Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyskusyjne Kluby Książki
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-10, 10:06   Dyskusyjne Kluby Książki

Czy w Waszych miastach działają takie organizacje? :) Wydaje mi się, że takie kluby to jest super sprawa. Szkoda tylko, że spotkania są raz na miesiąc. W moim mieście, jakiś czas temu odkryłem, że jest taki klub i działa. Niestety spotykają się w dzień, który mi nie pasuje. A szkoda.

Niemniej jednak dobrze, że takie kluby powstają, niech będzie ich jak najwięcej.

A może ktoś z Was uczęszcza na takie spotkanka i mógłby przybliżyć nam trochę jak to się odbywa? :)

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-01-23, 22:48   

Pierwsze słysze , a pomysł ciekawy. Fajnie tak podyskusować w małym gronie, potem to juz sie trcoeh "motłoch" robi. Ale co kto lubi:)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-24, 07:24   

DKK to inicjatywa Instytutu Książki i z tego co wiem jest takich klubów w Polsce dość sporo. Najczęściej powstają przy bibliotekach. W moim miasteczku też taki jest. I takie spotkania wyglądają mniej więcej tak:

DKK w Łapach

Nigdy nie mogłem się wybrać na takie spotkanie ponieważ są one zawsze w czwartki a ja wtedy późno kończę. Ale czyż to nie ciekawie jest spotkać się w gronie innych miłośników książek i porozmawiać o wybranym utworze? Czasem dyskusja wychodzi poza ramy tematu i może stać się jeszcze ciekawsza poruszając kwestie bardziej ogólne, które w książce zostały w jakiś sposób zasygnalizowane.

W każdym razie, mi się inicjatywa DKK podoba i oby powstawało takich klubów jak najwięcej. :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-01-24, 22:28   

Co miesiąc uczestniczę w spotkaniach DKK w swojej miejscowości (a działają u nas kluby dwa), zbiera nas się w zależności od miesiąca od 4 do 10 osób. Dyskusje bywają czasem bardzo żarliwe, zwłaszcza, gdy zdarzą się przeciwne opinie albo któraś z klubowiczek (bo jakoś się tak złożyło, że same kobiety ;-)) jest książką jakoś wyjątkowo zniesmaczona :D bardzo często temat schodzi z omawianej powieści (i nie tylko, bo zdarzają się też twórczość poetycka do omówienia) na problematykę ogólno-życiową. Spotkania odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu, przy kawie/herbacie i ciasteczkach. W miesiącach letnich planujemy wyjścia w plener, jakieś ognisko tudzież wyjazd do kina bądź teatru. Książki omawiamy bardzo różne, ale generalnie te nagrodzone (ostatnio była "Urania" Le Clezio) albo też kontrowersyjne (teraz np. "Łaskawe" Littella). Bardzo je lubię i chociaż nie zawsze udaje mi się tak ułożyć zajęcia i obowiązki, by wziąć w nich udział, to z wielką przyjemnością na nie zmierzam. Bardzo przyjemny sposób spędzenia czasu, dyskusja nie jest zobowiązująca, nie jest "naukowa", nie trzeba mieć nie wiadomo jakich umiejętności krasomówczych, by wziąć w niej udział, wystarczy lubić książki i chcieć podzielić się wrażeniami na temat lektury. Jak dla mnie to bardzo fajna sprawa i oby takich inicjatyw było więcej.
Dodatkowo Instytut Książki w ramach DKKu organizuje spotkania autorskie, więc praktycznie na koszt organizatora można sprowadzić do własnej miejscowości znanego pisarza/pisarkę, mieć kontakt z "żywym" człowiekiem pióra, a to też wzbogacające doświadczenie.

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-25, 12:34   

Zawsze przy czytaniu biografii Tolkiena zazdroszczę jemu i reszcie Inklingów tych cotygodniowych spotkań, na których potrafili rozmawiać o literaturze i o wszystkim innym godzinami. I zawsze trochę mi smutno, że dziś ludzie bardzo rzadko umawiają się by porozmawiać o czymś poważniejszym niż plotki czy, delikatnie mówiąc głupoty.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-10-20, 07:21   

tifo, wspominałaś coś o DKK w swoim mieście. Może rzucisz parę słów, jak u Was wyglądają takie spotkania, jakie lektury się czyta i ogólnie słówko o atmosferze.

W moim mieście jest taki DKK. Ale jak oglądam fotki ze spotkań na stronie miejskiej biblioteki wygląda jakby przychodziły na nie głównie bibliotekarki. Atmosfera za to jest bardzo miła. Kawa, ciasteczka i porozkładane na stole książki.
Tylko nie spotkałem w dyskutowanych tytułach żadnego, który bym znał..

Raveno? A Ty jeszcze uczęszczasz do swojego DKK? :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-10-20, 11:53   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Raveno? A Ty jeszcze uczęszczasz do swojego DKK?

Jestem coraz rzadziej na tych spotkaniach muszę przyznać, inne zobowiązania mnie trochę odcięły od comiesięcznych dyskusji na tematy literackie. No i brak ochoty na czytanie też ;-)

Lektury Kawoholiczki

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2009-10-20, 20:04   

U mnie niedawno odkryłam. Na razie na jednym spotkaniu byłam ja plus kolega :-P . No ale podobało mi się i nie zamierzam rezygnować.

