Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to było?
Autor Wiadomość
Procella 

Wysłany: 2012-10-08, 13:15   Co to było?

Nie znalazłam takiego tematu, jeżeli jednak był - proszę o scalenie.

Czasem zdarza się, że pamiętamy tylko jakieś motywy z przeczytanej lata wcześniej książki, ale nie pamiętamy jej tytułu. Tutaj możemy takie rzeczy wrzucać i liczyć, że ktoś ma lepszą pamięć ;)

Na początek moje pytanie (już zadawane tu i ówdzie, ale to jakaś książka widmo, albo nie dostaję odpowiedzi, albo ludzie twierdzą, że też czytali, ale nie pamiętają tytułu):

To było gdzieś w połowie lat 90. W tym czasie wydawnictwo Prószyński i Spółka wydawało zarówno książki, jak i czasopisma i w swoich czasopismach reklamowało swoje książki, za pomocą - przynajmniej tak było w "Poradniku Domowym" - wkładek (na gorszym, gazetowym popierze) z fragmentami powieści. Jedna z nich to był pierwszy rozdział jakiegoś romansu (pamiętam na pewno, że to wyszło w serii o tej tematyce) o lekko gotyckim zabarwieniu. Zaczynało się tak (mogę coś mieszać, bo czytałam z 15 lat temu), że młoda dziewczyna znajduje grób swojej imienniczki sprzed wielu lat, zmarłej w tym samym wieku, w którym ona jest teraz. Następnie w starej rezydencji rodziny odkryty zostaje zamurowany pokój, w którym mieszkała ta dziewczyna. Bohaterka zabiera jej pamiętnik i zaczyna czytać. Tu się urywało, kto chciał wiedzieć więcej, musiał kupić książkę. Ktoś może kojarzy (choć zapewne zaczynających się podobnie romansideł historycznych może być sporo)?

Nie wiem, czy będę to czytać (prawdę mówiąc - wątpię), ale to jest ten denerwujący przypadek "prawie-pamiętania", tytuł kołacze gdzieś z tyłu głowy, tuż poza granicą pamięci, i spać nie daje :-/

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-10-08, 16:32   

Kurcze pamiętam ten motyw z reklamowaniem książek, ale jakoś nie mogę skojarzyć samej historii.

Skoro jest jednak taki temat, to ja może zapytam o książkę, które chyba cztery razy wypożyczałam z biblioteki w podstawówce, ale teraz totalnie nie mogę sobie jej przypomnieć. Miała chyba czerwoną okładkę, nie była zbyt gruba. Rzecz dotyczyła nastolatków, a główna rolę odgrywała dziewczyna i chyba jej koleżanka. Oczywiście było tam coś o miłości, ale wiem że gdzieś przewinęło się coś o jeansach, a przede wszystkim pod koniec któreś z nich wypadła (została wypchnięta, rzuciła się?) przez okno.
Chyba w końcu powędruje do tej mojej biblioteki i popytam -,-

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-10-08, 16:49   

Radi, może to któryś z tomów Jeżycjady?

Procka, świetnie pamiętam te wkładki, "Książki miesiąca", ale treść nic mi nie mówi, przykro mi. Zrobiłem mały reserarch w googlach, ale nie udało mi się znaleźć listy książek, których fragmenty ukazały się w "Poradniku domowym". :evil:

Swoją drogą sam niedawno szukałem pewnej książki, która mi się bardzo podobała "młodzieńcem będąc", ale miałem niekompletny egzemplarz, bez kawałka od końca, i przypomniała mi się, gdy wspominałem młodzieńcze lektury. Pamiętałem tylko, że było o chłopakach, którzy toczyli wojnę z harcerzami a w końcu sami się do nich zapisali, bo chcieli się wybrać na obóz, i tam odkryli jakąś tajemnicę związaną z Inkami, była tam mowa o kipu, o pobycie Inków w Niedzicy... no i pogrzebałem trochę i okazało się, że była to powieść Marty Tomaszewskiej "Gdzie ten skarb?!". :D
Caroline*
Ostatnio zmieniony przez Nieznany 2012-10-08, 16:56, w całości zmieniany 1 raz  

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-10-08, 16:55   

nie zdecydowanie nie. Nigdy nie sięgałam po Musierowicz :C

Viwoo 
flainigr

Wysłany: 2012-10-08, 17:01   

Procello, nie dawno też przypomniałam sobie ten fragment zamieszczony w ''Poradniku domowym'' i również nie mogłam sobie przypomnieć tytułu ani autora, nie dawało mi to spokoju.
W końcu doszłam do tego, że autorką była prawdopodobnie Victoria Holt, ale żaden z opisów jej książek nie pasował i się poddałam.
Ale właśnie znalazłam (chyba) - "Droga do raju" :)

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-10-08, 17:11   

No cóż, błądzę we mgle, ale może skoro nie Musierowicz, to Siesicka?
Caroline*

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-10-08, 17:32   

O po Sisicką swojego czasu sięgałam, natomiast teraz przejrzałam te jej książki i mam podejrzenia co do trzech. Są to pewnie jedynie moje nadzieje, bo pamiętam te książki też z ich... 'zdjęciowych' okładek, a dałabym głowę, że tamta była czerwona xD

Procella 

Wysłany: 2012-10-08, 17:58   

Viwoo napisał/a:
W końcu doszłam do tego, że autorką była prawdopodobnie Victoria Holt, ale żaden z opisów jej książek nie pasował i się poddałam.
Ale właśnie znalazłam (chyba) - "Droga do raju"

Tak, to jest ta książka. Przy opisach mylił mnie ten motyw z mapami, którego kompletnie nie pamiętałam, ale teraz znalazłam w necie i przeczytałam kawałek i rozpoznaję tę powieść.

Odpowiedz do tematu