Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Musierowicz Małgorzata
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-02-06, 20:35   Musierowicz Małgorzata

Jeżycjada – cykl książek dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, prywatnie wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady. Pierwsza część cyklu (Szósta klepka) została wydana w 1977, a najnowsza (Sprężyna) w 2008. Planowana jest kontynuacja cyklu.

Akcja niemal wszystkich książek dzieje się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon "Jeżycjady" stanowią losy rodziny Borejków, zamieszkującej stuletnią kamienicę przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci.
Na cykl składają się:

1. Szósta klepka
2. Kłamczucha
3. Kwiat kalafiora
4. Ida sierpniowa
5. Opium w rosole
6. Brulion Bebe B.
7. Noelka
8. Pulpecja
9. Dziecko piątku
10.Nutria i Nerwus
11.Córka Robrojka
12.Imieniny
13.Tygrys i Róża
14.Kalamburka
15.Język Trolli
16.Żaba
17.Czarna polewka
18.Sprężyna

No, kochani. Wreszcie się doczekałam! 18 tom "Jeżycjady" już w księgarniach!

Tytuł: Sprężyna
Autor: Małgorzata Musierowicz
Data wydania: listopad 2008
Wydawca: Akapit Press
ISBN: 978-83-60773-78-9
Liczba stron: 224

Śmieszna, miła, wzruszająca! Kolejna powieść Małgorzaty Musierowicz odpowiada na pytanie: kto był sprężyną ważnych wydarzeń w rodzinie Borejków? Dalsze losy ulubionych bohaterów, kolejna porcja humoru i optymizmu.
Łusia Pałys w roli sprężyny wszystkich nieoczekiwanych zdarzeń. Czy związek Tygrysa i Wolfiego przetrwa? Jaką rolę odegra Mozart, a jaką róża „Nuits de Young”?

Lektury Kawoholiczki

Tina 

Wysłany: 2009-02-07, 11:42   

Kilkakrotnie zabierałam się do tego cyklu. Kilka lat temu te parę tomów, które przeczytałam bardzo mi się podobało. I żałuję, że nie przeczytałam wtedy wszystkich, bo kiedy niedawno ponownie zaczęłam ten cykl to już mnie tylko i wyłącznie nudził. Może momentami nawet przyjemnie się czytało, ale ogóle wyrażenie wypada o wiele gorzej. Trochę irytuje mnie teraz ten wszechobecny w tych książkach optymizm.

Ale za to czytałam felietony pani Musierowicz - Frywolitki, które o wiele bardziej mi się spodobały :)

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2009-02-07, 12:21   

moge szczerze powiedziec ze nie znosze ksiazek Musierowicz,
drazni mnie niemal wszystko
wymyslne imiona, nieprawdopodobne sytacje, sztucznosc i infantylizm, oderwanie od rzeczywistosci, politykowanie, humor taki na sile i lopatologiczny
nie smieszy mnie w tym nic
zabieralam sie kilka razy i nie moge

Frywolitki pamietam jeszcze ze starej doobrej 'Filipinki',
kiedy jeszcze nie byla podobna do BravoGirl
swietne byly :D
i mialy podtytul "...czyli ostatnio przeczytalam ksiazke" :lol:

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2009-02-07, 14:14   

Postanowiłam przeczytać całą jeżycjade . Stanęłam na opium w rosole. Zaczęła mnie już nudzić ta seria. Ale skoro postanowiłam przeczytać całą , to przeczytam.
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2016-10-01, 20:21, w całości zmieniany 2 razy  

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-02-08, 10:49   

Czytalam pare pozycji, nawet chyba mam je gdzies dalej zachomikowane :)
Szósta klepka
Kwiat kalafiora
Ida sierpniowa
Opium w rosole
Brulion Bebe B.
Noelka
Dziecko piątku
Nutria i Nerwus

