Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pięć książek...
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-11-02, 21:17   Pięć książek...

"Gdybyś miał wyruszyć na bezludną wyspę lub w podróż kosmiczną i mógł zabrać tylko pięćksiążek, jakie by to były?"
Takie pytanie dostałam na egzaminie wstępnym na studia, a do dziś właściwie się nad nim zastanawiam. Po długich rozmyślaniach wybrałam dwie pozycje, które na pewno znalazłyby się w moim bagażu: "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa i "Burza" Szekspira. Nad pozostałymi trzema wciąż myślę ;)
A jaki byłby Wasz wybór?

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-11-02, 21:21   

To bardzo trudne jest, bo wiele jest książek, które warte są by je wymienić wśród najlepszych.

:arrow: Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena
:arrow: Hrabia Monte Christo Aleksandra Dumasa
:arrow: Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa

A z dalszym wyborem miałbym już problem... Pomyślę. :)

montano 

Wysłany: 2008-11-02, 21:36   

1. "Hamlet" Szekspira
2. "Portret Doriana Graya" Wilde'a
3. "Bracia Karamazow" Dostojewskiego
4. Na pewno coś Gombrowicza... Po głębszym namyśle dochodzę do wniosku, że "Dziennik", bo to taki "Gombrowicz w pigułce"
5. No i trzeba zostawić miejsce na jakąś książkę, która jeszcze przede mną ;-).

Bruixa 

Wysłany: 2008-11-02, 22:02   

Ciężki wybór... Wzięłabym Biblię - dużo do czytania, na wypadek gdyby pobyt się przedłużał, różnorodność tematyczna i stylistyczna gwarantowana, całej jeszcze nie zmogłam, więc byłby i walor nowości. Co jeszcze - nie potrafię zdecydować.

Nula 
gem set pasja

Wysłany: 2008-11-02, 23:06   

cieżko, oj cięzko by było ;]

1. Zbrodnia i kara , Dostojewski
2. Mistrz i Małgorzata, Bułhakow
3. Pachnidło, Suskind
4. Sto lat samotności , Marquez
5. notatnik i długopisy, abym sama mogła tworzyć ;-)

burli 

Wysłany: 2008-11-03, 19:15   

a dlaczego nie wymieniliście:

1. Robinsona Cruzoe D. Defoe (?) - to zdecydowanie number 1 na mojej liście ze względu na praktyczność :mrgreen:

2. Władca Pierścieni
3. Mikołajki

no i nie wiem co jeszcze .... muszę się zastanowić .........

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-11-10, 10:45   

Ja mam kilka książek, które darzę szczególnym sentymentem. Jeśli miałbym wymienić poerwszą trójkę, no, powiedzmy czwórkę, wyglądałoby to tak:

1. Hrabia Monte Christo
2. Władca Pierścieni
3. Mistrz i Małgorzata
4. Faraon

Jednak jest to lista bardzo ograniczona, bowiem krzywdzi jeszcze pare innych książek, które powinny się na niej znaleźć, ale ich zabrakło z powodu braku miejsca.

Lista ta z biegiem czasu ulegała modyfikacjom. Zaczynając chronologicznie pierszym liderem rankingu był Alfred Szklarski i jego seria o Tomku. Wtedy dopiero zaczynałem na dore czytać książki i nie znałem jeszcze tych, które wymieniłem dziś. Tomki do dziś darzę wyjątkowym sentymentem. Dzięki nim natura stała mi się bliższa. Polubiłem spacery po lesie, szum drzew, ciszę. Oczywiście uwielbiałem także humor bosmana, mądrość Smugi i rozwagę Wilmowskiego.
Później poznałem książki Maya i Old Shatterhanda. Czytałem je do tej pory, aż przeczytałem wszystkie, które stały na półce w miejskiej bibliotece. Dziesiątki godzin spędzone pościgach, strzelaninach, nocnym obozowaniu na łonie natury, polowaniach...

Później nadszedł czas na książki z obecnej listy.
Władca Pierścieni był bodajże pierszą książką fantasy, którą miałem w rękach. Po lekturze zakochałem się w tym gatunku. Trafił na podłoże przygotowane przez Szklarskiego i Maya, z tym, że prócz bliskości przyrody wniósł jeszcze magię.

