Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jednolita cena książki - projekt ustawy
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-02-23, 19:52   

Belial napisał/a:
Czemu brawo, że piraty będzie ściągać? Żadne brawo. :/

I owszem, brawo. Z ebooka za 30 zł do autora idzie jakieś 4 zł.
Jakoś nie odczuwam potrzeby płacenia wydawcom, korektorom (zwłaszcza, że może 1 ebook na 10 jest zrobiony porządnie), marketingowcom, z których usług i tak nie korzystam.
Też spiracę, albo zapłacę 5 zł na bookrage - i wszystko zapłacę autorowi.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2014-02-24, 12:06   

Ja ostatnio nabyłam dużo książek z wymian, ale zdarza mi się kupować także używane, bo czasem nawet zapłacę połowę ceny okładkowej, a książka wygląda często jak nowa. Jeśli kupuję książki nowe to często korzystam z promocji, bo tak jak Kamil mówisz, na przykład książki z FS nie opłaca się kupować, bo ceny mają wysokie, czcionkę ogromną i dzielą bez sensu jeden tom na dwie książki, byle więcej zarobić. Od jakiegoś czasu już zastanawiam się nad kupnem Kindle, bo czasami w promocjach można trafić na tanie e-booki, poza tym niektóre książki są udostępniane w sieci za free (legalnie!). Oczywiście można piracić i ja akurat mam w nosie to, czy ktoś to robi, czy nie, ale Córka też ma rację z tym, że zaledwie kilka zł trafia do autora, a cała reszta idzie na promocję i inne takie rzeczy, a mnie akurat średnio obchodzą książki promowane, ponieważ czytam tylko to, co mnie interesuje, a jak widzę hasło "bestseller" to się często zastanawiam, czy taką książkę kupić/wypożyczyć.

Oczywiście znajdą się osoby, którym będzie wisiało to, czy zapłacą za nowość wszędzie tak samo, czy może dostaną książkę gdzieś w promocji, ale jeśli na przykład czytamy kilka serii, które sobie wychodzą w różnych terminach i nagle w zbliżonym terminie zostaną wydane kolejne części tych serii to na pewno nie każdy je kupi od razu (a przecież czasem zdarza się tak, że nakłady są małe i można nie zdążyć kupić już po obniżonej cenie, prawda?). Zresztą obawiam się, że jeśli ta ustawa wejdzie to niektóre wydawnictwa znowu podniosą ceny książek do góry, bo przecież i tak znajdzie się ktoś, kto to kupi, jeśli bardzo na to czeka.

Kamil 

Wysłany: 2014-02-24, 12:16   

motylek727 napisał/a:
poza tym niektóre książki są udostępniane w sieci za free (legalnie!).

a te udostępnione nielegalnie też można spokojnie pobierać, bo nie jest to łamaniem prawa (pomińmy aspekty moralny ;) ). To nie nasza sprawa czy dane źródło jest legalne czy nie, czy dany plik trafił do sieci w legalny sposób. Możemy takie pliki przechowywać u siebie bez konsekwencji, o ile nie udostępniamy (publicznie, bo udostępnianie rodzinie, znajomym, jest legalne).

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2014-02-24, 15:37   

Córka Lavransa napisał/a:
Z dyskusji na LC wynika, że 30%. Rav...?

Jest jeszcze tzw. ustawa o zamówieniach publicznych, która dość mocno nas trzyma a czasem idiotycznie blokuje ^^
Jeśli chodzi o nowości, chyba się nie zdarzyło, żeby było to 30% na książce. Zastanawiam się... Także w ofercie dla bibliotek nowości chodzą drożej, z reguły 10, 15% ceny. A! Jedynym wydawcą, który dawał nam wysokie upusty był Prószyński i faktycznie, to było jakoś 30% lub więcej. Ostatnio dostałyśmy w zamówieniu 20% upustu, ale to była sieciówka.

Lektury Kawoholiczki

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-02-24, 15:50   

Ravena napisał/a:
Jest jeszcze tzw. ustawa o zamówieniach publicznych, która dość mocno nas trzyma a czasem idiotycznie blokuje ^^

A w czym problem? Z ciekawości pytam.

Ravena napisał/a:
Jeśli chodzi o nowości, chyba się nie zdarzyło, żeby było to 30% na książce.

I to jest to właśnie słynne "do...". Powinno być sztywno i z definicji 30% dla biblioteki. Koniec, kropka.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2014-02-24, 16:19   

W tym, że skoro ktoś wygra przetarg i wybierzemy w końcu najtańszą ofertę, jesteśmy skazane na to co przywiezie hurtownik. A najtaniej znaczy: nowości najczęściej brak, sporo badziewia, bardzo, bardzo źle zaopatrzony w gatunek, jakim jest fantastyka, wydania kiepsko klejone, które absolutnie nie nadają się do obiegu czytelniczego, bo rozpadną się po góra trzech czytaniach. No i niemożliwość nadrobienia braków w księgozbiorze, bo akurat nie mają w ofercie książek, na których nam najbardziej zależy ^^ Przykład: bez problemu dostanę zmierzcho i greyo-podobne, ale od lat poluję na "Nieznośną lekkość bytu" Kundery i nie mogę upolować.

Lektury Kawoholiczki

Belial

Wysłany: 2014-02-24, 17:11   

Córka Lavransa napisał/a:
Belial napisał/a:
Czemu brawo, że piraty będzie ściągać? Żadne brawo. :/

I owszem, brawo. Z ebooka za 30 zł do autora idzie jakieś 4 zł.
Jakoś nie odczuwam potrzeby płacenia wydawcom, korektorom (zwłaszcza, że może 1 ebook na 10 jest zrobiony porządnie), marketingowcom, z których usług i tak nie korzystam.
Też spiracę, albo zapłacę 5 zł na bookrage - i wszystko zapłacę autorowi.

