Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Błękitnokrwiści i Dom Nocy
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-04-08, 17:08   Błękitnokrwiści i Dom Nocy

Przeczytałam – dla rozrywki i odreagowania paskudnego tygodnia – dwa młodzieżowe cykle o wampirach. Jakżeż się znakomicie ubawiłam! Ale od początku. Cykle były dwa: „Błękitnokrwiści” Melissy de la Cruz wydawnictwa Jaguar oraz „Dom Nocy” duetu P.C Cast i Kristin Cast z wydawnictwa Książnica.
Bohaterka pierwszego jest Schuyler, która właśnie dowiedziała się że jest wampirzycą. W związku z tym musi zmienić szkołę na prywatne liceum dla wampirów Duchesne, co pociąga za sobą także sporo zmian w życiu osobistym. Na dodatek dziewczę nie jest takim sobie zwykłym wampirem, jej przemiana zachodzi nietypowo. Ale nie tylko w tym odstaje. Okazuje się bowiem, że Duchesne (co ciekawe szkoła średnia o tej nazwie istnieje naprawdę w stanie Missouri) jest najbardziej snobistycznym miejscem na świecie – tu liczy się pochodzenie, kasa i designerskie ciuchy. Schuyler, której rodzina w ciągu lat utraciła fortunę i znaczenie, wyróżnia się brakiem prezencji i modą z secondhandu. Oczywiście, wraz z nietypową mocą, bohaterka dostaje w pakiecie mnóstwo kłopotów: starożytne zło, które trzeba pokonać, intrygi szkolne, niefortunna miłość i matka pogrążona w śpiączce. W tym pakiecie mieści się także pomoc przyjaciół i odnalezionego mentora, więc można liczyć, że bohaterka jakoś sobie poradzi. Ale główna myśl "Błękitnokrwistych" brzmi mniej więcej tak – nieważne, co cię spotyka w życiu, liczy się przede wszystkim look. Pamiętaj, nie wychodź z domu bez starannego makijażu, designerskiej torebki i butów od Jimmy’ego Choo. "Błękitnokrwiści" w pierwszej odsłonie zapowiadali się całkiem obiecująco, jako lektura płyciutka i odprężająca. Tom drugi "Maskarada" niestety nie był już tak obiecujący, pozbawiony świeżości poprzedniego, a zarazem pełen dłużyzn, ale już część trzecia "Objawienie" znów zaintrygowała. Na tyle, że bez wielkich wahań sięgnęłam po tom czwarty "Dziedzictwo", który niestety, okazał się jednak fabularną porażką. Szkoda, bo historia już zaczynała nabierać rumieńców, ale skręciła na tak nieprawdopodobne tory, że nawet w powieści o wampirach wydaje się to mocno naciągane.
"Dom Nocy" okazał się jeszcze słabszy. O ile "Błękitnokrwistych" ratował język i styl, o tyle tego panie Cast odmówiły swoim czytelnikom. Językowo jest źle i w miarę kolejnych tomów sytuacja się nie poprawia. A fabuła? Zaskoczę Was. Bohaterką "Naznaczonej" (I tomu "Domu Nocy") jest Zoey, która dnia pewnego dowiaduje się, że jest wampirem, w związku z czym musi się przenieść do specjalnej szkoły dla wampirów. Na dodatek dziewczę nie jest takim sobie zwykłym wampirem, a jej przemiana zachodzi nietypowo, w szkole zaś... Brzmi znajomo? I powinno! Schemat jest dokładnie taki sam. Obydwa cykle różnią się wyłącznie szczegółami fabularnymi i kolorytem. Ale z tych dwóch, dwa poziomy wyżej plasują się "Błękitnokrwiści", pomimo tego, że fabularnie pozostawiają wiele do życzenia. Są lepsze literacko, a i motywy i reakcje bohaterów wiarygodniejsze i bardziej prawdopodobne, charaktery też mają wyraźnie nakreślone. Postaci z "Domu Nocy" tymczasem są płyciutkie i papierowe. Często zachowują się tak, jakby gdzieś zagubiły tę resztkę mózgu, którą zostały obdarzone. Wystarczy wspomnieć, że największym problemem głównej bohaterki, mimo całego magiczno-wampirycznego bajzlu jest to, którego z trzech adorujących ją chłopaków wybrać. No bo przecież ten słodki, ten superprzystojny, a tamten to już totalnie odlotowe ciacho! Aha, przy okazji, z "Domu Nocy" dowiedziałam się, że Hugh Jackman jest wampirem. No cóż. To naprawdę wiele wyjaśnia... ^^

Najlepsze jednak zostawiłam na koniec. Otóż, moi drodzy... tadaaam! <miejsce na fanfary> ukazały się już kolejne części obu cykli. Czy nie cudownie? To znaczy, że Wiedźma znów będzie miała całe mnóstwo rozrywki! :evil2:

Lektury Kawoholiczki

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-04-08, 17:32   

Uwielbiam takie cykle, choćby po pojedynczych stronach, co je w egzemplarzach koleżanek czytałem. Piękne to jest :D
www.lowking.pl

Ribati 
Leniwiec Pospolity

Wysłany: 2013-08-12, 21:09   

co znalazłam! :D

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-08-13, 11:31   

No widzisz, wystarczy sobie poszperać po tematach :P

Lektury Kawoholiczki

Christine Wolf 
Nikt istotny.

Wysłany: 2013-08-13, 16:10   

Błękitnokrwiści są świetni, chociaż jak dla mnie w niektórych momentach wszystko działo się zbyt szybko. Ale do Zmierzchu to nawet nie porównuję ....

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-08-13, 19:48   

Będę czytała, będę czytała... :hehe:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ribati 
Leniwiec Pospolity

Wysłany: 2013-08-13, 20:36   

Dzizas!

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-08-14, 11:08   

No co...? To Ty to rozpętałaś, weź to na klatę! :mrgreen:

Ribati 
Leniwiec Pospolity

Wysłany: 2013-08-14, 11:21   

zdanie swe wyraziłam :P
takim cięzarem we mnie rzucać! XD

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-08-14, 12:41   

8 tomów... i nadal piszą. ;)

Ribati 
Leniwiec Pospolity

Wysłany: 2013-08-14, 12:53   

oh no! :shock:

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-08-18, 20:09   

W tej chwili to już ukazało się tomów 10, a cykl zaplanowany chyba na dwanaście części :)
Good luck, My Daughter :P

Lektury Kawoholiczki

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-08-19, 10:15   

Have no fear My Child chyba byłoby bardziej na miejscu... :shock:

Odpowiedz do tematu