Szósta klepke czytalam chyba z 5 razy:) Jakis czas temu probowalam do nich wrocic, ale chyba z nich wyrosłam, nie umiam juz ich czytac.
Na starym forum byla ciekawa dyskusja pamietam, o reportazu z Wysokich Obcasów, niepamietam co tam konkretnie było, ale wiem ze sie z nim po czesci zgadzalam :)

Panna Jeż 

Wysłany: 2009-07-09, 23:24   

Bardzo lubię Jeżycjadę. Oprócz dwóch ostatnich tytułów, czytałam wszystkie, a niektóre po kilka razy. Najbardziej lubię "Szóstą klepkę" i "Opium w rosole".Moim zdaniem są to bardzo ciekawe, zabawne i wartościowe książki. Myślę, że mogą wykształcić wrażliwość u młodych czytelników i zachęcają do właściwego postępowania. Poza tym zawsze mi imponowało to że wszyscy Borejkowie byli bardzo oczytani, dzięki temu sama poważniej zainteresowałam się książkami :) Jak najbardziej polecam :)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2009-08-21, 21:41   

Przeczytałam i nawet mam pierwszych jedenaście. Bardzo podobało mi się "Opium w rosole", gdy czytałam, to akurat byłam w wieku Kreski i to była pełna identyfikacja z bohaterem utworu :P . Za to Gabrysię zawsze uważałam za coś w rodzaju starszej siostry, Ida wyleczyła mnie z kilku kompleksów... Niestety, dla mnie ostatnim strawnym tomem była Nutria i Nerwus. Nie wiem, czy wyrosłam z tego, czy coś się w tym cyklu zepsuło, ale nie potrafię przeczytać tych najnowszych części.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2011-12-08, 23:25, w całości zmieniany 1 raz  

Panna Jeż 

Wysłany: 2009-08-22, 01:37   

Rozumiem doskonale.. Od "Córki Robrojka" coś się popsuło, choć "Kalamburka" jest całkiem dobra :) Jeśli nie czytałaś, to zachęcam do zmuszenia się jednak do tej jednej :)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2009-08-22, 12:29   

Skoro zachęcasz, to wpisuję na listę oczekującą następnej wizyty w bibliotece. Przeczytam i dam znać, jak było. :D

ultramaryna 

Wysłany: 2009-08-31, 20:16   

Bardzo lubię "Jeżycjadę", chociaż uważam, że starsze części są lepsze. "Żaba", czy "Czarna polewka" całkiem utraciły specyficzny urok "Jeżycjady". "Sprężyna" jest pod tym względem lepsza. Ale tak ogólnie to książki bardzo ciepłe, śmieszne i radosne. No i wspaniale poprawiają humor.

"Frywolitki" są bardzo dobre. Ale myślę, że lepiej czytałoby się po jednym artykule wychodzącym w gazecie, niż cały tom naraz.

"Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow

Ladybug 

Wysłany: 2009-08-31, 21:15   

Ogólnie bardzo lubię całą serie, ale nie mogłam się zmusić do przeczytania "Brulionu BeBe B.".

Panna Jeż 

Wysłany: 2009-09-01, 16:44   

O właśnie "Sprężyna".. chętnie bym przeczytała, ale nie przebrnęłam przez "Czarną polewkę" więc może nie będę wiedziała o co chodzi :-/

Żabka 

Wysłany: 2009-11-06, 23:17   

Jeżycjada jest jednym z moich ulubionych cyklów...Pamietam te nieprzespane noce jak pod kołdrą z latarką w ręku czytałam kolejne tomy...Niestety nie czytałam ostatnich dwóch pozycji i bardzo tego żałuje,ale myślę,że żeby je przeczytac musiałabym powrócic do przeczytania całego cyklu,żeby wejśc w klimat

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2009-12-01, 13:41   

Och wspominają się stare dobre czasy:) Czytałam jedną książkę za drugą. Musze wrócić do niech kiedyś

ene 

Wysłany: 2009-12-01, 17:11   

posiadam cały cykl i lubie do niego czasem wracać

ale faktycznie stare tomy były lepsze od najnowszych. :)

Odpowiedz do tematu