lekturę Death with Interruptions. Niestety książka nie została wydana w języku polskim i nie mam pojęcia czy się ukaże. A szkoda, ponieważ jest to jedna z ciekawszych powieści jakie czytałam. Podobała mi się zdecydowanie bardziej niż Miasto ślepców.

Motywem przewodnim powieści jest śmierć. Śmierć w każdej możliwej formie. Na początek więc ludzie przestają umierać. Brzmi jak utopia, ale szybko okazuje się, że brak śmierci jest tak naprawdę ziszczeniem najgorszych koszmarów - powiększa się, że liczba starszych osób, którymi trzeba się opiekować. Na rodziny spada obowiązek zajmowania się krewnymi, którzy nigdy nie wyzdrowieją i nigdy nie umrą. Szpitale i domy spokojnej starości pękają w szwach. Dowiadujemy się też, że śmierć ma w sobie cechy ludzkie i uczucia.

Książka napisana jest fantastycznie. Cały czas miałam wrażenie, że siedzę w jednym pomieszczeniu z osobą, która opowiada o tych wszystkich wydarzeniach co chwilę dodając coś od siebie. Na początku było to trochę problematyczne, ponieważ tekst ma formę ciągłą i trzeba się do tego przyzwyczaić, ale po kilkunastu stronach przestała zwracać na to uwagę. Nie przypuszczałam, że książka o tak poważnej tematyce sprawi mi tyle radości.

Odpowiedz do tematu