Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Simon Sebag Montefiore
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-08-01, 18:17   Simon Sebag Montefiore

"Saszeńka"
Powieść przedstawiająca dramatyczne losy trzech kobiet z bogatej rodziny pochodzenia żydowskiego na tle burzliwych dziejów Rosji od czasów cara Mikołaja II aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Simon Montefiore, autor m.in. biografii Stalin. Dwór czerwonego cara, Stalin młode lata despoty, nasycił powieść realiami życia codziennego i politycznego dwudziestowiecznej Rosji.To książka, od której nie sposób się oderwać, przedstawiająca autentyczny obraz związku Radzieckiego za czasów Stalina, a swym epickim rozmachem i znakomicie narysowanymi postaciami przypomina powieści Tołstoja.
za: lubimyczytac.pl

Moja opinia:

Myślę, że tak najlepiej przedstawia się historię terroru - nie na liczbach, mapach, danych, ale na jednym ludzkim losie.
Ten los to los Saszeńki Zeitlin-Palicyn, "przekutej" w "prawdziwą radziecką kobietę", która z powodu jednego zbyt lekkiego kroku traci wszystko, więcej - naraża na okrucieństwo systemu nie tylko siebie samą, ale i swoją rodzinę.
"Saszeńka" jako obraz jednostki w czasach stalinowskich zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie. Simon Montefiore sprawił, że jego postacie wydawały mi się żywe, prawdziwe, ludzkie. Akcja powieści była pełna zaskakujących zwrotów akcji - niepewność tego, co będzie za chwilę, zaczęła się niemal od pierwszych stron i nie opuszczała mnie aż do końca.
Spoiler:
A kiedy czekałam na wyjaśnienie zagadki śmierci głównej bohaterki, wstrzymywałam oddech.
Cieszę się, że autor nie pozwolił sobie na łzawe, szczęśliwe zakończenie i
wiem, że bardzo chcę przeczytać wszystkie jego powieści.

Mam w kolejce już "Katarzynę Wielką i Potiomkina". Nastawiam się na bogatą historyczną ucztę. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2013-08-02, 03:32   

Przeczytalam "Saszenke" rok temu. Moje odczucia sa bardzo podobne do Twoich Corko. Ksiazka jest naprawde fascynujaca, swietnie odzwierciedla warunki zycia w tamtych czasach, postaci sa jak zywe. Czytajac ta powiesc mialam poczucie jak silnie determinuje nas uklad spoleczno - polityczny w ktorym zyjemy. Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, zyjac w spoleczenstwie, w ktorym nasze podstawowe prawa nie sa w drastyczny sposob lamane a wolnosc mazdzona, czyniac nas absolutnie bezradnymi w mozliwosci wyboru i ksztaltowaniu wlasnego zycia. Mi tytulowa Saszenka skojarzyla sie z doktorem Zywago, bohaterem powiesci "Doktor Zywago" Borisa Pasternaka. Skojarzenie czesciowo zapewne poszlo po tej linii, ze zarowno Saszenka jak i Zywago zyli w tych samych czasach, jednak wieksze znaczenie miala tu dla mnie ich bezradnosc w obliczu tego w jakich czasach przyszlo im zyc. Oboje pragneli jedynie zyc swoim zyciem, jednak system, ktorego czescia sie stali bez udzialu wlasnej woli, poniewaz na warunki spoleczno polityczne w ktorych zyjemy, tak naprawde nie mamy wplywu, zmiazdzyl ich, unicestwiajac znacznie wiecej niz ich wolnosc osobista i prawo do szczescia.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-08-02, 11:15   

elfrun napisał/a:
Oboje pragneli jedynie zyc swoim zyciem, jednak system, ktorego czescia sie stali bez udzialu wlasnej woli, poniewaz na warunki spoleczno polityczne w ktorych zyjemy, tak naprawde nie mamy wplywu, zmiazdzyl ich

Różnicą jest to, że Jurij nie był zatwardziałym, przekonanym o słuszności tego systemu komunistą...
Mnie w Saszeńce - postaci, nie książce - zdumiało to, że tak łatwo przyjmowała te dacze, lodówki, samochody. Przecież nie o to walczyła - a jednak, kiedy była "na szczycie", uważała to wszystko za oczywiste i jej należne.
Czy nie widziała tego, jak żyją zwyczajni ludzie?

