Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyzwania czytelnicze
Autor Wiadomość
Belial

Wysłany: 2014-01-13, 17:24   Wyzwania czytelnicze

Bierzecie w tym udział? Jeśli tak, to w ilu? Czy na zasadzie np. 52 książki, czy coś więcej?

Mi wyszło (na razie) 7 wyzwań (w tym 1 moje). :D Osiem (2 moje), jeśli włączę 1 ogólno-kulturalne. ;) Wariactwo, ale dwa z nich kończą się w pierwszym kwartale 2014. ;) Jedno tematyczne, jedno dla polskich autorów, 2 dotyczące książek na świecie, itd.

I do tego na GR mam cel 52 książki.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2014-01-13, 20:00   

Napiszesz coś więcej o tych wyzwaniach?
Rozumiem, że idea wyzwań jest blogowa, dotyczy jakiejś określonej tematyki lub działu literackiego, coś w rodzaju "czytamy literaturę dziewiętnastowieczną", tak? Nigdy nie brałam udziału w żadnym wyzwaniu, brak mi na to systematyczności i włącza mi się opór materii, ale same akcje są ciekawe i można chyba poznać sporo ciekawej lektury, po którą nigdy by się nie sięgnęło, gdyby nie taki projekt?

Lektury Kawoholiczki

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2014-01-13, 20:33   

52 książki, po przekroczeniu tej granicy może podbiję, poza tym chciałbym w tym roku więcej po angielsku przeczytać.
www.lowking.pl

tomeosx

Wysłany: 2014-01-13, 22:21   

Przyłączam się do pytania Raveny - czy mogłabyś napisać coś więcej o tych wzywaniach ? :)
Poza tym, ja biorę udział tylko w jednym wyzwaniu, bodajże najpopularniejszym - czyli przeczytać w ciągu roku minimum 52 książki :)
Co do innych wyzwań to wydaję mi się, że nie dałbym rady. Chyba, że byłyby to wyzwania z literatury fantasy :)

Yacek 

Wysłany: 2014-01-13, 23:10   

Nie będę gorszy, przeczytam w tym roku 52.
ale jak już to opowiadania :)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-01-13, 23:55   

Belial napisał/a:
Bierzecie w tym udział?

Jeśli nie liczą się zakłady typu "nie dasz rady przez to przebrnąć", którym czasami ulegam (ot, słabość...) to nie uczestniczę w niczym takim.
Nawet to słynne "52 w roku" to dla mnie raczej "pościgać się z NeNkiem". :P

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Belial

Wysłany: 2014-01-14, 10:02   

Córka napisał/a:

Jeśli nie liczą się zakłady typu "nie dasz rady przez to przebrnąć", którym czasami ulegam (ot, słabość...) to nie uczestniczę w niczym takim.
Nawet to słynne "52 w roku" to dla mnie raczej "pościgać się z NeNkiem".

Nie liczą się. Ja przyjmuję tylko te zakłady, które wygram. ;)

Ravena napisał/a:

Nigdy nie brałam udziału w żadnym wyzwaniu, brak mi na to systematyczności i włącza mi się opór materii, ale same akcje są ciekawe i można chyba poznać sporo ciekawej lektury, po którą nigdy by się nie sięgnęło, gdyby nie taki projekt?

Moje pierwsze wyzwanie to w listopadzie 2013 "Polacy nie gęsi II". Już widzę, że mnie to zmobilizowało do częstszego czytania polskich autorów, choć na razie tych, którzy byli na mojej liście do przeczytania od dawna (Lem, Jabłoński). Poza warsawianistycznymi, które i tak czytam. ;)

Demon jak ja też nie lubi być zbytnio ograniczany. Cały czas próbuję dołączyć się do jakiejś "książki miesiąca" ale nawet jeśli jest ciekawa, fakt, że muszę ją przeczytać w danym czasie działa na mnie deprymująco.

