Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tomalin Claire - biografie
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-05-20, 08:50   Tomalin Claire - biografie

Sekretna kochanka Dickensa

Ta pasjonująca książka opowiada historię młodej aktorki, wielkiej miłości Charlesa Dickensa. Po śmierci sławnego „opiekuna” Ellen Ternan stworzyła sobie nową, wymyśloną biografię i tożsamość, wyszła za mąż, urodziła dwoje dzieci. Konsekwentnie ukrywała przed otoczeniem prawdziwą przeszłość – trwający 14 lat związek z Dickensem oraz fakt, że pochodziła z aktorskiej rodziny. Większość dokumentów, w tym korespondencja między kochankami, została zniszczona. Zarówno rodzina Ellen, jak i przyjaciele pisarza przez długie lata utrzymywali zmowę milczenia na temat podwójnego życia Dickensa – pisarza uchodzącego za wzór mieszczańskich cnót.
za: lubimyczytac.pl

Świetna. Irving Stone w spódnicy - w moich ustach to najwyższe uznanie.

Claire Tomalin napisała biografię, jakie lubię czytać najbardziej - rzetelną, popartą solidnymi badaniami "w terenie", lekką w czytaniu, a niekoniecznie w odbiorze, budzącą przeróżne emocje.
Podobało mi się zwłaszcza to, że tam, gdzie uzupełniać swą wiedzę mogła tylko domysłami - uczciwie się do tego przyznaje.

Nie miałam wcześniej zbyt wiele do czynienia z Dickensem (poza tym, że pod wpływem "Ani z Zielonego Wzgórza usiłowałam przeczytać "Klub Pickwicka", a pod wpływem "Przeminęło z wiatrem" - "Dawida Copperfielda"; w obu przypadkach poległam), więc nie żywiłam w stosunku do niego tych uczuć, w których pisze Tomalin - podziwu graniczącego z ubóstwieniem.
Cieszę się z tego, bo historia Nelly Ternan ukazuje mi lubieżnego satyra, który zapanował całkowicie nad młodą dziewczyną i jej rodziną, w sposób skandaliczny potraktował swoją żonę i dzieci, i do końca życia był przekonany o tym, że to jemu należą się wszystkie przyjemności świata.
Osąd może zbyt ostry, ale każdy ma prawo do swojego. Ja nie jestem w stanie przejść do porządku nad hipokryzją i okrucieństwem tego człowieka.

Na szczęście "Sekretna kochanka Dickensa" to opowieść przede wszystkim o Ellen Ternan, kobiecie, która po 14 latach tajemnego związku ze sporo od siebie starszym bożyszczem Anglii wreszcie poczuła się wolna. Mogła wyjść za mąż, mieć dzieci, realizować swoje marzenia.

Czy kochała Dickensa? Co nią powodowało, że zgodziła się na takie, a nie inne warunki? Tego się już nie dowiemy...

Bardzo, bardzo chciałabym przeczytać biografie Jane Austen i Mary Wollstonecraft Shelley autorstwa Claire Tomalin. Będę na nie polowała. :D

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2013-06-20, 10:24   

Dziękuję, że napisałaś o tej książce, Córko :) Też będę jej szukać.
Odnośnie Dickensa - kilka miesięcy temu próbowałam przebrnąć przez "Opowieść o dwóch miastach" (pod wpływem Lost 8-) ) i też poległam, mimo iż książka właściwie nie jest zła...
Polecam za to "Wielkie nadzieje" tego Autora. Naprawdę bardzo dobra i miła w czytaniu książka.

Odpowiedz do tematu