Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Hanna Malewska
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-04-04, 13:20   

Skończyłam dzisiaj "Przemija postać świata".

Książka jest napisana bardzo dobrze, trudny temat, długa powieść, a czyta się bardzo łatwo.
Niezmiernie ciekawe jest umiejscowienie czasowe akcji - Rzym i Wieczne Miasto kojarzą się chyba głównie ze scenerią "Quo vadis"; z senatorami w białych togach i umięśnionymi legionistami. A tutaj - królują Goci, Teodoryk, Atalaryk i ich następcy. Rządzi chrześcijaństwo.
Wiem, że głównymi postaciami są Wizand i Kasjodor, ale ten drugi jakoś do mnie nie przemówił. O wiele bardziej interesowały mnie losy Amalasunty - krótkie, ale treściwe.
Jeśli chodzi o Wizanda, nie mogłam "odczepić" się (niestety!) od postaci Sylasa z Kodu Leonarda da Vinci i od trylogii Francine Rivers. Stale miałam te odniesienia przed oczami.

Alibabo, czy chodziło Ci o "....jakże piękny jest człowiek, kiedy jest człowiekiem..."? :-D

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

alibaba 

Wysłany: 2014-04-04, 22:10   

Tak, właśnie o to zdanie mi chodziło. Tylko nie mogłam sobie przypomnieć całego. Dziękuję. To takie prawdziwe!.

Bruixa 

Wysłany: 2014-05-07, 23:31   

Córka Lavransa napisał/a:

Wiem, że głównymi postaciami są Wizand i Kasjodor, ale ten drugi jakoś do mnie nie przemówił. O wiele bardziej interesowały mnie losy Amalasunty - krótkie, ale treściwe.
Jeśli chodzi o Wizanda, nie mogłam "odczepić" się (niestety!) od postaci Sylasa z Kodu Leonarda da Vinci i od trylogii Francine Rivers. Stale miałam te odniesienia przed oczami.
Dlaczego :shock: :?: Mnie Wizand przypominał raczej jakichś sarmackich bohaterów - popędliwych, bezrefleksyjnych i przeczulonych na punkcie honoru.
Kasjodor jest godny podziwu, ale dla mnie niepojęty: wszystko, nad czym latami pracował i na czym mu zależało wali się w gruzy, a on niewzruszenie próbuje zbierać te okruchy i ratować co się da. Ja bym się dawno załamała; bliżej mi do Artemidora i Prokopa z Cezarei.
Czytając tę powieść miałam poczucie jakiegoś fatalizmu i daremności wszelkich wysiłków - że historia tak się potoczyła i nie mogło być inaczej.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-05-08, 23:48   

Bruixa napisał/a:
Dlaczego :shock: :?:

Sylasa przypominał mi w tym nagłym nawróceniu, i w tej miłości do przeora. Kiedy przeor odszedł, Wizand tez odszedł z klasztoru, wiec tak naprawdę to ten człowiek go tam trzymał, a nie miłość do Boga. Z Sylasem było chyba tak samo.
A w tej swojej dzikości wojownika i małżeństwie z Rzymianką przypominał mi bardzo gladiatora Atretesa, wodza Germanów z trylogii Znamię Lwa.
Nic na to nie poradzę. :)

Bruixa napisał/a:
Kasjodor jest godny podziwu, ale dla mnie niepojęty:

A przez to odczłowieczony po prostu. Dla mnie trochę w tym bez wyrazu...

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Bruixa 

Wysłany: 2014-05-09, 21:52   

Sylas dla mnie, na ile go pamiętam, był wręcz karykaturalnym okazem fanatyka i masochisty, choć może ślepa wierność wobec osoby, a nie sprawy ich upodabnia.
Co do Kasjodora: nie powiedziałabym, że był odczłowieczony - to już raczej Benedykt (święty, bądź co bądź, więc kudy do niego zwykłym śmiertelnikom). Ale to taki pracuś i pozytywista, że chwilowe zwątpienie go nie powstrzyma od działania - będzie robił swoje choć się wali i pali. Myślę, że tacy ludzie się zdarzają, choć trudno mi zrozumieć, skąd biorą ten napęd i wiarę, że warto.

Odpowiedz do tematu