Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaką fantastykę lubicie najbardziej?
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-05-16, 09:42   

lisclistopadowy napisał/a:
A czytujecie fantastykę rosyjską? Np. Perumowa? Ostatnio miałam okazje przeczytać jego najnowszą książkę pt. "Tern".

Przyznam uczciwie, że rzadko sięgam po fantastykę rosyjską. Zwykle jest to polska lub klasyka zagranicznej. Tato niegdyś czytał bardzo wiele Rosjan, ale później wszystkie książki fantastyczne posprzedawał lub porozdawał i nie miałem w domu nic, co mógłbym poczytać z ery świetności rosyjskiej fantastyki. A szkoda...

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-05-20, 20:06   

Rosyjską, zdarza mi się, choć akurat niekoniecznie Pierumowa :)
Łukianienko, Bułyczow, Diaczenkowie, coś z tych wydanych przez Fabrykę - Komarowa, Pjankowa, Gromyko, także Pielewin, Galina.
Lubię rosyjską fantasy jest przyjemne rozrywkowa :)

Lektury Kawoholiczki

andy 

Wysłany: 2010-05-20, 20:28   

DOśc dobrze znam to co było wydane wcześniej czyli za komuny i to co teraz. Oprócz Pierumowa polecałbym Yeskova, Rudazowa i Gromyko (no ale to ukrainka)

Tina 

Wysłany: 2010-05-21, 16:51   

Mówiąc o fantastyce rosyjskiej nie można zapomnieć o Strugackich! I to chyba był mój jedyny kontakt z fantastyką rosyjską. Choć ciągle myślę o tym, aby bliżej się z nią zapoznać.

M 

Wysłany: 2010-11-17, 10:01   

Już dobre kilka lat temu doszedłem do wniosku, że coraz bardziej nudzi mnie czytanie schematycznej fantasy: o smokach, czarodziejach, rycerzach, trollach, w realiach pseudohistorycznych... SF początkowo było tylko miłą odmianą, ale z czasem stało się docelowym gatunkiem literackim, w stronę którego się zwróciłem. Bardziej zmusza do zastanowienia, niż fantasy, które bardzo często pisane jest na jedno kopyto. Przynajmniej ja tak uważam.
W SF strasznie podoba mi się inne spojrzenie na rzeczywistość. Oprócz tego SF lubię za:
- za wizję czasów, których raczej nie dożyjemy
- za podróże międzygwiezdne
- za kontakty z innymi cywilizacjami
- za ostrzeżenie jakim jest wizja postnuklearnego świata
- za wizje człowieka, który pomimo zmieniającej się rzeczywistości jest wciąż taki sam (i to nie jest komplement)
- za futurystyczną technologię jutra

Trauma

Wysłany: 2010-12-31, 13:49   

Taka z oryginalnym swiatem i wyczuwalnym klimatem. Ostatnio bardzo spodobala mi sie "Umierajaca Ziemia" Jacka Vance'a - swiat opisano perfekcyjnie. Caly czas po prostu czuc kres tej ziemi i przed oczyma staja wszechobecne ruiny upadlych przed tysiacleciami cywilizacji.

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2011-01-29, 15:22   

Lubię przenikanie się światów, poza tym nostalgiczny styl, jak u Le Guin i Tolkiena.
No i oryginalność też jest w cenie, bo niestety, ale często fantastyka opiera się na tych samych schematach. Chociaż chętnie przeczytam też coś mniej oryginalnego, jeśli jest dobrze napisane :-P

Norerto 

Wysłany: 2011-01-30, 11:45   

Dla mnie najlepsza fantystka to tak zwane Urban fantasy :) to do mnie chyba najbardziej przemawia i jest najciekawsze bo najbliższe realnemu swiatu.

pomello

Wysłany: 2011-02-10, 12:15   

Norerto napisał/a:
Urban fantasy

Może jestem ignorantką, ale nie wiem co to za twór?

