Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego fantastyka?
Autor Wiadomość
Kamiira 

Wysłany: 2012-10-06, 19:01   Dlaczego fantastyka?

Dlaczego fantastyka? Co Was w niej urzeka?

Proszę o odpowiedzi, ponieważ piszę pracę na olimpiadę. Niektóre wypowiedzi mogę zacytować w mojej pracy (oczywiście podam autora), także jeżeli ktoś nie zgadza się na publikację, niech to napisze.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-10-06, 22:02   

Myślę, że ten temat: http://forum-ksiazki.kei.pl/viewtopic.php?t=1133 powinien Ci pomóc. :)

Kamiira 

Wysłany: 2012-10-07, 12:19   

Wiem, że takich wątków jest pełno, niestety nie mogę ich wykorzystac ;/ Muszę tę "ankietę" przeprowadzić sama ;)

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-10-07, 14:01   

Skoro tak. :) Dlaczego fantastyka? To wcale nie jest takie proste, ponieważ sama fantastyka nie jest jednorodna - już na starcie dzieli się na fantasy, science fiction (fantastykę naukową) i horror. Ja sam po horror nie sięgam, bo go nie lubię, mogę się więc wypowiedzieć tylko na temat pierwszych dwóch.

Fantasy

Książki opisujące światy, w których rozwój cywilizacyjny dokonuje się poprzez magię, wierzenia, mitologię, ingerencję bogów itp. - tak w skrócie można opisać ten nurt. Dlaczego po niego sięgam?

1. Książki tego typu są zazwyczaj dość lekkie, pozwalają wypocząć przy niewymagającej lekturze, jeśli mam na to ochotę. No i zazwyczaj wygrywa dobro, a to jest jak najbardziej wskazane, bo w rzeczywistości częściej wygrywają ci, którzy mają dobrych adwokatów a nie ci, którzy są w porządku. :zlo
2. Niektórzy autorzy fantasy stworzyli całe światy, cywilizacje (np. Tolkien w LOTR albo Pratchett w Świecie Dysku), a często też metody pozyskiwania i wykorzystywania magii (np. Anne Bishop w Trylogii Czarnych Kamieni - moc pochodzi z kamieni, które każdy Krwawy otrzymuje przy urodzeniu oraz po wejściu do dojrzałość; albo Celia Friedman w Trylogii Zimnego Ognia, w której moc pochodzi z natury (ziemi, powietrza) obcej planety, na której znaleźli się ludzie), przyjemnie jest znaleźć się w świecie wymyślonym zupełnie od początku, zanurzyć się w nim, zwłaszcza jeśli jest to seria a nie pojedyncza książka.
3. Być może do pewnego stopnia w każdym z nas żyje dziecko, które uwielbia baśnie, a powieści fantasy, to przedłużenie dzieciństwa, choć niektóre potrafią nieść naprawdę dorosłe przesłania, jak powieści Pratchetta, które zazwyczaj mają jakieś podwójne dno. :)

Science fiction

To książki, w których zazwyczaj rozwój dokonuje się poprzez naukę, oczywiście nie zawsze. Czasami przez wojnę, podboje. ;) Czemu czytam takie książki?

1. Ciekawe pomysły, jak może się rozwijać świat w przyszłości, jakie będą nowe wynalazki, jak rozwinie się nauka.
2. Spełnienie pragnień o podróżach kosmicznych - wystarczy wybrać się "Autostopem przez galaktykę" i trochę pozwiedzać. ;) Można też zostać kosmicznym żołnierzem i walczyć z obcymi albo mieszkańcami innych systemów przejawiającymi imperialistyczne ciągoty. :mrgreen:
3. Niektóre książki SF czyta się, bo wymagają od czytelnika sporo pomyślunku, pojęcia przynajmniej ramowych zasad obowiązujących w świecie wykreowanym, czasami też odniesienia do istniejących zasad matematyki, fizyki, chemii, ekonomii... to bywa niezłym wyzwaniem, i dlatego warto czytać np. Stephensona.

To tak "z wierzchu" poruszyłem interesujący Cię temat, Kamiira. Mam nadzieję, że inne forumki się też odniosą do tego tematu. :)
Caroline*

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2012-10-07, 20:04   

Najprościej rzecz ujmując lubię odskocznię od codzienności, światy działające na innych zasadach czy prezentujące wizje przyszłości. A poza tym może to także prowokować do myślenia - przykładem książki Dukaja.
www.lowking.pl

Żabka 

Wysłany: 2012-10-08, 08:56   

Uwielbiam fantasy za to, że jest to nie istniejący świat, gdzie autor pozwala mi do niego zajrzeć i przeżyć przygodę, którą przygotował dla swoich gości... Zazwyczaj jest to niesamowita przygoda i wycieczka...
Za to Sci-fi pokazuje o czym ludzie marzą, co chcieliby, żeby się wydarzyło czy stworzyło... Śmiesznie jest zobaczyć o czym ludzie marzyli ileś lat wstecz... 8-)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Kamiira 

Wysłany: 2012-10-11, 17:57   

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi ;)

Renata122 

Wysłany: 2012-10-27, 15:33   

Fantastyka najlepiej poruszą moją wyobraźnie ;) Poza tym dobrze mi się czyta ten gatunek

Juri 

Wysłany: 2012-11-03, 22:28   

Witam. Jestem nowy i mnie również interesuje ten temat. Piszę pracę maturalną na temat fantastyki. Proszę o waszą pomoc jeśli bylibyście w stanie i mieli ochotę.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2012-11-03, 22:54   

No ale co konkretnie chcesz wiedzieć? ;) Coś precyzyjniejszego czy to co w temacie?
www.lowking.pl

Juri 

Wysłany: 2012-11-03, 23:04   

„Czy nie wystarczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?”. Rola fantastyki w życiu człowieka. To jest temat mojej pracy. Proszę o sugestie, pomysły, rady. Jestem otwarty na wszystko i z góry dziękuję :) .

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-11-04, 08:30   

Twojej pracy maturalnej tak? A filmy zamierzasz w niej mieć? Bo tak na szybkiego to przyszedł mi do głowy ''Labirynt Fauna''.
Spoiler:
Bo w końcu Ofelia wymyśliła sobie tę całą historię , aby uciec od okrutnej rzeczywistości.
O coś takiego chodzi w Twoim temacie? Zastanowię się jeszcze nad tym w tygodniu. :)

Juri 

Wysłany: 2012-11-04, 10:15   

Filmy też mogą być. Może być wszystko po odpowiednim opisaniu tego i uzasadnieniu. Dzięki za propozycję.

konrad.voglert 

Wysłany: 2015-10-18, 16:48   Re: Dlaczego fantastyka?

Kamiira napisał/a:
Dlaczego fantastyka? Co Was w niej urzeka?

Nie będę oszukiwał starając się ubrać wypowiedź w inne słowa. Po prostu powiem z serca. Mnie najbardziej podoba się w fantastyce możliwość zajrzenia do innego świata, poznania ciekawych postaci, zwykle zupełnie niepowtarzalnych, którzy mają ciekawe problemy oraz umiejętności. Po prostu chęć przeżycia przygody mnie ciągnie. Fantastyka dobrze zabija nudę.

Odpowiedz do tematu