Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaką fantastykę lubicie najbardziej?
Autor Wiadomość
nefriti 

Wysłany: 2012-11-09, 12:23   

Lubię fantastykę, która poza czystą rozrywką niesie w sobie jakąś głębię i odwołuje się do rozmaitych wątków kulturowych (mitologia, psychologia, filozofia, współczesność itp.). Taką, która każe się zatrzymać i zastanowić. Prostej, łopatologicznej fantasy, o której zapomina się zaraz po przeczytaniu mówię stanowcze "nie" ;)

Tomasz1988 

Wysłany: 2012-11-28, 14:17   

Witam. W każdej fantastyce jest część prawdy i skrytych tajemnic autora. Ostanio czytałam " Świat Czarownic w pułapce". Krótko o tej książce: "Prawda mówi, że czarownica przestaje nią być spełniając obowiązki małżeńskie. Jednak nie stało się tak z panią Jaelithe, żoną Simona Tregartha. Trzeba jednak przekonać o tym Radę Czarownic." Naprawdę radzę przenieść się w Świat Czarownic. Jeżeli komuś zaciekawiła ta fantasa oto link <usunięty> :) Miłego czytania.
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2012-11-28, 20:49, w całości zmieniany 1 raz  

Molencius 
Książkowy Amciuch

Wysłany: 2013-09-26, 11:25   

Z rozbudowanym światem, nie tyle rozpisanym co po prostu otwartym i pełnym dziwów. Taki znalazłem tylko w Plancescape, ale jak ostatnio dotknąłem książki to było źle. :D To właściwie, ciężko było uznać za ksiażkę, to były bardziej przepisane teksty z gry.

Kamil 

Wysłany: 2013-09-26, 11:34   

Molencius napisał/a:
Taki znalazłem tylko w Plancescape, ale jak ostatnio dotknąłem książki to było źle

Może sie orientujesz, czy istnieje cokolwiek w świecie Planescape oprócz gry Planescape:Torment? Tej książki o której mówisz (z okładką gry) nie liczę.
A jeśli tak to czemu w tym świecie nie tworzy sie nowych gier? Teraz jest tworzona gra Torment: Tides of Numenora, ale z braku praw autorskich twórcy zrezygnowali z Planescape na rzecz Numenory.

Deina Eldathiel 
Hen Ichaer

Wysłany: 2013-09-26, 12:12   

Sporo na ten temat, wraz z zestawem linków, jest na sferopedii: http://sfery.wikia.com/wiki/Planescape. Istnieje też fanowski projekt sequela: http://forum.candlekeep.c...TOPIC_ID=17207, no i Obsidian coś przebąkuje o odświeżeniu P:T na wzór BG:EE.

Kamil 

Wysłany: 2013-09-26, 18:26   

Deina Eldathiel napisał/a:
no i Obsidian coś przebąkuje o odświeżeniu P:T na wzór BG:EE.

Ależ to byłaby frajda wrócić do tego świata (chyba najbardziej fascynującego jaki poznałem) w wersji odświeżonej i rozszerzonej!
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2013-09-29, 21:17, w całości zmieniany 1 raz  

Mexic 

Wysłany: 2013-10-21, 23:50   

Rozbudowany świat. Najlepiej żeby nie miał żadnych odniesień do realnego. Inna historia, wiara, legendy, zwyczaje, języki, a nawet kontynenty. Fabuła wielowątkowa, z niejednoznacznymi postaciami. Nie powiem, że Pieśń Lodu i Ognia to dla mnie mniej więcej taki wyznacznik. Żadna inna seria tak mnie nie oszołomiła stworzonym światem, detalami, najmniejszymi szczegółami.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-10-22, 00:08   

Mexic napisał/a:
Najlepiej żeby nie miał żadnych odniesień do realnego. Inna historia, wiara, legendy, zwyczaje, języki, a nawet kontynenty.

"Pieśń Lodu i Ognia" jest bardzo mocno inspirowana historią i legendami Wielkiej Brytanii...