Zawsze to 4 zł dla autora. :P Myślisz, że woli dostać 0 zł za pirata czy chociaż 4zł za e-book? Ty z nich nie korzystasz, ale jak ktoś mi tu wcześniej udowadniał, "ty" to nie cały świat. A wydawca jakby nie patrzeć pokrywa opłaty, tłumaczenia, etc.

Przyznaję, że nie śledziłam jak bardzo ceny wzrosły. Nie mam nawet jak. Wprowadzenie VATu raczej (z tego co pamiętam) nie odbiło się na kupnie książek przeze mnie. Od pół roku co prawda nie kupiłam książki, ale muszę w końcu przeczytać chociaż część tych, które nakupowałam przez kilka ostatnich lat. ;) Serie które mnie najbardziej interesują albo nie są wydawane w Polsce (Lynn Flewelling), albo chcę je i tak po angielsku. ;)

Motylku, rozumiem twoją niechęć do bestsellerów. Ja jednak tak czy inaczej wolę wspierać te tabuny ludzi, którzy pracowali nad wydaniem książki. Niezależnie czy to nowość, bestseller czy co tam.

Jeżeli wydawnictwa podniosą ceny, to może się okazać, że ludzie nie będą tego kupowali i będą mieli na głowie sporo niesprzedanych książek zanim będą mogli obniżyć cenę po pół roku. ;)

Ravena napisał/a:

Weź mi nie przypominaj... To jest irytujący twór.

Dzięki za dane. :)

Fantasmagorion 

Wysłany: 2014-02-24, 17:22   

Ciekawy głos w temacie: http://hatak.pl/artykuly/...nictwa-albatros

Z pracy piszę, skomentuję później. ;)

Belial

Wysłany: 2014-02-24, 17:47   

Ponieważ nie kupuję w hipermarketach, Biedronkach książek - proszę o info czy tam są sprzedawane nowości. Jedyne co z tanich książek (nie używanych) kojarzę to sprzedawane w Saturnie/Media Markt wersje kieszonkowe książek wydanych dawno temu. Miały cenę albo 9,90 albo 19,90.

Fakt, że w PIKu jest 200 wydawców z kilkunastu tysięcy (bez odniesienia się do ich wielkości/obrotów, etc.) o niczym nie świadczy. ;)

"Z litości nie wymieniam tu nazw firm, ale większość wydawców i księgarzy i tak wie, o kogo chodzi." Wiem, ale nie powiem. To takie PISowskie.

Od właściciela wydawnictwa oczekiwałabym jednak "wypowiedzi" w innym tonie, a nie jak kolesia z podwórka. ;) W ten sposób nie przekona mnie do niczego.

Yacek 

Wysłany: 2014-02-24, 17:51   

Takie odgórne ustalanie cen to pomysł chybiony. To np taka milionstronicowa książka ma kosztować tyle, co krótkie opowiadanie? Efekt może być taki, że będą drukować na byle czym i byle jak, żeby sobie zwrócić za te grube książki.
Lepiej by było np znieść vat, wtedy wszyscy by się cieszyli a budżet by nie stracił specjalnie.

Belial

Wysłany: 2014-02-24, 18:01   

Yacek, przeczytaj projekt ustawy. Cena dotyczy TEJ SAMEJ książki sprzedawanej w różnych miejscach, a nie wszystkich książek. ;)

Yacek 

Wysłany: 2014-02-24, 18:06   

Tej samej?
To w sumie też słaby pomysł. W dobie allegro i względnie pewnych kurierów rozsądniej jest zamówić sobie tańszą nawet i ze szczecina. Konkurencja, nawet na takim niespecjalnie wielkim rynku, zwykle wymusza obniżkę cen.
Naiwne jest też myślenie, że jak się da ludziom książki za pół darmo, to oni je nagle zaczną czytać.

Belial

Wysłany: 2014-02-24, 18:24   

No właśnie o to chodzi, że nowości przez rok będą sprzedawane w tej samej cenie, ustalonej przez wydawcę. Skoro cena książki nie ma znaczenia, i nie przekłada się na czytanie, to podwyższenie ceny też nie będzie miało większego wpływu na czytelnictwo.

Yacek 

Wysłany: 2014-02-24, 18:40   

Belial, to już drugi raz jak się zgadzamy :)
Ciekaw jestem, czy ustawodawca rzeczywiście chce ograniczać wtórny analfabetyzm czy to tylko działanie pod publiczkę.

Kamil 

Wysłany: 2014-02-24, 19:03   

Belial napisał/a:
Skoro cena książki nie ma znaczenia, i nie przekłada się na czytanie, to podwyższenie ceny też nie będzie miało większego wpływu na czytelnictwo.

To niech przywalą te 23% co w Danii i zobaczymy po roku. Piractwo na pewno skoczy w górę. I sprzedaż Kindla. Więc ostatecznie czytelnictwo pewnie też :mrgreen:

Belial napisał/a:
Od właściciela wydawnictwa oczekiwałabym jednak "wypowiedzi" w innym tonie, a nie jak kolesia z podwórka. ;) W ten sposób nie przekona mnie do niczego.

Byłem pare razy świadkiem jego rozmów z użytkownikami facebooka na ich fanpagu...
cham i bufon. I sie obraża za to, że czytelnicy krytykują jego okładki (on sam sie ma chyba za mistrza okładkowego, co szczególnie dobrze widać po okładkach Kinga...).

(Listu nie czytałem bo nie mam czasu, ale nadrobie..).
Ostatnio zmieniony przez Kamil 2014-02-24, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu