Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak patrzą na fantastykę niefantaści?
Autor Wiadomość
Erendis 

Wysłany: 2009-04-26, 08:25   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Jak to więc jest z tą teorią szkodliwością fantastyki dziadka Strzygi? :)

Kiedy jest ciemno, Erendis zaczyna opowiadać przyjaciołom o różnych niestworzonych rzeczach, których po części podsłuchała u brata, po części przeczytała w swoich książkach - w efekcie napędza im takiego stracha, stwierdzają, że nie powinnam tyle czytać i boją się wracać do domów - w końcu wśród traw czai się tyle zuuua ;-)

Smuci mnie tylko to, że niektórzy uważają fantastykę za bezwartościowe czytadła. Może dwa, trzy razy ktoś mi powiedział: Paula, może zaczęłabyś czytać coś normalnego? A co do rodziny, to niekiedy przeszkadza im to, że czytam w ogóle - to, CO czytam, nie ma już znaczenia :-P
my home is your head

Gość

Wysłany: 2009-06-10, 17:00   

Hmm, myślę że ludzie po prostu na siłę chcą udowodnić że są 'dorośli'. I dlatego na słowo fantastyka reagują... dziwnie. Chcą pokazać jacy oni są dojrzali bo już nie czytają bzdur w ich mniemaniu dla dzieci.

Ladybug 

Wysłany: 2009-08-27, 19:30   

Ludzie, którzy krytykują fantastykę nie maja wyobraźni.

andy 

Wysłany: 2009-08-27, 21:28   

Ladybug napisał/a:

Odważnie, ale ja bym się do tego nie posunął. Pewnie mają. Ale innego rodzaju?

rygor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-27, 22:11   

andy napisał/a:
Ladybug napisał/a:

Odważnie

Raczej głupio. Wiele zależy od oczekiwań wobec książki. Ludzie sięgają po nie z różnych pobudek. Jedni chcą wraz z bohaterami przeżyć wspaniałą przygodę, inni pragną wraz z autorem oddać się refleksjom na mniej bądź bardziej poważne tematy. To tak, jakby o osobie, która zasypia przy pozbawionym akcji dramacie, mającym w głównym zamierzeniu emocjonalnie wstrząsnąć, powiedzieć, że jest pozbawiona wrażliwości.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-08-28, 07:17   

Nie wiem jak jest z tym brakiem wyobraźni, ale krytyka fantastyki jest w bardzo wielu przypadkach przez takie osoby niczym nie poparta. Człowiek żyjący z literaturą za pan brat nie powie, że coś mu się nie podoba, bo te smoki czy elfy to jakieś takie nierzeczywiste są. W odwrotną stronę też nie powinniśmy, że jak lubię fantastykę to nic innego nie czytam i uważam za mniej wartościowe, czy wręcz nudne.
Generalnie nie przepadam za gatunkiem romansu, jest trochę nie w kierunku moich zainteresowań. Ale Przeminęło z wiatrem przeczytałem z wielką przyjemnością. Podobnie Wichrowe Wzgórza.
W książce trzeba potrafić dostrzec i docenić wiele elementów, a nie tylko gatunek do którego należy. Nawet w tych opowieściach o elfach może być wiele mądrości życiowych. Czy mamy odrzucić je tylko dlatego, że nie lubimy zbytnio elfów?

Dlatego nie potrafiłem nigdy zrozumieć ludzi, którzy odrzucają książkę tylko na podstawie swoich (jakże często nieprawdziwych) wyobrażeń na temat gatunku do którego należy. I czy to będzie fantastyka czy inny, nieważne. Oceniać trzeba książkę, talent autora, a nie gatunek.

Ladybug 

Wysłany: 2009-08-29, 18:05   

Może nie, to że jej nie mają, ale na przykład próbują ją ukryć, by nie wyjść na dziecinnych, jak im się zdaje? Chyba faktycznie głupio to ujęłam :mrgreen:

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-08-30, 14:21   

Ladybug napisał/a:
ale na przykład próbują ją ukryć, by nie wyjść na dziecinnych

Ale to byłoby głupie podejście. Takie, rzekłbym trochę tchórzowskie. Nie przyznawać się do własnych poglądów. To już chyba lepszy taki, który naprawdę nie ma wyobraźni niż taki co może i by poczytał fantastykę, ale chcę udawać dorosłego w towarzystwie i z niej drwi.

Ladybug 

Wysłany: 2009-08-31, 20:30   

Na świecie dużo jest hipokrytów :D

andy 

Wysłany: 2009-09-01, 14:48   

Ladybug napisał/a:
Na świecie dużo jest hipokrytów :D

Jest, ale nie oni na szczęście kreują rozwój cywilizacji. Tak się akurat głupio zlożyło, że najpierw były pomysły w szeroko rozumianej fantastyce, a później ci co to czytają i czasami piszą się zastanawiali czy aby nie da się to technologicznie zrealizować. Mam przykłady podawać czy każdy zna?

montano 

Wysłany: 2009-09-08, 17:40   

Pokusiłbym się o twierdzenie, że każdy jest hipokrytą ;-).

W pełni zgadzam się z Rygorem ;-). Ja nie uważam się za człowieka pozbawionego wyobraźni, aczkolwiek nie przepadam za fantastyką. Jest to zupełnie obca mi konwencja literacka, kompletnie nie trafiająca w moją wrażliwość. Tyle.

andy 

Wysłany: 2009-09-08, 18:05   

montano napisał/a:
est to zupełnie obca mi konwencja literacka, kompletnie nie trafiająca w moją wrażliwość.

Ale te satelity geostacjonarne ł(u)deczki co pod toniąpieknie falującą pływają, czy inne reality trafiły? No to podziwiam wrażliwość i oczywiście wiarę w (ś)MOC intelektu rodzaju małpiego

montano 

Wysłany: 2009-09-08, 18:49   

I po co ta żałosna ironia?
Ja napisałem, że nie trafia w MOJA wrażliwość, co nie znaczy, że ludzie czytający i lubiący fantastykę są jej pozbawieni, bo jak rozumiem do tego pijesz. Chyba, że moja moc intelektu rodzaju małpiego mnie zawiodła...

andy 

Wysłany: 2009-09-08, 19:08   

montano napisał/a:
bo jak rozumiem do tego pijesz. Chyba, że moja moc intelektu rodzaju małpiego mnie zawiodła...

Nie bo tolerancyjny jestem i szanuję poglądy innych, ale na stwierdzenie
montano napisał/a:
że każdy jest hipokrytą
to mnie z lekka poniosło.
Jeżeli obraziłem to przepraszam

montano 

Wysłany: 2009-09-08, 19:12   

Bo wydaje mi się, że każdy w mniejszym bądź większym stopniu jest. Nie da się być szczerym wobec siebie i innych ludzi w stu procentach i zawsze. To była taka ogólna wyowiedź, nie dotycząca konkretnie tego tematu.
Taki bardziej egzystencjalny charakter miała xD.

Odpowiedz do tematu