Mały przykład:
Krwawe wesele oparte jest na dwóch prawdziwych wydarzeniach z historii Szkocji. Jedno z nich nazwano Czarną Kolacją. Król Szkocji walczył z klanem Czarnego Douglasa. Krój zaproponował pokój j i zapewnił Earlowi klanu Douglas bezpieczną drogę. Earl przybył do zamku w Edynburgu na wspaniałą ucztę. Pod koniec tej uczty ludzie króla zaczęli walić w bęben, po czym przynieśli przykryty talerz i postawili go przed Earlem. Okazało się, że na talerzu spoczywa głowa czarnego dzika - symbol śmierci. Gdy Earl to zobaczył, od razu zrozumiał co się święci. Earla i jego ludzi wyciągnięto na zewnątrz i zabito. Inne, większe wydarzenie zwane jest Rzezią w Glencoe ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_w_Glencoe - przyp. tłum.). Klan MacDonald został z Campbellami na noc i prawa gościnności prawdopodobnie stosowano. Ale Campbellowie wstali i zaczęli mordować każdego MacDonalda, którego dostali w swoje ręce. Bez względu na to ile zmyślam, w historii są rzeczy tak samo złe, albo i jeszcze gorsze.
http://www.wykop.pl/ramka...tlumaczenie-pl/

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Gorgona 

Wysłany: 2013-10-28, 21:31   

Naukowe sci-fi, aczkolwiek czasami potrzebuję też odstresowania w Narni, albo w Śródziemiu ;)

Science fiction, zwłaszcza naukowe, obezwładnia mnie tą ilością możliwości, tych technicznych niuansów, które już, już są na wyciągnięcie dłoni. Te odległe światy, zwiedzane razem z bohaterami, pokonywane problemy ( albo i nie ). Taka literatura bywa jednak dość ciężka (Hiperprzestrzeń Michio Kaku to już przykład ekstremalny) i wtedy trzeba powędrować razem z elfami i krasnoludami.

andy 

Wysłany: 2013-10-29, 13:20   

Gorgona napisał/a:
Hiperprzestrzeń Michio Kaku to już przykład ekstremalny
? E tam to popularna literatura i w zasadzie opart na tym co wiemy i tym co może być mozliwe, a ile hipotezy teraz stawiane są prawdziwe

kamea85 

Wysłany: 2013-11-14, 10:48   

Najbardziej lubię fantastykę z nieszablonowym, ciekawym pomysłem i rozbudowanym, spójnym światem, w którym możesz poczuć się jakbyś faktycznie tam był :) Poza tym ważne jest dla mnie, żeby opowieść miała w sobie jakąś głębię, takie magiczne "coś więcej", niekoniecznie w postaci pseudofilozoficznych rozważań - czasem po prostu wystarczy to czuć ;)

Gorgona 

Wysłany: 2013-11-20, 21:03   

andy napisał/a:
Gorgona napisał/a:
Hiperprzestrzeń Michio Kaku to już przykład ekstremalny
? E tam to popularna literatura i w zasadzie opart na tym co wiemy i tym co może być mozliwe, a ile hipotezy teraz stawiane są prawdziwe

No jak opowiadałam kiedyś koleżankom o tej lekturze, patrzyły na mnie jak na kosmitkę... :P

Chronos43 
Opętany czytelnik

Wysłany: 2013-11-21, 15:59   

Świat się zmienia, jeśli kobiety sięgają po taką lekturę :)
Najlepsza fantastyka to hard sci-fi ( dla mnie ), a Kaku, tak sądzę, jest dobrym wstępem :)
Zaproponowałbym jako kolejną "Krótką historię czasu" Hawkinga

andy 

Wysłany: 2013-11-22, 15:09   

Chronos43 napisał/a:
Najlepsza fantastyka to hard sci-fi ( dla mnie ), a Kaku, tak sądzę, jest dobrym wstępem

Po raz ma u mnie + za Hsf, Po 2 nie przesadzaj z reszta. Ciut na fizyce się trza znać by zrozumiec. Ja się znam z wyjształcenia

Gorgona 

Wysłany: 2013-12-04, 20:46   

Chronos43 napisał/a:
Świat się zmienia, jeśli kobiety sięgają po taką lekturę :)
Najlepsza fantastyka to hard sci-fi ( dla mnie ), a Kaku, tak sądzę, jest dobrym wstępem :)
Zaproponowałbym jako kolejną "Krótką historię czasu" Hawkinga

Oj tam oj tam :P

Odpowiedz do tematu