Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki i ich zacna oprawa
Autor Wiadomość
Przemekyeti
www.terrahandmade.pl

Wysłany: 2014-10-30, 14:31   Książki i ich zacna oprawa

Witam. Na wstępie zaznaczę że nie chcę tu robić żadnych reklam ani nic w tym stylu, po prostu chciałbym się pochwalić swoim hobby a widziałem że był temat "jakie najbardziej wydawnictwa wam się podobają pod katem wyglądu ich książek" tak się nie nazywał ale w skrócie taki sens, i se pomyślałem że któż inny mógłby najlepiej ocenić moje prace jak nie zagorzali czytelnicy :)

Przejdę do sedna bo odbiegłem od tematu, Hobbistycznie zajmuję się oprawą książek w skórę z ręcznie wykonanymi zdobieniami, czyli na co tylko wyobraźnia pozwoli :)

Poniżej zamieszczę parę takich przykładowych prac jeśli chcecie żebym się podzielił kolejnymi dziełami to napiszcie czy odpowiada wam taki temat na tym forum :)

jacek 

Wysłany: 2014-10-30, 14:34   

Mi odpowiada - piękne to i zacne oraz oczywiście wartościowe :)

Przemekyeti
www.terrahandmade.pl

Wysłany: 2014-10-30, 14:40   

Osobiście powiem jeszcze, że akurat w moim przypadku nawet książka której człowiek jakoś nie trawi nagle staje się całkiem przyjemna w czytaniu ;) wiem, że treść jest najważniejsza ale jakoś inaczej się do niej podchodzi trzymając w dłoniach takie ooo ;) Miałem tak w przypadku "Fionavarskiego Gobelina" G. G. Kay, tak jak najpierw przeczytałem pól rozdziału i miałem serdecznie dosyć tak po zrobieniu oprawy lepiej wchodziło :)

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2014-10-30, 21:41   

Sa przepiekne. Ciesza oczy i serce. Czy moglbys opowiedziec cos wiecej o swoim hobby?Uwazam, ze jest absolutnie fascynujace. Jak dlugo sie tym zajmujesz? Skad czerpiesz inspiracje? Czy moglbys pokazac wiecej swoich wspanialych prac???

Przemekyeti
www.terrahandmade.pl

Wysłany: 2014-10-31, 11:26   

Oprawę robię już w zasadzie od ponad roku, szybko zleciało :)
Skąd pomysł i inspiracje hmm.... wszystko zaczęło się od tego że wraz z partnerką jesteśmy fanami świata fantasy w postaci książek, filmów i gier no a jakby nie patrzeć w takim świecie księgi często są dosyć "finezyjne" choćby pierwszy lepszy przykład książka Biblo Bagginsa z Władcy w której opisuje swoje przygody.... pomyślałem, że fajnie by było mieć taką "finezyjną" książkę w domu, no to zacząłem szukać materiałów, metod, technik robienia takich rzeczy czyli przeglądanie kilkudziesięciu fimów na ytubie, setki zdjęć porozrzucane po sieci, no i na pierwszy odstrzał poszły "Opowieści o Wiedźminie" :

Dużo nie dociągnięć ale jak na pierwszą taką oprawę w życiu uszło, no i dużo już się zmieniło :)
A z innych przykładów jeszcze moich prac:

alibaba 

Wysłany: 2014-10-31, 11:49   

Przepiękne! Podziwiam Twoją pasję.
Moje książki- zwłaszcza te z lat 80-tych to po prostu coś naprawdę brzydkiego. Te starsze są zniszczone z powodu używania. Och, gdybym miała takie umiejętności jak Ty! To co nam zaprezentowałeś jest naprawdę cudowne.
Miło było na to popatrzeć i zapewniam Cię, że jak tylko znajdę się w psychicznym dołku, wejdę na tę stronę forum, popatrzę i zaraz będzie mi lżej na duchu.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2014-10-31, 11:54   

Fantastyczne! Uwielbiam piękne oprawy, a te Twoje prezentują się świetnie. Wprawdzie dla mnie na kiepską książkę, szkoda takiej oprawy, ale klasykę chętnie widziałabym w takim wydaniu :]
Powiedz jak bardzo czasochłonne (i podejrzewam kosztowne) to hobby?
I ile tak oprawiona książka waży? Na przykład ta Biblia (podejrzewam, że z krzyżem to Biblia?)

