Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Alice Munro
Autor Wiadomość
Atłasowa 

Wysłany: 2014-01-28, 16:49   Alice Munro

Nie będę udawać, że słyszałam o niej zbyt wiele przed tym, jak dostała Nobla, ale bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam. Już dawno miałam chęć na taka małą-wielką literaturę, która po pozorem opowiadania o zwykłych, codziennych sprawach, przemyca prawdy o człowieku. Na razie jestem po "Za kogo ty się uważasz" i w trakcie "Tańca szczęśliwych cieni". Pierwsze jak dotąd podobała mi się bardziej, może przez wzajemne powiązanie opowiadań. Resztę ochów i achów umieściłam już na blogu, więc nie będę się powtarzać.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-01-28, 16:53   

Wszędzie jest tej pani obecnie pełno. Mnie odrzucają dwie sprawy w jej przypadku:
- literacki Nobel;
- fakt, że pisze opowiadania.
Brrr...

Jeśli po nią sięgnę, to raczej z musu czy z przypadku, niż z chęci. Zwłaszcza, że jakoś nie bardzo pasuje mi takie "przemycanie" treści. Ja lubię kawę na ławę, ten typ za bardzo kojarzy mi się z wieszczami typu Coelho. A co do prawdy o człowieku - moim zdaniem nie ma takiej, bo każdy z nas jest inny.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2014-01-28, 19:47   

Córko, no proszę Cię, po kim jak po kim, ale po Tobie nie spodziewałabym się opinii typu "nie przeczytałam, ale już mi się nie podoba". Oj, chyba Cię wyzwę, jak książki kocham do przeczytania choćby wspomnianej wyżej "Za kogo ty się uważasz?" ;)
Bez podtekstów 8-)
Munro to jedna z bardzo nielicznych autorek Noblistek, których proza naprawdę mi się podoba. Już gdzieś tam kiedyś pisałam, że jej opowiadania przypominają mi pisarstwo Atwood, choć stylistycznie są różne. U Munro to skupienie na detalach, ta umiejętność świetnego ukazania prozaiczności życia swoich bohaterek - to mi się podoba bardzo. I to wchodzenie "wgłąb" też :)

Lektury Kawoholiczki

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-01-28, 21:28   

Ravena napisał/a:
po Tobie nie spodziewałabym się opinii typu "nie przeczytałam, ale już mi się nie podoba"

No przecie nie piszę, że mi się nie podoba jej twórczość, bo jej nie znam. Piszę, że mi się nie podobają opowiadania jako gatunek literacki i że nie przepadam za nachalnym lansem nazwiska wszędzie, gdzie się da, bo dostała nagrodę. Zwłaszcza, że ostatnie, co czytałam z tych noblistów, to chyba pani Jelinek. Myślisz, że to zachęca...? ;)

Ravena napisał/a:
Oj, chyba Cię wyzwę, jak książki kocham do przeczytania choćby wspomnianej wyżej "Za kogo ty się uważasz?" ;)

To wyzywasz, czy nie, bo nie wiem, czy już dać się wrabiać, czy to tylko groźba...? Czcza...? :roll:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 20:24   

również usłyszałam o niej dopiero jak dostała Nobla, zabrałam się za jej opowiadania Miłość dobrej kobiety i były naprawdę niezłe, na mojej półce czekają jeszcze Dziewczęta i kobiety :)

Odpowiedz do tematu