M 

Wysłany: 2011-02-10, 12:25   

pomello napisał/a:
Norerto napisał/a:
Urban fantasy

Może jestem ignorantką, ale nie wiem co to za twór?
Za wikipedia.pl:
Urban fantasy – podgatunek literatury fantasy, którego akcja rozgrywa się w realiach wielkomiejskich. Specyficzny klimat utworów utrzymanych w tym gatunku jest spowodowany przez pozorną sprzeczność współistniejących tu magii i techniki.

Za Andrzejem Sapkowskim:
Urban fantasy (wymawia się "erben"), to jeden z subgatunków naszego ulubionego, jakże bogatego gatunku literackiego. Mianem urban fantasy określamy utwory utrzymane w poetyce pikarejsko-wielkomiejskich ballad, krzyżujące i godzące atmosfery kryminałów Chandlera z tymi rodem z West Side Story i z tymi z Pulp Fiction, tymi z ballad Leonarda Cohena i Stinga z tymi z tekstów i muzyki Marka Knopflera, Kurta Cobaina i Sida Viciousa. Utwory, w których magia wśród kwadrofonicznego łomotu rock and rolla i ryku Harleyów wkracza do betonowo-asfaltowo-neonowej dżungli naszych miast. Magia wkracza. Wraz z nią wkraczają mieszkańcy magicznych krain. Najczęściej po to, by cholernie narozrabiać.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2011-02-11, 21:34   

Czytam w sumie wszystko, co wpadnie mi w ręce. Ale najchętniej czytam o magach, elfach, żołnierzach. Taka ''Achaja'' Ziemiańskiego albo Miroslav Zamboch są idealni.

Trauma

Wysłany: 2011-02-12, 23:37   

Z nowszych tytułów bardzo miło mnie zaskoczyła "Aliedora" Nika Pierumowa. Nie ma ogranych chwytów, świat jest zupełnie nowy no i bohaterka nie jest drażniącym echem feminizmu w stylu Canavan tylko z pomysłem skonstruowana postacia ktora przechodzi na kartach powiesci rozwoj od pokornej cichutkiej panienki zmaknietej w zamku bo buntowniczke

Janosik

Wysłany: 2011-02-19, 14:42   

Tifa Lockhart napisał/a:
Czytam w sumie wszystko, co wpadnie mi w ręce.

Ja mam tak samo. Poza tym jeśli widzę , że książka ma pozytywną opinie i jest zachwalana tak jak choćby "Aliedora" to bez wahania sięgam po nią prędzej czy później :)

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2011-04-21, 11:59   

Ja bardzo lubię fantastykę naukową. Zwłaszcza jej odłam nazwany steampunkiem.
Takim idealnym przykładem na książkę tego gatunku jest "Marsz automatów". Opisuje nieprzyjazny wiktoriański Londyn, w którym klasyczne dorożki wypierane są przez swoje mechaniczne odpowiedniki napędzane parą. Po niebie suną sterowce a królowa Wiktoria porusza się na mechanicznym wózku inwalidzki i podtrzymywana przy życiu przez tajemniczą aparaturę. Klimat idealnie steampunkowy.

Teraz czytam "Lewiatana" Scotta Westerfelda. Opowiada o wizji Europy w czasie I wojny światowej, gdzie dwa fronty: Wielka Brytania i Austro-Węgry wyposażone są w bardzo różną broń. Anglicy są darwinistami, którym udało się doprowadzić do stworzenia nowych zwierząt wykorzystywanych do służby wojskowej jak i w każdej dziedzinie życia. Ich przeciwnicy z kolei opanowali do perfekcji wytwarzanie machin kroczących: potężnych maszyn, które przypominają olbrzymy.

Żabka 

Wysłany: 2011-04-21, 12:29   

Zaciekawiła mnie ta informacja o Urban fantasy... Nie zawsze o wszystkim się wie szczególnie jak się zwraca bardziej uwagę na opis książki ;-)

Nadal się zachwycam światem dysku... Jednak lubię wszelaką fantastykę... Wiadomo nie wszystko pasuje jednak można zawsze znaleźć coś fajnego dla siebie :)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Odpowiedz do tematu