Hrabiego Monte Christo powiedzieć można, że przeczytałem przypadkiem. Opowiadałem już o tym na forum kiedyś. Po prostu któregoś dnia w bibliotece 'oświeciło mnie', żeby zapytać akurat o tę książkę. Lata temu wcześniej oglądałem ekranizację, obiecałem sobie wtedy, że przeczytam dzieło Dumasa... i zapomniałem o tym. Dopiero tam, w bibliotece myśl ta wyskoczyła z zakamarków pamięci i ujawniła się w momencie, gdy miałem już wychodzić.
Byłem wtedy chory, wieć książka umiliła mi ten czas. Edmund Dantes stał się mym ulubionym bohaterem literackim.
Książkę tę lubię właściwie za wszystko i nie mam do niej zastrzeżeń. Kreacja bohaterów, budowanie napięcia, pełne dramatyzmu momenty, w których dreszcze przechodzą po plecach i inne momenty, które potrafią wzruszyć do łez (np: gdy Maksymilian opowiada hrabiemu o śmierci ojca, albo gdy obserwujemy starego Morrela, gdy patrzy na Faraona, gdy Edmund wykupił wszystkie jego długi).
Wracam do tej ksiązki często, ale nie znudziła mi się wcale.

Faraona cenię, gdyż od zawsze interesował mnie Starożytny Egipt i jego kultura. Poza tym jes naprawdę dobra i uniwersalna książka. Nie przeterminowała się wraz przeminięciem epoki, w której została stworzona.

Mistrz i Małgorzata - powieść Bułhakowa jest fenomenem. Zaskakuje swoją oryginalnością, wcale nie jest nudna, przeciwnie wiele razy uśmiechałem się pod nosem przy lekturze, szczególnie podczas wybryków Behemota. Przedstawia także w ciekawy sposób historię Jezuza, ukazując ją z perspektywy Poncjusza Piłata.
Piłat należy w tej powieści do moich ulubionych bohaterów. Niewiele o nim wiadomo z historii, poza tym, że ukrzyżował Jezusa. Bułchakow przedstawia go jako człowieka mądrego i zarazem smutnego, człowieka, którego nękają wyrzuty sumienia po wydaniu Jezusa Żydom.
Mistrz i Małgorzata jest charakterystyką ówczesnego zdemoralizowanego społeczeństwa, ośmeisza je, ukazuje wady, tak jaskrawo, że nawet Woland przy tym wydaje się przyzwoity. Napisana jest tak przyjaznym językiem, że czytanie jej jest czystą przyjemnością
Zawiera także bogate przesłanie na temat roli pisarza w świecie. "Rękopisy nie płoną" - ten zwrot, który każdy może interpretować wedug własnego uznania, na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

Jak powiedziałem lista jest zbyt krótka. Poszerzyłbym ją jeszcze o kilka pozycji:

5. Wichrowe Wzgórza
6. Imię róży
7. Wahadło Foucaulta
8. Don Kichote

Nie ma chyba drugiej tak zabawnej, a przy tym tak mądrej książki jak Don Kichote Miguela Cervantesa. Wiele razy zdarzyło mi się zaśmiać głośno podczas lektury. Jednak lubiłem także dialogi Don Kichote'a, choćby z księdzem kanonikiem, które były naprawdę ciekawe i pouczające.
Wiele osób zna Don Kichote'a jako idiotę z kreskówek, człowieka niespełna rozumu walczącego z wiatrakami. To bardzo niesprawiedliwy obraz. Tak naprawdę Don Kichote miał obsesję tylko na punkcie rycertwa. Kochał opowieści o błędnych rycerzach i chciał zostać jednym z nich. Niestety urodził się w innych czasach, stąd tragizm tej postaci. Poza tą jedną obsesją był nadzwyczaj mądrym człowiekiem i potrafił dyskutować i przekonać do swoich racji bardzo inteligentnych ludzi.

Wichrowe Wzgórza - ponura książka o namiętnej miłości dwojga ludzi, uczucia doprowadzającego do obłędu. Urok posiada wyjątkowa sceneria, w której umieszczona została pabuła. Ponure piękne wrzosowiska - oto co mi się najbardziej w tej książce podoba.

