Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o sugestie
Autor Wiadomość
Caroline* 
Dumasoholiczka:)

Wysłany: 2012-09-18, 20:44   Prośba o sugestie

Witajcie;)
Nieuchronnie zbliża się czas wyboru tematu na ustny egzamin z polskiego, a ja wciąż zastanawiam się nad wyborem tematu... Rozważałam ich kilkanaście, w obecnej chwili myślę o czterech, ale to wciąż za dużo... Chciałabym, by mój temat był powiązany z historią, a przede wszystkim z powieścią historyczną, bo to mój konik.
Za tydzień wypełniam deklarację, a ja nadal nie wiem, który temat będzie lepszy... Na domiar złego w ostatniej klasie technikum zmienili mi nauczycielkę od polskiego... Obecna nie potrafi mi nic doradzić :-( Mówiłam jej, że chcę wykorzystać twórczość Aleksandra Dumasa i Henryka Sienkiewicza, a ona uparcie proponuje mi... lektury. Czy naprawdę wybrana literatura przedmiotu MUSI zawierać twórczość z różnych epok? W temacie nie ma takiej informacji...
Może Wy zasugerujecie coś? Jaki wybrać, jak się zabrać za pisanie?

Obecnie rozważam następujące tematy:

*6. Sceny pojedynków w literaturze. Omów temat, odwołując się do wybranych utworów różnych epok.

Przy tym temacie mam duże pole do popisu... Ogromny wybór: "Trzej muszkieterowie", "20 lat później", "Królewski poseł", "Królowa Margot" i wiele innych Aleksandra Dumasa, "Potop" Henryka Sienkiewicza

Co jeszcze poza powieściami w/w autorów możnaby wykorzystać? I przede wszystkim, jaką literaturę podmiotu? Nie do końca wiem, jak zabrać się za ten temat :-( Sama polonistka z rozbrajającą szczerością stwierdziła, że nie wie, jak zrealizować ten temat... Jak nie członek komisji egzaminacyjnej, to kto ma to wiedzieć?

*26. Tragiczne wybory bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach.

Tu nasuwa mi się od razu myśl o moim ulubionym bohaterze literackim- La Mole z "Królowej Margot"... Jego pomysł, by wykorzystać czary do tego, by Margot się w nim zakochała doprowadziły do tego, że woskowa figurka została wykorzystana jako dowód zabójstwa króla Karola i w konsekwencji do śmierci na gilotynie. Takich wyborów było zresztą więcej- gdyby La Mole podał rękę katu tak jak jego przyjaciel nie byłby torturowany i mógłby uciec, a tak zginęli obaj... Annibal (czy jak mu tam?) również dokonał tragicznego dla siebie w skutkach wyboru, by zginąć z przyjacielem. W "Królewskim pośle" A. Dumasa była pewna piękna i młoda kobieta (muszę sobie przypomnieć, jak się nazywa), która zostałą stracona, bo próbowała pomóc królowej w ucieczce. Jej matka również dokonała tragicznego wyboru, może nawet tragiczniejszego, oskarżając swoją córkę... Bo nie wiedziała, że to jej córka jest oskarżoną. Niestety, jej zeznania były najważniejszym dowodem i zawżyły na wyroku.

Jakie to przerażające, że zapominam imion bohaterów ulubionych książek... :shock:

W "Królewskim pośle" (a także w "Kawalerze de Sainte Hermine"), również Dumasa, jest scena, w której zeznająca kobieta, jedyny świadek, który widział twarz jednego z Towarzyszy Jehudy okradających dyliżans z pieniędzmi dla Napoleona, chcąc uratować przynajmniej jego nieumyślnie doprowadza do tego, że oskarżony wraz z bodajże 3 towarzyszami zostaje skazany na śmierć... W ostateczności umiera również jej córka, "śmiertelnie zakochana" w "zbirze", na którego jej matka nieopacznie wydałą wyrok śmierci...

W twórczości Dumasa takie przykłady można mnożyć, bo tragiczne wybory występują chyba w każdej jego książce...

Na pewno tragicznego wyboru, niejednego zresztą, dokonał także Kmicic z "Potopu" Sienkiwicza, a także Wołodyjowski z "Pana Wołodyjowskiego"...

Cezary Baryka z "Przedwiośnia" Żeromskiego doprowadził do tragedii, całując się z Karusią... Za chilę rozkoszy niewinna Karolina zapłaciła życiem, a nastoletnia Wanda popełniła zbrodnię... A przecież Cezary wcale jej nie kochał... Czaruś dokonał zresztą kilku tragicznych wyborów...

Kilku tragicznych wyborów, które skutkowały samobójstwem, dokonał też Werter z "Cierpień młodego Wertera"

Tragicznego wyboru dokonał Hrabia z "Nie-Boskiej komedii", podążając za senną marą i porzucając żonę. Skutkowało to chorobą psychiczną i śmiercią Żony oraz sieroctwem małego Orcia....

Wybór Balladyny, by zabić siostrę, również był tragiczny. Tak samo jak wiele wyborów Makbeta...

Jeśli chodzi o ten temat, nie miałabym problemu z literaturą przedmiotu, ale z literaturą podmiotu...