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2013-08-02, 16:47   

Tak Jurij byl jak najbardziej polityczne niezaangazowany. A Saszenka, jego calkowite pod tym wzgledem przeciwienstwo, po jednej decyzji zostala przez uklad w ktorym zyla unicestwiona. Moze zle sie wyrazilam w poprzednim poscie ale generalnie chodzilo mi o podobienstwo na najbardziej generalnym poziomie czyli konkretnie o to, ze jednostka w zderzeniu z systemem nie ma zadnych szans, jest zniewolona. Mam tutaj na mysli glownie systemy oparte na terrorze.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2014-07-15, 20:56   

Skusiłam się na "Saszeńkę" pomna entuzjastycznej oceny Córki i jak wpadłam, tak nie mogłam się oderwać, a każde oderwanie od książki traktowałam jak ciężką karę. Co za wciągająca rzecz. I jak świetnie napisana. Tło historyczne - znakomicie rozrysowane, losy bohaterów na tym tle, przejmujące. Nie mogłam zrozumieć ideowego zaangażowania Saszeńki, mimo tego co wiedziała, czego była świadkiem w czasach czystki, a chyba jeszcze więcej tego, co przeczuwała. Również jak Córce rzucił mi się w oczy jej brak refleksji nad warunkami, w jakich żyli dygnitarze państwowi, w końcu tak bardzo oburzało ją kapitalistyczne bogactwo ojca, a nie dostrzegała sprzeczności we własnej stopie życiowej. Kwestia zmiany punktu widzenia?

Lektury Kawoholiczki

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2015-01-16, 21:47   

Jakis czas temu pojawila sie kolejna powiesc Simona Sebag Montefiore. Jej tytul to "Pewnej zimowej nocy". Przyznam sie, ze mam wielka ochote ja przeczytac. Juz sam opis ksiazki jest niezwykle zachecajacy:

"Najnowsza książka autora bestsellerów Stalin. Dwór czerwonego cara, Jerozolima i powieści Saszeńka. Niektórzy bohaterowie tej książki pojawili się już na kartach Saszeńki.

Pewnej zimowej nocy pod koniec wojny w Moskwie spotyka się przypadkiem dwoje młodych ludzi i zakochuje się w sobie. Tymczasem w dalekich Prusach Wschodnich dwie osoby ze stalinowskiej elity władzy nawiązują płomienny romans. Losy tych czworga już niedługo splotą się ze sobą w dramatycznych okolicznościach.

Kilka miesięcy później, 24 czerwca 1945 roku, Moskwa świętuje zwycięstwo nad Niemcami. Dwoje nastolatków, przebranych w dziewiętnastowieczne kostiumy, ginie od kul wystrzelonych z pistoletu. Byli dziećmi wysokich sowieckich dygnitarzy, uczniami najbardziej elitarnej szkoły w Moskwie. Morderstwo? Podwójne samobójstwo? Spisek przeciwko Stalinowi? Koledzy ofiar są aresztowani, rusza śledztwo, które ujawnia starannie skrywane tajemnice ich rodziców i innych osób z kremlowskich elit władzy.

Przedstawione w powieści wydarzenia osnute są na faktach."
za lubimyczytac.pl

alibaba 

Wysłany: 2015-01-16, 22:04   

Oj, to musi być bardzo ciekawa książka. Jak tylko znajdzie się w bibliotece, muszę ją zdobyć.

magragora 

Wysłany: 2015-01-16, 22:14   

Też poszukam:-)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-01-16, 22:26   

Koniecznie! O ile książki historyczne autorstwa tego pana są przerażające (choć doskonałe), to "Saszeńka" trafiła w mój gust w 100%. Muszę poszukać tej nowinki.

magragora 

Wysłany: 2015-01-16, 23:05   

Znalazłam i to za całkiem nieduże pieniądze:-)
A przy okazji kilka innych polecanych przez Was pozycji, jak tylko "trzynastka" wpłynie na konto zamawiam niezwłocznie.. :)

alibaba 

Wysłany: 2015-01-17, 00:10   

Jest! W mojej najbliższej bibliotece leży na półce. W poniedziałek o 9:00 dzwonię i muszą mi ją zostawić.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2015-01-18, 11:37   

Ciesze sie, ze ta ksiazka tak was zainteresowala. Ja juz zaczelam czytac w norweskim tlumaczeniu. Swietna lektura!

Procella 

Wysłany: 2015-01-18, 12:48   

Ja mam wielką ochotę na to:
http://lubimyczytac.pl/ks...olima-biografia

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-01-18, 18:31   

Procka, na pewno będzie interesujące. "Katarzyna Wielka i Potiomkin" tego autora było świetne - ale też, ze względu na ogrom informacji, męczące w odbiorze. Jestem jednak pewna, że tobie takie zmęczenie nie grozi. :)

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2015-01-18, 19:14   

Procella napisał/a:
Ja mam wielką ochotę na to:
http://lubimyczytac.pl/ks...olima-biografia

To zacna lektura i fascynujacy temat.

Odpowiedz do tematu