Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Seghers, Anna
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2018-02-26, 11:05   Seghers, Anna

Anna Seghers dorastała w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie kupca z Frankfurtu. W 1928 Seghers wstąpiła do KPD (Komunistyczna Partia Niemiec). W 1933 udała się na emigrację przez Szwajcarię do Paryża, gdzie współpracowała z licznymi pismami emigracyjnymi i uczestniczyła w licznych zjazdach pisarzy emigracyjnych. Od 1941 przebywała na emigracji w Meksyku.

W 1947 zdecydowała się powrócić do Niemiec i w tym roku ukazała się hollywoodzka produkcja w reżyserii Freda Zinnemanna, ekranizująca jej powieść Siódmy krzyż. W 1948 wyjechała z grupą artystów do ZSRR, a w sierpniu uczestniczyła w Kongresie Pokoju we Wrocławiu, a także w następnym w 1949 w Paryżu. Była współzałożycielką w 1950 Akademii Sztuk NRD, a także wieloletnią prezeską Związku Literatów NRD. Otrzymała trzykrotnie Nagrodę Państwową NRD w latach 1951, 1959 i 1971. Odznaczona m.in. Orderem Karola Marksa oraz Orderem Zasług dla Ojczyzny. W 1981 otrzymała honorowe obywatelstwo Moguncji (RFN)..

22 listopada 1950 w Warszawie na II Kongresie Obrońców Pokoju została wybrana w skład Światowej Rady Pokoju[2].

Po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością Seghers przypadkowo, w bibliotece. Z półki "rzuciła się" na mnie książka pt. "Decyzja" - nie było opisu na okładce, informacji na temat autora, nic. Po prostu ciężki tom w tekstylnej oprawie. Wzięłam do domu.

Zajrzałam na wikipedię i zmartwiałam. Postanowiłam jednak ulec instynktowi i nie żałuję do tej pory.
"Decyzja" to opowieść o trzech weteranach wojny hiszpańskiej w podzielonych Niemczech (lata 1947-1952). Opowieść wielowątkowa i wielopostaciowa, w żaden odczuwalny sposób nie naznaczona przekonaniami autorki. To, co mnie w niej urzekło, to niezwykle sugestywne przedstawienie psychiki ludzkiej w jej różnych wydaniach. Każdy z bohaterów jest wyrazisty, każdy inny, mają odmienne poglądy, reagują inaczej na swoje warunki życiowe i zakręty losu. Fascynujące.

Zachęcona, sięgnęłam po "Siódmy krzyż", który opowiada o ucieczce siedmiu więźniów z obozu koncentracyjnego w Westhofen (akcja dzieje się w roku 1937). Lubimyczytac.pl podaje, że ta powieść zainspirowała A. Szczypiorskiego do napisania "Początku". Na mnie zrobiła straszne wrażenie, i żałuję, że nie czytałam jej w liceum, bo wtedy dyskusja na temat "Niemców" Kruczkowskiego na pewno wyglądałaby z mojej strony inaczej.

Niedawno przeczytałam "Tranzyt" - piękną, refleksyjną, impresjonistyczną opowieść o ludziach czekających w Marsylii na tranzyt do Ameryki Północnej lub Południowej. To chyba najbardziej "zamknięte" wewnątrz człowieka dzieło Seghers, ale robi nie mniejsze wrażenie.

Na półce czeka "Umarli pozostają młodzi" - podobno dzieło o największym epickim rozmachu w twórczości Seghers. Nie wiem, czy tak będzie istotnie, ale czuję, że ta autorka mnie nie zawiedzie, a ja dalej będę polowała w antykwariatach na jej książki.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Odpowiedz do tematu