Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Babel Izaak
Autor Wiadomość
Tifa Lockhart 

Wysłany: 2013-02-16, 14:44   Babel Izaak

Izaak Emmanuilowicz Babel urodził się 13 lipca 1894 roku w Odessie w rodzinie żydowskiego kupca. Niemal całe dzieciństwo spędził w żydowskiej dzielnicy tego miasta - Mołdawance. Świat dzieciństwa - żyjące na granicy nędzy żydowskie rodziny, sklepiki, port, a przede wszystkim malowniczy świat odeskich przestępców, opisał po latach w "Opowiadaniach odeskich".
Babel studiował w Wyższej Szkole Handlowej w Kijowie. Debiutował jako pisarz w 1916 roku w petersburskim czasopiśmie "Letopis". W kwietniu 1920 roku Babel dołączył do I Armii Konnej wyposażony w fałszywe dokumenty na nazwisko Kiryłł Wasiliewicz Lutow - korespondent polowy "Czerwonego Kawalerzysty", gazety frontowej I Konnej Brygady Budionnego. Babel został aresztowany 16 maja 1939 r. Izaak Babel został rozstrzelany 27 stycznia 1940 r. Jego ciało złożono do zbiorowego grobu na terenie dawnego Dońskiego Monasteru w centrum Moskwy. Drugą żonę Babla, Antoninę Nikołajewną Pirożkową, o śmierci męża poinformowano dopiero w 1954 r. Jako datę zgonu podano 17 marca 1941 r. Tę sfałszowaną datę podawały do niedawna wszystkie encyklopedie. za: dzeje.pl

Niedawno wybrałam się na spotkanie ze znajomymi. Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie wróciła z książką. :mg: Pożyczyłam ''Konarmię''. Zaraz po jej skończeniu poszłam do biblioteki po ''Dziennik 1920''. Obie lektury na długo zostaną mi w pamięci. Niektóre fragmenty bardzo mną wstrząsnęły. Ta beznadzieja życia Żydów i chłopów ( to na nich skupił się w większości autor). Pomimo tego, że Babel walczył po stronie bolszewików, to zachowuje on szacunek dla wrogów. Nie zgadzał się z bestialskim mordowaniem jeńców. Gardził również młodym chłopakiem, który zdradził Polaków i przeszedł na stronię komunistów. A skoro sam ich popierał, to powinno to go cieszyć. W ''Dzienniku 1920'' znalazły się również fotografie, co bardzo mi się spodobało. Nie była to prosta lektura, ponieważ zastanawiałam się nad każdym przeczytanym zdaniem. Bardzo sugestywne opisy to jedna z cech twórczości tego autora. Myślę, że w przyszłości powrócę do Babela.
''Pomarańczowe słońce toczy się po niebie jak odrąbana głowa...'' Te zdanie mam ciągle przed oczami.

Bruixa 

Wysłany: 2013-02-16, 20:05   

Czytałam Babla "Opowiadania odeskie" i "Armię konną". Byłam wtedy bardzo młoda i zdążyłam już zapomnieć fabuły. Zapamiętałam dość brutalny realizm. Zaszokowało mnie wówczas, jak lekko i beztrosko krasnoarmiejcy opowiadali o popełnianych zbrodniach i różnych okropnościach - jakby to była normalka. Obraz armii Budionnego, jaki Babel odmalował, jest tak mało chwalebny, że aż dziw, że książkę wydano w PRL-u. Zdaje się, że w ZSRR miała problemy z cenzurą.

PS.
Fajnie, Tifa, że zakładasz (jako jedna z nielicznych) nowe tematy :)
Ale moim zdaniem, ten powinien się znaleźć w innym dziale - Pisarze zagraniczni, a może nawet Klasyka. Tu bym się spodziewała raczej pozycji trudnych do zaklasyfikowania, nie należących do literatury pięknej.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2013-02-16, 21:32   

Bruixa napisał/a:
Obraz armii Budionnego, jaki Babel odmalował, jest tak mało chwalebny, że aż dziw, że książkę wydano w PRL-u. Zdaje się, że w ZSRR miała problemy z cenzurą.
Ze wstępu do ''Konarmii'' dowiedziałam się, że Budionny protestował przeciwko wydawaniu dziełom Babela z racji tego, że ''dawały fałszywy obraz''. A potem autor miał już dalsze kłopoty.

Bruixa napisał/a:
PS.
Fajnie, Tifa, że zakładasz (jako jedna z nielicznych) nowe tematy :)

Moim tegorocznym postanowieniem jest pisanie o każdej przeczytanej książce. :D Początkowo planowałam dodawać jednego posta dziennie, ale to raczej niewykonalne, ponieważ nie zawsze jest o czym sensownym pisać.
Bruixa napisał/a:

Ale moim zdaniem, ten powinien się znaleźć w innym dziale - Pisarze zagraniczni, a może nawet Klasyka. Tu bym się spodziewała raczej pozycji trudnych do zaklasyfikowania, nie należących do literatury pięknej.

Miałam problem gdzie umieścić ten temat, zapytałam w SB, ale to nie był dobry pomysł, bo zniknęło w rozmowie. Powinnam napisać PW do, którejś z naszych Moderatorek, ale miałam wielką ochotę podzielić się wrażeniami z lektury. Tak więc liczę, że wybaczą mi i przesuną temat w odpowiedni dział. :)

Odpowiedz do tematu