Lektury Kawoholiczki

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2014-10-31, 12:18   

Tak absolutnie wspaniale. Pokazywalam zdjecia Twoich prac mojemu 17-letniemu synowi i tez sie zachwycil. Pamietam, ze wieki temu, kiedy jeszcze chodzilam do liceum zanosilam nieraz ulubione ksiazki do introligatora, zeby je oprawil, ale tamte okladki nawet w malym procencie nie byly takie wspaniale jak Twoje dziela! :)

Przemekyeti
www.terrahandmade.pl

Wysłany: 2014-10-31, 13:48   

Miło mi się czyta Wasze komentarze, fajnie że ktoś docenia czyjąś prace :)
Jeśli chodzi o stare książki to osobiście wolę je robić- trochę więcej roboty ale maja ten zżółkły lekko przybrudzony papier i w tym przypadku:

Faraon jest z 1967 roku i w dodatku dwa tomy zamknąłem w jeden :)

A jeśli chodzi o książki w agonii też można z nich zrobić coś ciekawego, na przykładzie Wesela Wyspiańskiego z 1975 roku:

Ile taka książka zajmuje czasu jest zależne od wielkości i skomplikowania, np. Trylogia Sienkiewicza która jest parę postów wyżej zajęła mi ponad dwa tygodnie ale w przypadku mniejszych z prostymi wzorami to ok 4 dni.
Co się tyczy kosztów ehh.... tu jest druga strona medalu niestety :( Materiały są bardzo drogie.
Do ręcznego przetłaczania wzorów nadaje się tylko jeden gatunek skóry- skóra juchtowa garbowana roślinnie, uznawana za najszlachetniejszy gatunek skóry której proces wytwarzania nie zmienił się od wieków, co za tym idzie cena :(
Do tego trzeba doliczyć specjalne farby, aparaturę nabłyszczającą, specjalne kleje ehhh coś za coś :(
No i trzeba doliczyć nerwy :D teraz już przywykłem ale na początku to naprawdę się stresowałem jak przed maturą gdy miałem tłoczyć na skórze, właśnie ze względu na cenę materiałów, bo szkoda by było przez chwile nie uwagi zmarnować ładny kawałek skóry :)

Waga... najcięższa i zarazem największa ważyła ok 5 kg nie wiem czy to dużo czy mało ale była ogromniasta i osobiście nie wiem czy nadawałaby się do komfortowego czytania ale za to na półkę w widocznym miejscu w salonie jak najbardziej :D

Jeśli chodzi o introligatornie to robią prawdziwe dzieła sztuki lecz w innej technice i na innych materiałach, są eleganckie, proste, wyrafinowane lecz trzymają się można powiedzieć jednego schematu a ja chciałem coś innego no i przy mojej technice mam możliwość nanieść praktycznie dowolny wzór co tylko przyjdzie do głowy zaś introligatornie są ograniczone stemplami, matrycami, liniakami itp.

Rozpisałem się trochę ale cieszę się, że podoba się Wam moja praca więc jeśli pozwolicie będę dalej wrzucał jakieś zdjęcia moich wypocin, może jakieś w trakcie robienia, obecnie walczę z Władcą Pierścieni w trzech tomach więc trzymajcie kciuki :)

Mormolyke 
Widmo forumowe

Wysłany: 2014-10-31, 16:22   

Cudownie. :shock:
Jakże ja bym chciała mieć tak pięknie oprawione książki w swojej bibliotece. Takie uzupełnienie całości. Wisienka na torcie.

Belial

Wysłany: 2014-10-31, 16:36   

Oprawy cudne, ale nie chciałabym ich mieć w swojej biblioteczce. Za dużo stresu, że się zniszczy...

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2014-10-31, 18:25   

Mnie najbardziej w opisywanej przez Ciebie technice zafascynowala wzmianka o procesie tloczenia na skorze. Powiesz cos wiecej, jak to sie odbywa?

Przemekyeti
www.terrahandmade.pl

Wysłany: 2014-10-31, 20:47   

Jeśli chodzi o stres, że się zniszczy taką książkę to bym się nie martwił, moim zdaniem (choć to kwestia gustu) przy takiej skórze nie ma się co martwić o przetarcia ba czasem mogą być nawet pożądane, książka dostaje wtedy charakteru :)

W 99,9% przypadkach tłoczeń na skórze czy to jakieś ekskluzywne wydania książek, skórzanych torebek, pasków i innych tego typu wyrobów z jakimiś przetłoczeniami są wykonywane głównie metodą tłoczenia ślepego, czyli przyciska się matryce ze wzorem i już jest gotowe. Ja wytłaczam cały wzór ręcznie czyli trochę na zasadzie rzeźbienia dłutkiem w drewnie, z tym że tylko skóra juchtowa się nadaje do tego. Taki rodzaj tłoczeń można spotkać na siodłach jeździeckich czy pochwach na miecze, raczej na wyrobach "górnolotnych" głównie przez czasochłonny proces tłoczenia.

Belial

Wysłany: 2014-10-31, 21:01   

Ja jestem psuja, rysy by się pojawiły dosyć szybko.

Przemekyeti
www.terrahandmade.pl

Wysłany: 2014-10-31, 21:14   

Belial napisał/a:
Ja jestem psuja, rysy by się pojawiły dosyć szybko.

I właśnie o to chodzi :) naprawdę przy tej skórze wszelkie zadrapania ryski wyglądają..... "szlachetnie" ;) .... wiadomo kwestia gustu :)

Odpowiedz do tematu