Wyzwania czytelnicze dają możliwość poznania nowych osób. ;)

Myślę, że żeby wyzwanie rozszerzyło jakoś horyzonty czytelnicze musi być dobrze skonstruowane. W jednym z wyzwań "W 12 książek dookoła świata" (w którym też biorę udział) gdzie ważne jest miejsce akcji, jakaś dziunia z USA wybrała książki pisane głównie przez pisarzy z USA, ew. z Australii, Wielkiej Brytanii. I tak Australijka pisze o Włoszech, gościu z USA o Afryce, Bliskim Wschodzie, etc. Te 12 książek, które sobie wybrała nie ma nawet 10 autorów, a tylko jedna książka jest napisana przez "nie-białą i nie-anglojęzyczną od urodzenia osobę". "World traveller" i "nauczycielka" od siedmiu boleści. Ja mam zamiar wybrać książki pisane przez osoby z rejonu i 12 nowych autorów. Teoretycznie i ona i ja bierzemy udział w tym samym wyzwaniu. Co ona z tego wyniesie? Wyzwanie może zachęcić do czegoś, ale ostatecznie wybór książek (jeśli nie narzucony odgórnie) i tak zależy od danego czytelnika.

Są źle skonstruowane wyzwania, np. zadania w jednym z wyzwań "przeczytać książkę napisaną oryginalnie w innym języku" albo "przeczytać aktualny bestseller wg NY Timesa". Co to za wyzwanie? Pierwsze - większość świata tak czyta, drugie - większość świata może nie mieć dostępu do aktualnego bestsellera w USA.

Ravena napisał/a:
Napiszesz coś więcej o tych wyzwaniach? Rozumiem, że idea wyzwań jest blogowa, dotyczy jakiejś określonej tematyki lub działu literackiego, coś w rodzaju "czytamy literaturę dziewiętnastowieczną", tak?

tomeosx napisał/a:
Przyłączam się do pytania Raveny - czy mogłabyś napisać coś więcej o tych wzywaniach ?

Najpierw muszę zacząć od historii... Na swoim blogu mam ambicję zapoznać ludzi z kulturą różnych krajów, czymś co się często nie przebija do świadomości ludzi, zwłaszcza zdominowanej przez amerykańską popkulturę. Znam kilka języków i jak się kopnę w tyłek to mogę czytać książki w tychże językach. I pisać o nich. ;) A także o filmach czy o muzyce. Czy przetłumaczyć krótkie opowiadanko. Przy okazji, roczny pobyt za granicą uświadomił mi, że zaniedbuję polską kulturę, a i po powrocie moja aktywność kulturalna spadła. Te wyzwania miały mnie kopnąć w tyłek i zachęcić do roboty... a jeśli ktoś skorzysta dodatkowo, tym większy plus. A nawet jak nikt nie weźmie udziału w tym, to i tak pośrednio zyskają moi czytelnicy. :P

Chcę, żeby różnorodność kultury na świecie (także tej nieprzetłumaczonej na angielski) była bardziej widoczna, więc jest wymóg krótkiej recenzji po angielsku (niezależnie od języka książki), na blogu, stronie typu GR, Booklikes, etc. czy też w komentarzu u mnie na blogu. Moje wyzwania nie dotyczą żadnego konkretnego gatunku (przynajmniej w wersji minimalnej) - dotyczą krajów i kultur. Zawsze jest kilka rzeczy do wyboru, tak by można wybrać to najbardziej zaniedbane.

1. Czytelnicze (od A do Z) - zaczyna się od własnego kraju, potem sąsiadów, potem kontynentu a potem różnych krajów od A do Z, tak by czytać (nowych) pisarzy różnych narodowości. Autorzy i gatunki dowolni. Nawet kraje wybiera się dowolne. :P
2. Ogólnokulturowe (Kultura na świecie) - też zaczyna się od własnego kraju, ale ze względów bardziej ograniczonych czasowo (raz na dwa miesiące) dalsze wyzwania będą szły od razu kontynentowo. i tutaj: ksiażki, filmy, muzyka, teatr, muzea, koncerty, etc. Chodzi o to by zwiększyć uczestnictwo w kulturze.

Robione pode mnie, chociaż udostępnione ogółowi. ;) Wszystkie moje wyzwania są spisane tutaj: http://forculturessake.wordpress.com/challenges/

tomeosx napisał/a:
Co do innych wyzwań to wydaję mi się, że nie dałbym rady. Chyba, że byłyby to wyzwania z literatury fantasy

Dlaczego miałbyś nie dać rady? I dlaczego tylko fantasy? Czy "wyzwanie" to nie jest coś, do czego trzeba się przyłożyć, spiąć i pokonać jakieś trudności, żeby to zrobić? Btw, od pewnego czasu i w ramach tych wyzwań planuję jeszcze rozszerzyć czytanie książek sf/fantasy z różnych krajów. Czeka na mnie jedna indyjska książka o superbohaterach. Z tym, że wyzwaniem tutaj jest raczej dotarcie do informacji o takich książkach i dostanie ich w swoje ręce. :D

