Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fabryka Słów
Autor Wiadomość
Bler 

Wysłany: 2012-11-24, 15:35   Fabryka Słów

Co o niej sądzicie?

Ja jak dotąd uważam to wydawnictwo za świetnie promujące pisarzy z gatunku fantastyki, w tym wielu Polaków, w sposób który pozwala mi zdać się na gust wydawnictwa - jeszcze się nie zawiodłem.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-11-25, 15:46   

Im dalej tym większe mam rażenie Fabryka wydaje coraz głupsze książki. Niemniej trzeba powiedzieć, że zawsze skupiali się głównie na takich czytadłach. A przynajmniej ja tak to odbierałam. Bardzo podobają mi się za to ich wydania, bo okładki mają bardzo ładne, a i kartki porządne... Chociaż trzeba przyznać, że robią gigantyczne marginesy i specjalnie 'pogrubiają' książkę.
Ale mają ładne ilustracje ^^

Kamil 

Wysłany: 2012-11-25, 17:51   

Radament napisał/a:
Ale mają ładne ilustracje ^^

A czasami jest ich za dużo i jedna podobna do drugiej... (książki Bretta, obawiam się, że najnowszy tom też podzielą na dwa... :/ ).
Okładki czasami kiczowate i przesadnie efekciarskie, ale w większości jednak bardzo fajne. Wydania (szczególnie twarda oprawa i teraz te trochę twarde) - piękne.

Co do tytułów z FS... sporo fajnej rozrywki (Brett, Hodder, Komuda, Pilipiuk, Grzędowicz ...), ale też sporo kiły wznawianej co chwila (Piekara, Kossakowska ...).

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2012-11-25, 18:02   

Duży rozrzut jakościowy, no i co okładki faktycznie czasem takie, że wstydziłbym się pokazać rodzicom co aktualnie czytam :P
www.lowking.pl

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-11-25, 18:21   

Bardziej podobają mi się starsze wydania książek z Fabryki. Rysunki bardzo ładne i proporcjonalna ilość stron do tekstu. A nie jak teraz rozdmuchane toto, kniga 600 stron czytania tak naprawdę niewiele.
Bardziej lubię książki Runy. Przepiękne ilustracje, chociażby okładka ''Obrońców Królestwa'' Kossakowskiej. Albo te przy opowiadaniach Brzezińskiej. Rodzaj papieru jest mi w zasadzie obojętny, ale tutaj ma taki fajny szary odcień (albo już źle widzę). :)
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2012-11-25, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-11-25, 18:28   

Cóż ja jeszcze nie spotkałam się z książką w której dostrzegłabym 'za dużo' rysunków. Myślę, że to zależy co kto lubi.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-11-25, 19:07   

Tifa Lockhart napisał/a:
Albo te przy opowiadaniach Brzezińskiej.

Te były piękne, idealnie dopasowane do tekstu i utrzymane podobnie jak opowiadania w poetycko-baśniowym klimacie.
Mnie się podobają nowe wydania Fabryki, te pół kartonowe okładki, nie miękkie, nie twarde, ale trwalsze, zszywane i z wstążkowymi zakładkami. Zamawiałam do biblioteki tak wydanego Komudę i Piekarę, pięknie się prezentują :)

Lektury Kawoholiczki

Kamil 

Wysłany: 2012-11-25, 23:59   

Ravena napisał/a:
zszywane i z wstążkowymi zakładkami.

no właśnie, to jest fajne :D choć jeszcze lepsze i trwalsze są jednak twarde :)
Tak wydali Hoddera i tylko to posiadam w takim wydaniu.

kubba102 

Wysłany: 2013-01-10, 12:12   

Ech, FS wydaje książki o co najwyżej przeciętnych walorach, na dmuchanym papierze i wielką czcionką, żeby wszystko podzielić na części i zarobić na tym więcej.

Wdrożenie pomysłu na szyte paperbacki ze wstążką daje wrażenie "fajności", chociaż po pierwsze, nie tylko oni to robią, a po drugie, teksty nadal są słabe.

Powergraph czytajcie. I Rebis. ;)

Kamil 

Wysłany: 2013-01-10, 12:34   

kubba102 napisał/a:
Powergraph czytajcie

To zupełnie inna bajka. Nic nie szkodzi na przeszkodzie czytając Powergraph sięgać po Fabryke Słów. Co do wydań - wolę FS. Powergraph ma ten tradycyjny, ciężki i śnieżno biały papier - mniejsza objętość książki, ale prawde mówiąc przyjemniej mi sie patrzy na mniej kontrastowy, lekko żółtawy papier w FS. Pięknie Powergraph wydał w twardej Wegnera, ale np. taka "Czarna Bandera" Komudy w twardej oprawie - świetna oprawa graficzna, papier, wstążeczka.. dla mnie rewelacja. I książka jest leciutka.

kubba102 napisał/a:
wielką czcionką, żeby wszystko podzielić na części i zarobić na tym więcej.

