Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kazimierz Przerwa - Tetmajer
Autor Wiadomość
Redrum 
Dreamcatcher

Wysłany: 2013-06-16, 15:11   Kazimierz Przerwa - Tetmajer

jako że ostatnio zaczęliśmy na polskim Młodą Polskę, poznałam poezję Przerwy - Tetmajera i zakochałam się w jego twórczości! 'Koniec wieku XIX' albo 'Nie wierzę w nic' bardzo mnie ujęły, to naprawdę piękne wiersze, a Młoda Polska zapowiada się naprawdę ciekawie :-D

alibaba 

Wysłany: 2013-06-16, 17:36   

Z wieloma wierszami tego autora spotkałam się dopiero teraz, gdy jedna z moich wnuczek pisała prezentację maturalną na temat piękna Tatr w poezji i malarstwie Młodej Polski.
Wierszami byłam zachwycona. Podobały mi się najbardziej spośród wierszy innych poetów tego okresu. Są takie malownicze, oddające piękno Tatr w różnych ujęciach, w różnych porach dnia i roku.
Zrobiłam sobie mały eksperyment. Nagrałam czytane przeze mnie wiersze Tetmajera na płytę a potem słuchałam gdy nikt nie zakłócał mi spokoju, z zamkniętymi oczami i "widziałam" i "słyszałam" to wszystko co te wiersze zawierały. Cudowne uczucie.
Redrum- jeśli masz taka możliwość- zrób to samo co ja. Wtedy dopiero poznasz jak piękna jest to poezja.
Warunek- wiersze trzeba czytać samemu.

Pazzak 
I Love Looking Good

Wysłany: 2013-06-16, 23:13   

Uwielbiam Kazimierza Przerwę - Tetmajera, chyba mój ulubiony poeta ewa.

"Widzę piękne miasto z białego marmuru"

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2013-06-17, 12:22   

Redrum napisał/a:
jako że ostatnio zaczęliśmy na polskim Młodą Polskę, poznałam poezję Przerwy - Tetmajera i zakochałam się w jego twórczości!

Warto omawiając w szkole wyjść poza podręcznik i poczytać też inne wiersze poety. Kiedyś miałem w ręku tomik grubości niemal 1000 stron, więc jest w czym przebierać. Oprócz poezji z Tatr Tetmajer napisał też sporo wierszy miłosnych (również bardzo pięknych), ale i wiele też smutnych, przygnębiających, z nutą melancholii, czasem beznadziei a nawet rozpaczy. Takie bardzo trafiające i przemawiające do czytającego.

Również jest to jeden z moich ulubionych poetów. :)

alibaba 

Wysłany: 2013-06-17, 12:53   

Masz rację Uczniu- czytałam nie tylko wiersze o Tatrach ale właściwie to przeczytałam tych wierszy co najmniej ze 30. One tak bardzo przemawiają do serca. I te pełne radości, i te smutne.
Na razie miałam książki z jego wierszami z biblioteki. Marzy mi się mieć własne.

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2013-06-17, 12:58   

Uwielbiam tego poetę! Też właśnie poznałam go na języku polskim i kilka z jego wierszy wykorzystałam w prezentacji maturalnej, którą miałam o impresjonizmie.

Redrum 
Dreamcatcher

Wysłany: 2013-06-21, 15:07   

Naprawdę, jest niesamowitym poetą, ostatnio na polskim pani włączyła nam wiersz 'Lubię kiedy kobieta' czytany przez Żebrowskiego, polecamWam forumowicze, to ciekawa alternatywa dla zwyczajnego czytania na lekcji... :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2013-06-21, 21:58   

Redrum napisał/a:
na polskim pani włączyła nam wiersz 'Lubię kiedy kobieta'

Nie wiem czy Wam kiedyś o tym wspominałem. Jak na polskim omawialiśmy Tetmajera to jakoś otworzyłem podręcznik na tematach związanych w poetą. Akurat na wierszu "Lubię kiedy kobieta". Siedziałem na pierwszej ławce, nauczyciel podchodzi uśmiecha się i puszcza oko:
"O, kolega wiedział gdzie otworzyć" :D

Redrum 
Dreamcatcher

Wysłany: 2013-06-21, 22:13   

hahah, świetny nauczyciel, takich aż miło wspominać :D

Irmina 
Potterhead

Wysłany: 2014-08-09, 22:21   

Bardzo lubię tego poetę, najlepszy z epoki Młodej Polski i jeden z lepszych z całej polskiej poezji.
Moje ulubione wiersze: Evviva l`arte!; Koniec wieku XIX; Lubię, kiedy kobieta; Melodia mgieł nocnych (Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym); Pod wrażeniem, no i najlepszy [Szukam Cię...]:

Szukam cię - a gdy cię widzę,
udaję, że cię nie widzę.

Kocham cię - a gdy cię spotkam,
udaję, że cię nie kocham.

Zginę przez ciebie - nim zginę,
krzyknę, że ginę przypadkiem...

Odpowiedz do tematu