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2014-01-14, 10:26   

Zaciekawiłaś mnie. Jak mogłaś! Akurat jestem w takim życiowym zamęcie, że nie zostaje mi wiele czasu na lekturę, chyba, że kosztem nocek i urody ;) Będziesz odpowiedzialna za moje zmarszczki, jakby co :P aczkolwiek znając moje samozaparcie, to nie masz się za bardzo czym martwić :D
Ale na przykład to wyzwanie mi się podoba, jest takie... w miarę niezobowiązujące ^^
Cytat:
The Full House Reading Challenge. Choose 25 books to read anytime you want, given each book fulfils a given requirement.

Myślałam, że do większości wyzwań dostaje się gotową listę książek??

Och, dotarłam na stronę główną! Kocham to:

Lektury Kawoholiczki

Belial

Wysłany: 2014-01-14, 10:45   

Ravena, demon by nie przekonał wiedźmy do czegoś? ;) Będę cię kopać, żebyś dorobiła się zmarszczek.

Nie wiem jak jest z większością wyzwań czytelniczych. Ja biorę udział tylko w tych, które mi nie narzucają konkretnych tytułów/autorów.

Cholera by to, a specjalnie to wyzwanie zostało pominięte we wcześniejszym wpisie. :P Taki długi post a ta i tak poszła nie tam gdzie trzeba. Spalić ją! :zlo

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-01-14, 11:16   

Belial napisał/a:
Ja przyjmuję tylko te zakłady, które wygram.

Nie napisałam, że przegrywam. Napisałam, że ulegam słabości i się zakładam. :)

Wyglada na to, że jesteś najbardziej doświadczoną z nas wszystkich w tym temacie, więc moze rzucisz propozycją wyzwania dla FK na 2014 rok? Może znajdą się chętni, żeby się podjąć... Ravena, widzę, bardzo się zapaliła do idei wyzwań. ;)

Belial

Wysłany: 2014-01-14, 11:58   

A wygrywasz te zakłady, o które się zakładasz? :D

Propozycja wyzwania dla FK? Poza tym, że zachęcam do wzięcia udziału w moich wyzwaniach? ;)

Hmmm... W 16 książek dookoła Polski? Do końca roku przeczytaj po książce dotyczącej każdego z województw. Akcja (lub historia) musi być wyraźnie związana z województwem ogólnie lub jakimś miejscem (np. miastem) w jego granicach. Autor/język/rodzaj książki (fikcja, literatura faktu) i termin przeczytania do wyboru. Może być o Powstaniu Warszawskim, albo o kuchni śląskiej, jeśli to nie jest jedynie książka kucharska z przepisami, albo coś w stylu "Anioły muszą odejść" że o "Złym" czy Mocku nie wspomnę ;)

Procella 

Wysłany: 2014-01-14, 13:29   

Ravena napisał/a:

Ale na przykład to wyzwanie mi się podoba, jest takie... w miarę niezobowiązujące ^^
Cytat:
The Full House Reading Challenge. Choose 25 books to read anytime you want, given each book fulfils a given requirement.

Myślałam, że do większości wyzwań dostaje się gotową listę książek??

Och, dotarłam na stronę główną! Kocham to:

Obrazek

Fajne, ale mam problem z drugą pozycją pierwszego rzędu. Jak można wybrać i przeczytać "najlepszą przeczytaną do tej pory w 2014"? Mam czytać jeszcze raz? Na to jest inne pole ;) A może chodzi o najlepszą przeczytaną między początkiem roku a przystąpieniem do wyzwania?

Belial

Wysłany: 2014-01-14, 13:38   

Wg mnie wybierasz jedną z książek w 2014, które przeczytałaś (niekoniecznie do wyzwania) i nadajesz jej ten tytuł.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-01-14, 15:24   

Belial napisał/a:
A wygrywasz te zakłady, o które się zakładasz?

No, ba! :mrgreen: Jak się juz dam podpuścić, to zaciskam zęby i czytam do końca... :)

Belial napisał/a:
W 16 książek dookoła Polski?

Ciekawy pomysł. Forumki, ktoś byłby chętny...? :)

Utopiste

Wysłany: 2014-01-14, 19:45   

zgłaszam się na ochotnika, szczególnie że okolice Wałbrzycha mam już zaliczone dzięki pani Tabor... tfu... Bator

Odpowiedz do tematu