No, to akurat boli, szczególnie kieszeń. Największe przegięcie to książki Bretta. Na co stękałem wielokrotnie tutaj i nie tylko tutaj...

Jeszcze co do wydawnictw, wnerwia mnie Albatros (paskudzą te okładki Kinga że żal dupe ściska). Z Kinga bardzo dobrze czyta sie książki Proszyńskiego.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-01-10, 14:18   

kenaz napisał/a:
Jeszcze co do wydawnictw, wnerwia mnie Albatros

Mnie z innych względów - książki w większości są tak kiepsko klejone, że się rozpadają po dwóch, trzech czytaniach. Praktycznie jednorazówki.
Rebis miał to samo swego czasu, teraz jest ciut lepiej, przynajmniej po moim ostatnim zakupie "Kronik Żelaznego Druida", choć też trzeba się ostrożniutko obchodzić, a papier cieniutki. Ja naprawdę wolę zapłacić parę złotych więcej i dostać porządną edycję, która nawet jeśli przejdzie przez parę rąk, to wróci do mnie w całości, a nie z fruwającymi luźno kartkami!

Lektury Kawoholiczki

Kamil 

Wysłany: 2013-01-10, 15:21   

Cytat:
Mnie z innych względów - książki w większości są tak kiepsko klejone, że się rozpadają po dwóch, trzech czytaniach. Praktycznie jednorazówki.

Ciężko też sie je rozkłada, dla porównania Prószyńskiego "kingi" rozkładają się chętnie i same nie zamykają :)
Okładki są często paskudne (np. Sklepik z marzeniami, no co to kurna?
http://www.wydawnictwoalb.../638/d_2055.jpg
"To" i "Bastion" (nowe wydania) też są brzydkie mimo twardej oprawy. Papier szary i cieniutki (ten z FS przy tym to rewelacyjna jakość, ale tu akurat chodziło o zmniejszenie objętości bo obszerne książki), okładki mają paskudne białe grzbiety i zmniejszyli format w stosunku do poprzedniego twardego wydania.

FS te zszywane można zajeździć a i tak sie będą trzymać, tak podejrzewam :)
Poza tym mają fajne okładki (często kiczowate, ale współgrają z treścią ;) ).

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-01-10, 15:47   

Jako praktyk powiem, że nawet te z miękkimi okładkami, klejone z Fabryki można, jak to ładnie ująłeś "zajeździć" i nic im nie będzie :)
kenaz napisał/a:
dla porównania Prószyńskiego "kingi" rozkładają się chętnie i same nie zamykają

Wydania Prószyńskiego mają te same zalety, żółtawy papier, dobre spoiwo i nawet jak książki są duże objętościowo, to nie ważą tyle. I z tym rozkładaniem się to fakt.
Jak widać są wydania przyjazne i nieprzyjazne 8-)

Lektury Kawoholiczki

Kamil 

Wysłany: 2013-01-10, 17:03   

Ravena napisał/a:
Jak widać są wydania przyjazne i nieprzyjazne

Mam w domu serię Biblioteka Bestsellerów (Muza), niby bardzo ładne, takie ekskluzywne sie wydaje a czytać je to męczarnia.
Tak to wygląda z okładki: http://www.iik.pl/images/okladki/83-7200-028-X.jpg

Normalnie ręce od tego bolą, tak trzeba trzymać żeby sie nie zamykała. I kartki są sztywne i nieprzyjemne... Książka jest dość ciężka. Jedyną zaletą jest okładka: materiałowa :) Choć i tak wolę zwykłe twarde bez obwoluty.

Ravena napisał/a:
Wydania Prószyńskiego

Jak już przy tym jesteśmy... jedyna wada tych książek to odwrócony nadruk na grzbiecie (czyli jak sie położy w poziomie frontem do góry to widzimy odwrócony napis). Zmienili ten zwyczaj dopiero dość nie dawno, bo chyba pierwszym Kingiem o dobrej pozycji nadruku na grzbiecie jest Dallas '63 (choć tu mogę sie mylić bo wszystkich nie widziałem).

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2013-01-10, 18:13   

Serię Kingów Prószyńskiego (tych czarnych w miękkiej oprawie) bardzo przyjemnie się czyta. Miałem w ręku i te mniejsze, ale także taką kobyłę jak "Pod kopułą". Nie wiem jak z trwałością, czytałem tylko je jednym razie. Niemniej po czytaniu nie zauważyłem śladów zniszczeń. :)

W kwestii Fabryki. Ja jednak wolałem ich poprzednie okładki. Te nowe miękko-twarde jakoś mi nie podchodzą. Ani to twarde ani to miękkie. Wiele to się różni od miękkich ze skrzydełkami? Ceną na pewno. Weźmy IV tom Pana Lodowego ogrodu, w tej nowej wersji kosztował z 7 złotych drożej.

A tak obok tematu - wyobrażaliście sobie kiedyś wydać ponad 50 zł na książkę Fabryki? Ja nigdy nie brałem pod uwagę możliwości, że mogą tak podnieść ceny. :)

Odpowiedz do tematu