Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął
Autor Wiadomość
Utopiste

Wysłany: 2014-07-31, 19:45   Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

Ponad milion sprzedanych egzemplarzy w samej Skandynawii!

Życiowa podróż szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świata.

„Śmiałem się do łez, czytając o niefrasobliwym stulatku w kapciach przemierzającym Szwecję z ukradzioną walizką. Polubiłem tę historię od pierwszego rozdziału!” Artur Barciś

Właśnie minęło dziesięć dekad nadzwyczaj bogatego w wydarzenia życia Allana Karlssona. Problem tylko w tym, że zdrowie nie odmawia posłuszeństwa i wygląda na to, że wielka feta z okazji setnych urodzin będzie musiała się odbyć w domu spokojnej starości. Jednak człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchilem, pił wódkę ze Stalinem i zaznajomił się z Mao Zedongiem, nie może tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w swą ostatnią życiową podróż...

cytat za: Wydawnictwo Świat Książki

Po pierwsze, tytuł okazał się zbyt długi żeby zmieścić się wraz z autorem w jednej linijce stąd też taki nietypowy zabieg.

Jeżeli chodzi o książkę, to jest niesamowita - czyta się ją bardzo lekko i szybko, przebieg fabuły jest całkowicie nierealny i absurdalny. Nie przeszkadza to jednak w dobrej zabawie. Cały czas byłam ciekawa jak też cała intryga się rozwiąże. Nie zawiodłam się. Kupując książkę (stare wydanie) na wakacyjnym kiermaszu nie miałam pojęcia czego się spodziewać. Wiedziałam, że powstał film na podstawie powieści, gdzieś obiło mi się o uszy, że być może dobry więc zaryzykowałam. Spokojnie mogę powiedzieć, że największe zaskoczenie ostatnich miesięcy (przy aktualnych cenach książek rzadko kupuję cokolwiek bez poczytania opinii). Chyba największym komplementem dla książki będzie stwierdzenie, że rozbawiła mnie momentami bardziej niż Prachett i ostatnio Vermes (a też był dobry). Przydaje się ogólna znajomość historii XX wieku, bez tego wiele aluzji może umknąć. Na szczęście wiedza wyniesiona ze szkoły w zupełności wystarczy. Szczerze polecam w okresie wakacyjnym.

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-09-01, 16:21   

Świetna książka :) Też kupiłam ją zupełnie przez przypadek, bo mi zostało trochę pieniędzy na bonie i musiałam go jakoś spieniężyć. Książkę wzięłam na wakacje i chichotałam jak dzika już od pierwszych stron :) Bardzo fajny humor, często czarny, ale przy tym lekki. Allan to bardzo ciekawa postać - gość, który zawsze coś wykombinuje i dostosuje się do sytuacji, wyciągając z niej jakieś profity. No i wkurzył się w życiu tylko raz, a powód owego wkurzenia sprawił, że polubiłam go jeszcze bardziej :)

Niedawno w kinach można było obejrzeć całkiem niezłą adaptację. Wprawdzie z książką się nie równa, ale dość dobrze oddaje jej nastrój. Warto zobaczyć choćby dla doskonałej charakteryzacji głównego bohatera - Allana w wieku od 30 do 100 lat gra ten sam aktor.

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 19:17   

wypożyczyłam ją z biblioteki i głównie czytałam ją w autobusie, gdy jeździłam na praktyki, niesamowicie się uśmiałam, cudowna, zabawna, fantastyczna :D ludzie w autobusie trochę dziwnie patrzyli, ja jak najbardziej polecam tę książkę, szczególnie na te jesienne "humorki" :P za to ekranizację odradzam, bardzo słaba...

Odpowiedz do tematu