Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dostojewski Fiodor
Autor Wiadomość
Vetinari 

Wysłany: 2013-05-14, 20:20   

Raziel napisał/a:
Tak na szybko warto zwrócić uwagę na to, że ostatecznie przynajmniej część winnych zostaje ukarana, samobójstwo Stawrogina oraz teoria piątek (spiskowcy, czterech zabija rzekomego piątego zdrajcę, jego krew łączy ich na zawsze).

Zgoda. Do tego, jeśli rzecz o autodestrukcji, to koniecznie trzeba dołożyć Kiriłłowa. To jeden z najważniejszych samobójców Dostojewskiego. Ale chyba nie ma co rozwijać tematu, bo zdaje się, że już po maturze.... :)

A teraz moja prośba:
Szanowni Państwo,
Kilka lat temu bardzo mi pomogliście biorąc udział w ankiecie na temat czytelnictwa Dostojewskiego – jeszcze raz Wam wszystkim dziękuję. Część publikacji udostępniłem na tym forum.
Obecnie prowadzę nową sondę i zapraszam serdecznie do udziału w ankiecie badającej niektóre przekonania religijne Polaków w zestawieniu z odbiorem twórczości Fiodora Dostojewskiego.
Ankieta skierowana jest zarówno do osób wierzących jak i agnostyków lub ateistów. Wydaje się obszerna, ale wypełnianie zajmie dosłownie kilka minut. Proszę by odpowiedzi udzieliły również osoby, które nie miały większej styczności z Dostojewskim – te głosy też mają dla mnie znaczenie.
Ankieta jest całkowicie anonimowa. Wyniki posłużą wyłącznie do celów naukowych.
Bardzo dziękuję za pomoc i równocześnie proszę o rozesłanie ankiety jak największej liczbie osób.
Pozdrawiam,
LINK DO ANKIETY:
https://docs.google.com/forms/d/19fxocUhr9xat1j4QlcUV51WFFk7mlq6fEvgns-lESTw/viewform?pli=1

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2014-05-28, 17:01   

"Biedni ludzie" za mną i tutaj pewien zawód. Całość przybiera formę epistolarną. Makary - dobroduszne lelum - polelum, średnio zaradne życiowo i wyśmiewane - śle listy do swojej Warwary - której życie jest ciężkie. Raz on jej pomaga, raz ona jemu. I tak sobie pomagają, słodzą, piszą o tym, żeby o siebie dbać, czasem rozegra się coś ważniejszego dla fabuły. I tyle. Można to podciągnąć o powieść o nieszczęśliwej miłości. Można podciągnąć pod powieść o biedzie. Można podciągnąć o powieść o charakterach niedostosowanych do brutalnego świata. Można.
Tylko, że w przeciwieństwie do ówczesnych krytyków nie zrozumiałem geniuszu Dostojewskiego. Aż ciężko mi uwierzyć, że to debiut twórcy doskonałych "Biesów". Cóż, dobrze, że się Fiodor tak wyrobił.
www.lowking.pl

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 23:10   

Zbrodnię i karę przeczytałam dobrowolnie, jakoś w okresie gimnazjum, potem przyjemnie było mi wrócić do tej pozycji, gdy była moją lekturą, naprawdę świetna powieść psychologiczna, o motywach zbrodni, wybaczaniu i miłości...

Odpowiedz do tematu