Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Funke Cornelia - Atramentowy świat
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-19, 20:42   Funke Cornelia - Atramentowy świat

Niektórych książek wystarczy skosztować, inne się połyka, a tylko nieliczne trzeba przeżuć
i strawić do końca.

Autor: Cornelia Funke
Tytuł: Atramentowe serce
Tytuł oryginału: Tintenherz
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2005
Wydawca: Egmont Polska

Niesamowita pełna przygód i czarów książka! Mortimer Folchart mieszka ze swoją córką Meggie w wynajętym domu i zajmuje się restauracją starych książek. To spokojne życie zmienia się, gdy odwiedza ich dziwny gość - Smolipaluch.
Okazuje się, że Mortimer posiada niezwykły dar, dzięki któremu może ożywiać postaci z książek. Od tej chwili rozpoczyna się sensacyjna akcja, w której bohaterowie książkowi walczą i spiskują przeciwko Mortimerowi i jego córce, i nikt już na pewno nie wie, co jest rzeczywistością, a co fikcją literacką...

Na cykl "Atramentowy Świat" Cornelii Funke składają się trzy tomy:

"Atramentowe serce"
"Atramentowa krew"
"Atramentowa śmierć"

Wszystkie trzy tomy łączą w sobie to, co w literaturze dziecięco-młodzieżowej najlepsze: wartką akcję, mocne, barwne charaktery oraz motyw, znany już choćby z "Niekończącej się opowieści", motyw potęgi słowa pisanego, które ożywia i wciąga do tego stopnia, że bohaterowie stają się sami częścią opowieści. Cornelia Funke wprowadza nas w tajemniczy, pełen przygód świat, w tajemnicze komnaty „domu książek” i porośnięte bluszczem ogrody, gdzie spotkać można niezwykłe postaci: połykacza ognia imieniem Smolipaluch, czy Fenoglia, pisarza umiejącego zmieniać świat umiejętnie dobranymi słowami. W Atramentowym świecie pani Funke, słowa są bowiem wielką potęgą.
To powieści pełne magii, ale też umiejętnie przekazywanych wartości, wśród nich zaś ciągle przebijająca się pochwała książek. Funke tworzy świat barwny, bohaterów nietuzinkowych, którzy kochają, cierpią, doświadczają zdrady, usiłują wyjść cało z opresji, w które co i rusz wplątuje ich los. Książki piękne i magiczne dla czytelnika bez względu na wiek. Niewątpliwą przyjemnością podczas lektury jest odnajdywanie w nich, już to w postaci cytatów rozpoczynających rozdział czy aluzji literackich, książek z dzieciństwa takich jak choćby "Piotrusia Pana" czy "Wyspę skarbów". A dla tych co nie czytali niegdyś, będzie to powód i zachęta, by po nie sięgnąć teraz ;-)

Lektury Kawoholiczki
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-02-06, 21:13, w całości zmieniany 1 raz  

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-19, 21:15   

Jedno mogę powiedzieć, są wspaniale wydane. W domu mam wszystkie trzy części, ale obawiam się, że siostra byłaby bardzo niezadowolona, gdybym je wziął poczytać z jej półki. :)

Cytaty rozpoczynające każdy rozdział również bardzo mi się spodobały. Niektóre z cytowanych książek znam, inne mniej, ale z przyjemnością się je czyta.

Tina 

Wysłany: 2008-12-20, 21:45   

A ja niestety nie znam (nie czytałam) praktycznie żadnej z cytowanych na początku rozdziałów książek :oops: Przydałoby się choć część poznać...
Niemniej przeczytałam całą trylogię i uważam, że nie jest najgorsza. Może jest odrobinę banalna, ale na upartego można stwierdzić, że w tym jej urok. To jednak dość ciekawa pozycja. W "Atramentowym sercu' wspaniale jest przedstawiona miłość do książek. Jednak w dalszych tomach jest już z tym gorzej i autorka skupia się głównie na akcji. A szkoda.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2009-06-06, 07:57   

Niedawno skończyłam ostatnią część . Jestem zachwycona . Ciekawi bohaterowie . No i sam pomysł na książkę świetny . Grubość książki nie była żadnym problem przy czytaniu . Według mnie atramentowa krew jest troszkę słabsza od pozostałych części . Najbardziej polubiłam Smolipalucha . Za to najbardziej działała mi na nerwy Resa .No już tak jej nie trawię . Fajne , że w atramentowej krwi wprowadzono Sojkę .
Jeszcze trochę nie na temat ale uważam , że ekranizacja wyszła beznadziejna .

Roksana 
Roksana

Wysłany: 2009-09-03, 21:26   

Atramentowa trylogia jest wspaniała. Cudna trylogia. Najlepsza Atramentowa krew. Smolipaluch, podniebny tancerz, waganci, ogniste elfy piękna historia. najlepsza książka jaką kiedykolwiek czytałam, no prawie.

jagus 

Wysłany: 2009-10-03, 10:14   

Strzał w 10! Moja siostra nie rozstaje się z tymi książkami, jest zachwycona. Ostatnio dostała ode mnie ostatni tom i właśnie dzwoni by mi poopowiadać:) Mi udało się dostać do pierwszego tomu i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jest świetna:)

Ladybug 

Wysłany: 2009-10-08, 19:56   

Czytałam tą książkę dosyć dawno, ale cały czas ją uwielbiam. Według mnie "Atramentowa śmierć" wypadła blado w stosunku do dwóch pierwszych. Zgadzam się z Tifą, ekranizacja jest beznadziejna. Co to za obsada w ogóle? Smolipaluch taki agresywny i bezpłciowy, Mo też beznadziejny, w ogóle nie pasuje. O Elinor nie wspomnę.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2014-11-25, 08:06   

Przeczytalam wszystkie ksiazki z tego cyklu juz dosyc dawno temu i zakochalam sie w nich. Ta opowiesc gdzies gleboko odcisnela we mnie swoj slad, ciagle ja wspominam, malo ktore ksiazki utrwalily mi sie tak bardzo w pamieci jak te. Moze pamietam ja tak dokladnie bo wszystkie tomy przeczytalam moim dzieciom na glos i razem przezywalismy przygody bohaterow, czesto dyskutowalismy o czytanej wlasnie przygodzie i probowalismy wymyslic jak potoczy sie akcja. Pamietam, ze przed wydaniem ostatniego tomu probowalismy odgadnac jaki bedzie jego tytul. :)

Odpowiedz do tematu