Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Literatura kobieca
Autor Wiadomość
Utopiste

Wysłany: 2014-04-06, 09:14   

We wstępie jest informacja, że lista jest formą zabawy i ma przy okazji inspirować. Sama w taki właśnie sposób do tego podeszłam. Z polskiej listy mam wynik bardzo słaby (skromne 12), dosyć dużo autorek jednak znam, ale nie miałam okazji przeczytać ich książek. Z anglosaską jest trochę lepiej, ale też bez szału (23) jednak prawie połowę z wymienionych książek znam więc trochę się pocieszyłam. Ciekawa jestem jakie byłyby rezultaty w przypadku pisarzy, zarówno polskich jak i zagranicznych.

alibaba 

Wysłany: 2014-04-15, 13:09   

Na listę tylko spojrzałam pobieżnie, jeszcze się nad nią nie zastanawiałam.
Sam temat postów o literaturze kobiecej też dopiero dziś przeglądnęłam i przeczytałam tylko początek i koniec więc nie mogę tu za bardzo się wypowiadać.
Jedno jest pewne- podobnie jak Córka- nie interesuje mnie czy książkę napisała kobieta czy mężczyzna. Nigdy w bibliotece nie zastanawiam się nad tym. Jeśli kilka słów na okładce przyczyni się do mojego zainteresowania, to jest ok.
Najczęściej jednak korzystam z podpowiedzi zawartych na tym forum i do biblioteki idę z gotową listą.
Książki napisane przez niektóre panie są naprawdę koszmarne i jeśli już mi się trafi taka to, chcąc pozostać wierną zasadzie:zaczęłaś to dokończ, omijam fragmenty na czytanie których szkoda mi czasu.
Dziś w nocy skończyłam czytać b. dobrą w/g mnie książkę "Meridon" Philippe Gregory. Nie czytałam jeszcze innych jej książek ale ta , można powiedzieć wywarła na mnie duże wrażenie. Lubię książki w których nie podoba mi się to jak przedstawione są losy głównych bohaterów i lubię być wtedy "zła" na autora. I tu tak też było. Byłam wręcz wściekła na autorkę. Ale potem już pogodziłam się z tym co się stało i los drugiej bohaterki bardzo mnie zainteresował. Na tyle, że czytałam do kończ tzn. do godz.3:00

Belial

Wysłany: 2014-04-15, 20:35   

Utopiste napisał/a:
Odnośnie do toczącej się tutaj dyskusji ciekawy artykuł ze strony KP
Ile z tych książek znasz?

Kolejna lista "jedynych słusznych" książek. Nigdy nie zrozumiem potrzeby tworzenia takich list. A jak znam "0" to co?

Jakie w ogóle ma znaczenie ile książek z listy się przeczytało i czy to dużo czy nie?

Utopiste

Wysłany: 2014-04-15, 21:28   

Przecież nigdzie nie jest napisane, że jest ona jedyna i słuszna, wręcz przeciwnie, w artykule jest podkreślone, że to wyłącznie literatura polska i anglosaska. Znaczenie te książki mają takie, że są istotne dla naszego kręgu kulturowego i wiele innych dzieł się do nich również odwołuje. Zakładam, że dla osób spoza tego kręgu lista będzie miała znaczenie marginalne. Dla mnie jest to ciekawostka, szczególnie że jestem po anglistyce.

Belial

Wysłany: 2014-04-15, 22:11   

Arbitralna lista od wyselekcjonowanych osób jest zabawą. Ciekawe. Mam inne pojęcie zabawy.

Jakim cudem "Godzina pąsowej róży" jest istotna dla naszego kręgu kulturowego? Która z tych książek odwołuje się do słowiańskości i pogaństwa?

Utopiste

Wysłany: 2014-04-16, 13:23   

Może się mylę, ale każda lista z definicji jest selekcją według określonych kryteriów. I nie jest ona arbitralna, wybór był dokonany według konkretnych danych (polskie i anglosaskie autorki).

Wybacz, ale nie bardzo rozumiem skąd u Ciebie taka skłonność do krytyki wszystkiego co odbiega od Twojej wizji. Każdy ma inny gust (inne pojęcia zabawy jak sama zauważasz) i jest to całkiem normalne. Jeżeli dla mnie coś jest bez sensu (np. lista 100 najlepszych harlequinów) to zwyczajnie nie poświęcam temu uwagi. Skoro są osoby, które mają potrzebę sięgania po tego typu literaturę - ich prawo.

Poza tym chciałam zauważyć, że Polska i Europa (bo z tymi obszarami się identyfikuję) to nie tylko wierzenia pogańskie (tak przy okazji: od kiedy w każdej książce musi być nawiązanie do religii/wierzeń?). Dla mnie kultura to pojęcie dużo szersze i dlatego ta lista mnie zaciekawiła. Nie zmuszam nikogo żeby też się nią sugerował.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-04-17, 14:13   

Belial napisał/a:
Jakim cudem "Godzina pąsowej róży" jest istotna dla naszego kręgu kulturowego?

Normalnie. Pokazuje realia pewnej epoki, dziewczyna może się dowiedzieć, że swego czasu w szkole nie było koedukacji, w-fu, że buty zapinało się na haczyk, a książki spinało rzemieniem.
Że na ulicy panienka nie mogła pokazać się bez bony i że toaleta poranna ograniczała się od opryskania wodą z emaliowanej miski. Bardzo fajne rzeczy, nie dla każdego oczywiste. I ciekawsze niż opisy kolejnych bitew z historii.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Papierek 

Wysłany: 2015-11-29, 18:07   

a może jakaś dobra biografia? Mnie się bardzo podoba książka Ł. Maciejewskiego Aktorki Portrety, rozmowy autora z wybitnymi polskimi aktorkami.

Gorm1 
Gorm

Wysłany: 2016-02-01, 12:39   

Polecam biografię Clinta Estwooda, doskonała rzecz.

Odpowiedz do tematu