Natomiast Umberto Eco nikomu rekomendować nie trzeba.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-11-10, 16:17   

No cóż, można zawsze powiedzieć, że bierzemy w podroż kosmiczną pendrive'a (komputer pokładowy jest!) a na, dajmy takie 6 GB zmieści się hohoho i jeszcze trochę dobrych książek :)
A ja się długo zastanawiałam nad tym pytaniem i wciąż nie mogę się zdecydować. Chyba dodałabym jeszcze Księgę Psalmów, bo mogę je czytać bez końca, są takie piękne.

Lektury Kawoholiczki

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2008-11-11, 12:41   

1. Król złodziei Kornelii Funke. Bo to jest piękna książka. Moje najlepsze wspomnienie podstawówki.
2. Saga o Wiedźminie Sapkowskiego . Uwielbiam tę historię .
3. Siewca Wiatru Kossakowskiej . Ach te anioły . ;D
4. Władca Pierścieni . Bo długo mi się je czyta. Strasznie zajmująca czas.
5. Zbiór baśni i legend polskich. Bo ja jeszcze taki dzieciak jestem . ;D

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-11-11, 13:49   

Tifa Lockhart napisał/a:
Zbiór baśni i legend polskich. Bo ja jeszcze taki dzieciak jestem

Baśnie i legendy są piękne i fascynujące nie tylko dla dzieci. Mogę spokojnie powiedzieć, że bracia Grimm i Andersen, regionalne polskie legendy towarzyszą mi po dziś dzień i towarzyszyć będą jeszcze długo, bo to po prostu wspaniała literatura, nie tylko dla dzieci.

Lektury Kawoholiczki

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2008-11-15, 12:48   

1. Borys Pasternak "Doktor Zywago"
2. Michail Bulkhakov "Mistrz i Malgorzata"
3. Jerome K. Jerome "Trzech panow w lodce nie liczac psa"
4. J. R. R. Tolkien "Wladca pierscieni"
5. Lucy Maud Montgomery "Dolina Teczy"

Tina 

Wysłany: 2008-11-15, 15:05   

Oj, przypuszczam, że jak na razie za mało przeczytałam, abym mogła wskazać 5 najważniejszych dla mnie książek. Więc na razie muszę się chyba wstrzymać z przeprowadzką na bezludną wyspę, czy też z wybraniem się w podróżą kosmiczną :-P
Choć myślę, że jedną pozycję już bym miała:
Tifa Lockhart napisał/a:
Zbiór baśni i legend polskich.

:D

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2008-11-15, 15:16   

Piszac w watku o Ani uswiadomilam sobie ze pomieszalam tytuly, na bezludna wyspe zabralabym nie "Doline Teczy" Lucy Maud Montgomery ale "Rille ze Zlotego Brzegu". Najmlodsza corka Ani to jedna z moich ulubionych literackich bohaterek.

Erendis 

Wysłany: 2008-12-25, 20:24   

1. Marion Zimmer Bradley - Mgły Avalonu
2. Clive Staples Lewis - Opowieści z Narnii
3. Philippa Gregory - Kochanice króla
4. Jane Austen - Duma i uprzedzenie/względnie Rozważną i romantyczną/albo! Wichrowe Wzgórza Broente
5. Tolkien i Władca Pierścieni bądź Wiedźmina Sapkowskiego, choć raczej tego pierwszego - w końcu to bezludna wyspa i sądzę, że proza Tolkiena bardziej podnosiłaby mnie na duchu niż ta Sapkowskiego.
my home is your head

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2008-12-27, 16:07   

Trudna sprawa... przynajmniej spróbuję zacząć.

1. Mistrz i Małgorzata - Bułhakow

Magia tej książki urzeka mnie nieprzeciętnie za każdym razem.

2. Dzwonnik z Notre Dame - Hugo

Nie wiem czemu, ale uwielbiam tą książkę. Chyba za mistrzowskie w wykonaniu Hugo połączenie fabuły z cudownymi opisami... Chętnie razem z "Nędznikami" - dawno nie czytałem, właśnie mam zamiar powrócić... to by się nadało. :-P

3. Sillmarilion - Tolkien

Jest co czytać i nad czym dumać - nad mistrzostwem Profesora w konstruowaniu świata wraz z całą historią, magią... wreszcie bym to na spokojnie rozpatrzył. :)

Ciąg dalszy listy pewnie nastąpi. :mrgreen:
Caroline*

Odpowiedz do tematu