Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gabriela Górska
Autor Wiadomość
Belial

Wysłany: 2014-12-31, 07:33   Gabriela Górska

Przeglądając internet natknęłam się na osobę Gabrieli Górskiej, pisarki sf z lat 80.

W Encyklopedii Fantastyki opisana jest tak:

Cytat:
Refleksyjną, poprawną warsztatowo prozę Gabrieli Górskiej z wyraźną trudnością przyjdzie zaliczyć do nurtu techniczno-prognostycznej odmiany SF, aczkolwiek autorka nie stroni od podejmowania popularnych motywów tematycznych. Biorąc jednak za wzór sam wątek, zdarzenie, hipotetycznie możliwa sytuację, stara się ją wypełnić prawdziwie ludzkimi treściami, zrozumieniem czasów, w jakich przyszło nam żyć. Przyszłość oznacza dla niej możliwość pełniejszej oceny teraźniejszości, fantastyka jest literackim kostiumem, w którym łatwiej uogólnić symbolikę losu ludzkiego, jego istotę i przeznaczenie. W nostalgicznych, nastrojowych opowiadaniach science fiction pełno bólu, cierpienia, niezrealizowanych marzeń - tak jak w przewrotnym tekście "Punkt odniesienia", ukazującym wizję świata opartego na egocentryzmie i poniżeniu człowieka, ale jest również wiara w bardziej rozsądne przeżywanie rzeczywistości. Teksty Gabrieli Górskiej ostrzegają przed zagubieniem osobowości, klęską uczucia wpisują historię ludzkości w zamknięte kręgi wydarzeń, przypominają, że od dziedzictwa przeżyć nie ma ucieczki.

I zastanawiam się jakim ciemniakiem trzeba było być, żeby napisać coś takiego? Z tego co rozumiem facet, który to napisał ma problem z fantastyką socjologiczną, i tym, że wzięła się za to kobieta.

Będę wkrótce czytać "Ostatni nieśmiertelny" książkę o nieśmiertelnym superherosie. ;)

Ktoś coś czytał z jej książek? Co sądzicie?

Procella 

Wysłany: 2014-12-31, 13:21   

Belial napisał/a:
Z tego co rozumiem facet, który to napisał ma problem z fantastyką socjologiczną, i tym, że wzięła się za to kobieta.

Nie widzę tego w tym tekście. Być może to tylko fragment i w całości wydźwięk jest bardziej krytyczny, ale zacytowany opis odbieram jako raczej pozytywny.

Twórczości samej Górskiej nie znam, ale ja w ogóle jestem do tyłu z sf.

Belial

Wysłany: 2014-12-31, 16:00   

Hmmm, dlaczego po prostu nie napisał o "fantastyce socjologicznej" zamiast pisać o "najwyższych trudnościach do zaliczenia do nurtu techniczno-prognostycznego"?

Procella 

Wysłany: 2014-12-31, 16:19   

Widzę tu raczej przekombinowane stwierdzenie faktu przynależności do takiego a nie innego nurtu, a nie wartościowanie tej przynależności. Reszta tekstu jest IMHO raczej pozytywna. Ale oczywiście nie siedzę w głowie autora i mogę się mylić.

Żabka 

Wysłany: 2015-01-06, 15:02   

Mi się wydaje, że autor chciał zaimponować wyjątkowym doborem słów i po prostu przekombinował. Często się to zdarza osobom ,które chcą wypaść lepiej niż opisywana osoba.

Zaciekawiłaś mnie tą osobą i muszę coś przeczytać tej autorki ;)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Belial

Wysłany: 2015-01-06, 20:28   

Cóż, najwyraźniej interpretacje są różne. Dla mnie całe pierwsze zdanie jest negatywne, i tak też odczytuję w dużej mierze pozostałe.

A tak dla poprawienia atmosfery:

... ból stawał się nie do zniesienia, dławił oddech i odbierał przytomność. (1 zdanie z "Ostatni nieśmiertelny").

Cieszę się z tej inspiracji. :) Może jak wybierzesz "Ostatniego nieśmiertelnego" to podyskutujemy. :P

Odpowiedz do tematu