Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Chevalier, Tracy
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-05-11, 21:31   Chevalier, Tracy

Tracy Chevalier (ur. 1962 w Waszyngtonie) – amerykańska pisarka, autorka powieści historycznych.
Jej pierwszą książką była wydana w 1997 roku Błękitna sukienka, jednak sławę zyskała dzięki powieści Dziewczyna z perłą. W książce tej Tracy Chevalier opowiedziała fikcyjną historię, osnutą wokół obrazu Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą".
Bibliografia:
Błękitna sukienka, wyd. pol. 2005 (The Virgin Blue, 1997).
Dziewczyna z perłą (Girl with a Pearl Earring, 1999).
Spadające anioły, wyd. pol. 2003 (Falling Angels, 2001).
Dama z jednorożcem, wyd. pol. 2004 (The Lady and the Unicorn, 2003).
Płonął ogień twoich oczu, wyd. pol. 2008 (Burning Bright, 2007).

wikipedia.pl

Po książki Tracy Chevalier sięgnęłam, ponieważ "Dziewczyna z perłą" Petera Webbera ze Scarlett Johansson i Colinem Firthem jest przepięknym, klimatycznym, "namalowanym" filmem. Chciałam poznać oryginał.

Niestety, niestety. Na "Lubimy czytać" napisałam:
Czytałam tę książkę po obejrzeniu filmu Petera Webbera, i to, jak mniemam, odarło ją z połowy magii.
Zwykle jest tak, że kiedy film bardzo mi się podoba, książka, jeśli nie znałam jej wcześniej, jest po seansie dopełnieniem. Wprowadza nieznane wcześniej niuanse, nastroje, klimaty. Tutaj tego nie ma, gdyby ktoś mi powiedział, że książka powstała na podstawie scenariusza, uwierzyłabym bez trudu.
Nie wiem, czy film jest tak dobry, czy książka tak przeciętna. Nie mogę ocenić jej wyżej, eksperymentalnie dam szansę autorce i przeczytam jeszcze coś, co wyszło spod jej pióra.
"Dziewczyna z perłą" nie pozostawiła po sobie większego wrażenia.

Drugie podejście to "Płonął ogień twoich oczu..."
Tym razem postacią historyczną w powieści jest poeta William Blake. Zapowiedź jest dość szumna:
Najnowszy romans historyczny autorki słynnej "Dziewczyny z perłą" osnuty wokół wydarzeń z życia wielkiego angielskiego poety Williama Blake'a. Anglia, rok 1792, niespokojne czasy Rewolucji Francuskiej. Na ulicach Londynu trwają zamieszki. W tym burzliwym okresie do miasta przybywa skromna rodzina z prowincji.. Ojciec, Thomas Kellaway, znajduje zatrudnienie jako stolarz w Cyrku Ashleya. Jego dzieci, Jem i Maisie, szybko odnajdują się w nowej rzeczywistości. Przeżywają swoje pierwsze miłości. Jem poznaje młodziutką dziewczynę z dołów społecznych, wrażliwą i bystrą Maggie, która staje się jego przewodniczką po nieznanym żywiole stołecznych ulic. W życiu trójki młodych ludzi pojawia się poeta William Blake, sympatyk Rewolucji, ich późniejszy duchowy przywódca...

Moja opinia? Ponowne "niestety", które kończy moją przygodę z Tracy Chevalier. Magii nadal brak, a William Blake jest w tej powieści doklejony na tak luźną doczepkę, że tylko patrzeć, aż się urwie i odleci.
O ile w "Dziewczynie z perłą" Vermeer i jego obrazy grali główną rolę i ciekawie było po lekturze przyjrzeć się obrazom i umiejscowić je sobie w powieści, o tyle poezje Blake'a w "Płomieniu" są wciśnięte na siłę i w sumie mało potrzebne.
Ostatnie 100 stron potraktowałam z niewielką uwagą, doczłapując z wysiłkiem do wymęczonego happy endu.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2012-05-19, 11:33   

Od lat jestem zakochana w powiesci Tracy Chevalier "Dama z jednorozcem". Niestety inne ksiazki jej piora nie wzbudzily juz we mnie takiego entuzjazmu. Wczoraj skonczylam lekture jednej z jej starszych powiesci "Blekitna sukienka". Nie wywarla na mnie jakiegos glebszego wrazenia. Jesli chodzi o "Dziewczyne z perla" to o wiele wyzej cenie ekranizacje niz sama powiesc. Najwiekszym rozczarowaniem byla dla mnie powiesc "Plonal ogien Twoich oczu". Chyba nie tak szybko siegne po nastepna pozycje tej autorki.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-05-19, 20:59   

elfrun napisał/a:
Jesli chodzi o "Dziewczyne z perla" to o wiele wyzej cenie ekranizacje niz sama powiesc. Najwiekszym rozczarowaniem byla dla mnie powiesc "Plonal ogien Twoich oczu". Chyba nie tak szybko siegne po nastepna pozycje tej autorki.

Elfie, zgadzamy się w tych kwestiach idealnie. :) I dlatego zastanawiam się, czy nie sięgnąć po "Damę z jednorożcem" - skoro Ci się podobała...

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-08-29, 19:27   

Dałam pani Chevalier kolejną szansę i nie żałuję.
W "Damie z jednorożcem" historia swoim klimatem przypomina mi nieco "Tajemnicę Madonny" Unswortha, którą bardzo sobie cenię (choć bez nawiązań do współczesności), i dowiedziałam się sporo na temat procesu powstawania gobelinów.
Zakończenie mnie rozbawiło, pani Genevieve rozegrała sprawę cudownie. ;-)

alibaba 

Wysłany: 2014-09-01, 13:12   

Ciekawie to wygląda. Jeszcze nie czytałam tej pani i zobaczę co jest w naszej bibliotece. Ostatnio nie bardzo mam ochotę na trudniejsze książki. Może to już wpływ jesieni, tej pogodowej i życiowej.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-09-01, 19:52   

Alibabo, zdecydowanie NIE polecam "Płonął ogień twoich oczu". Pozostałe dwie to sympatyczna, lekka lektura na dwa popołudnia. :)

alibaba 

Wysłany: 2014-09-01, 20:36   

Dziękuję. Zaraz sprawdzę czy w mojej bibliotece te książki są. Teraz czytam takie byle co i chyba będę na dniach musiała odwiedzić bibliotekę.

ren 

Wysłany: 2016-10-20, 22:24   

Co do Tracy Chevallier, to polecam jej miniwykład dla TEDa:
https://www.ted.com/talks...de_the_painting
Mówi m.in. o "Dziewczynie z perłą" oraz jak szuka inspiracji.

Trochę tutaj uprawiam nekromancję, przepraszam. :)

Odpowiedz do tematu