Tina 

Wysłany: 2009-11-25, 23:13   

Dziś całkiem przypadkowo odwiedziłam bibliotekę, nie miałam się gdzie podziać, więc stwierdziłam, że odwiedzę to miejsce. Wchodzę i co zauważam? Plakat z informacją o Dyskusyjnym Klubie Książki. Oczywiście od razu się zapisałam ;-) Choć pierwsze spotkanie będzie dopiero 15 grudnia.
Ciekawa jestem jak to się rozwinie. Będą dwie grupy - dorośli i młodzież. Należę oczywiście to tej drugiej, ale mimo wszystko mam nadzieję, że będziemy jakieś ciekawe rzeczy czytać.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-11-26, 10:41   

Tino, na stronie Instytutu Książki można poczytać o całej inicjatywie DKKów jak również zerknąć na listę książek, które inicjatorzy projektu podsuwają do czytania.
Ja w końcu na swój DKK musiałam wrócić, koleżanka, która do tej pory moderowała spotkania jest na urlopie zdrowotnym, musiałam przejąć na jakiś czas pałeczkę i chcąc nie chcąc znów na spotkania czas znaleźć. Jakoś ;-) I nie tylko na spotkania, ale całą techniczną i papierkową stronę przedsięwzięcia. Jutro jadę właśnie na spotkanie, podumowujące działalność Klubów, pewnie czegoś nowego się dowiem :)

Lektury Kawoholiczki

Tina 

Wysłany: 2009-11-28, 22:00   

Ravena napisał/a:
Tino, na stronie Instytutu Książki można poczytać o całej inicjatywie DKKów jak również zerknąć na listę książek, które inicjatorzy projektu podsuwają do czytania.

Przejrzawszy kategorię dla dzieci i młodzieży załamałam się -.- Ale mam nadzieje, że utworzy się fajna grupka i wybierzemy sobie coś ciekawszego do czytania.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-11-29, 06:19   

Tina napisał/a:
Przejrzawszy kategorię dla dzieci i młodzieży załamałam się -.- Ale mam nadzieje, że utworzy się fajna grupka i wybierzemy sobie coś ciekawszego do czytania.

Te z kategorii "dla dorosłych" są chyba ciekawsze. W każdym razie przeglądając znalazłem tam co najmniej kilka pozycji, o których chętnie bym na takich spotkaniach po rozmawiał. Nie mogę chodzić na spotkania w swoim mieście, bo odbywają się w czwartki, a ja zawsze o tej porze mam zajęcia do późna. Czytając jednak na stronie biblioteki relacje ze spotkań mam wrażenie, że gusty DKKowiczów i mój niemal się nie pokrywają. Nie omawiali żadnej książki, którą bym choć trochę znał. :(

Tina 

Wysłany: 2009-11-29, 10:45   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Te z kategorii "dla dorosłych" są chyba ciekawsze.

Zdecydowanie. Znalazłam sporo pozycji które chciałabym przeczytać.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-11-29, 13:26   

Jacek Dukaj – Lód, Córka łupieżcy, nowość 2008
Marek Huberath – Balsam długiego pożegnania
Ryszard Kapuścińki – Podróże z Herodotem
Andrzej Stasiuk – Jadąc do Babadag, Dojczland
Cornelia Funke - Atramentowa Śmierć
Neil Gaimann - Księga Cmentarna
Walter Moers – Miasto śniących książek
Markus Zusak - Złodziejka Książek
Neil Gaiman – Chłopaki Anansiego
Umberto Eco – Tajemniczy płomień królowej Loany

To tak na szybko o książkach z listy Instytutu Książki, które na takich spotkaniach chętnie bym widział. :)

Tina 

Wysłany: 2010-02-26, 20:24   

Miałam do tej pory przyjemność/nieprzyjemność uczestniczenia w trzech spotkaniach DKK, każde czymś się różniło.

Pierwsze - pani bibliotekarka nie dała nam dojść do głosu, dyskusja jakoś w ogóle nie mogła się rozwinąć i byłyśmy zmuszone do pisania listów do autorki, w których miałyśmy wyrazić opinię o jej książce. Bardzo mi się to spotkanie nie spodobało. Nudno i sztywno.

Drugie - w innej miejscowości. Książki nie przeczytałam na ten DKK, bo jakoś nie mogłam znaleźć czasu, ale okazało się to kompletnie niepotrzebne, bo o samej książce na całym spotkaniu zostały wypowiedziane może trzy zdania. Później rozmowa o wszystkim. Na pewno to było przyjemniejsze niż pisanie jakiegoś listu, ale chyba na dłuższą metę męczące. Takie przynajmniej odniosłam wrażenie.

I trzecie spotkanie będące kontynuacją tego pierwszego (znaczy w tej samej miejscowości, co pierwsze). Zdecydowanie lepsze niż pierwsze i drugie razem. Przez godzinę dyskutowałyśmy (tak się składa, że same dziewczyny na ten DKK u mnie chodzą, a szkoda) o książce, czasami tylko odstępowałyśmy od tego tematu, aby naturalnie, po kilku minutach wrócić do dyskusji o książce. W ogóle mi się nie nudziło, nawet bardzo przypadł mi do gustu taki wygląd spotkania. Co prawda zjadłam nieprzyzwoicie dużo ciastek. I chyba najwięcej ja gadałam. Niby lektura taka dość niepozorna, nijaka, w ogóle mi się nie spodobała, ale jednak miałam sporo do powiedzenia na jej temat. Ale było fajnie. I prawie nie mogę się doczekać kolejnego DKK.

Odpowiedz do tematu