*80. Kreacje władców w literaturze. Rozwiń temat na przykładzie wybranych utworów.

Tu mam wielu władców do wyboru, chociażby wymienionych wyżej Makbeta i Balladynę, a także Napoleona z "Towarzyszy Jehudy", Karola z "Karola szalonego", różnych innych królów z tetralogii o muszkieterach, Nerona z "Nerona" Dumasa lub z "Quo Vadis", Jana Kazimierza z "Potopu", Bolesława Chrobrego z kroniki Galla Anonima... I wielu, wielu innych.

Czy sądzicie, że nawiązanie do prawdy historycznej przy postaciach historycznych jest dobrym pomysłem? Znacie może jakieś teksty o w/w książkach, postaciach?

*86. Historia jako źródło inspiracji literackiej. Przedstaw różne sposoby nawiązywania do przeszłości w literaturze polskiej i obcej.

Tu mogłabym wykorzystać większość wymienionych w tym wątku utworów, a także wiele innych. Myślę, że w tym wypadku nawiązanie do prawdy historycznej będzie wręcz nieodzowne. Czy w tym przypadku jako literatura podmiotu wystarczą źródła historyczne i biografie postaci historycznych, ewenualnie jakieś opracowania?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
"dzięki MP3 możesz biegać jak szalony, nie szkodząc piosenkom. Można słuchać Schuberta, bo Schubertowi nic się nie dzieje, choćby człowiek rozbijał się po wszystkich parkach miejskich, zatykając sobie uszy Schubertem. Ale ludzie wybierają co innego (...), co im rytm wybija."
GOLGOTA PICNIC

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-09-24, 19:43   

Caroline, wydaje mi się, ze nazbyt się skupiasz na książkach Dumasa. Prezentacja maturalna ma być także sprawdzianem Twojej wiedzy literackiej, jaką nabyłaś w szkole, więc lektury spoza kanonu - wydaje mi się - powinny być dodatkiem, nie głównym trzonem Twojego tematu :) W końcu nie piszesz pracy tylko o twórczości Dumasa...
W tym temacie jeśli chodzi o literaturę podmiotu mogę podrzucić Ci kilka tytułów, ale nie wiem na ile one będą dostępne...
Szymczak Jan - Pojedynki i harce, turnieje i gonitwy : walki o życie, cześć, sławę i pieniądze w Polsce Piastów i Jagiellonów - to jest stosunkowo nowa książka, wydana w 2008 roku.
Golec Michał - Pojedynki w Polsce - to już zupełna nowość, wydane przez Bellonę w 2011.
Boziewicz Władysław - Polski kodeks honorowy - wydanie z Ossolineum, konkretna rzecz, opisująca w jednej z części zasady i regulamin pojedynków honorowych.
Szyndler Bartłomiej - Pojedynki z PWNu
Rawicz Jerzy - Do pierwszej krwi - opisuje pojedynek honorowy na tle kultury i obyczajów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce.
Być może przydałyby ci się do bibliografii.

Caroline* napisał/a:
Jeśli chodzi o ten temat, nie miałabym problemu z literaturą przedmiotu, ale z literaturą podmiotu...

Zawsze ratują Cię akademickie opracowania samych książek. Na pewno w opracowaniach naukowych dotyczących twórczości Szekspira czy Dostojewskiego, coś na temat wyborów dokonywanych przez bohaterów znajdziesz. To już kwestia przejrzenia paru książek czy artykułów. Zapytaj w bibliotece, może przynajmniej podsuną książki, w których coś na ten temat znajdziesz.

Caroline* napisał/a:
Czy sądzicie, że nawiązanie do prawdy historycznej przy postaciach historycznych jest dobrym pomysłem? Znacie może jakieś teksty o w/w książkach, postaciach?

Na pewno wzbogaci pracę, szczególnie jeśli przeprowadzisz w miarę samodzielną analizę.
Tutaj też polecam zapytać w bibliotece, z pewnością bibliotekarze będą wiedzieli do jakich książek Cię odesłać. O "Neronie" pisał na pewno Krawczuk, o Karolu VI znajdziesz coś w "życiu codziennym za czasów Joanny D'Arc"
Caroline* napisał/a:
Historia jako źródło inspiracji literackiej. Przedstaw różne sposoby nawiązywania do przeszłości w literaturze polskiej i obcej.

Owszem bardzo ciekawy temat, ale chyba same źródła historyczne nie wystarczą. Przydałaby Ci się książka na tema związków literatury z historią, coś w rodzaju "Tropami bohaterów Trylogii", czy "Quo vadis -prawda i legenda". Jest też taki zbiór artykułów z konferencji naukowej, pt "O historyczności" i analiza Piotra Kuncewicza "Samotni wobec historii", to mogłoby się w tym temacie przydać.
Tyle mogę Ci pomóc :)

Lektury Kawoholiczki

Caroline* 
Dumasoholiczka:)

Wysłany: 2012-09-27, 19:40   

Wielkie dzięki ;)
Ja właśnie nie chcę skupiać się tylko na Dumasie, dlatego założyłam ten wątek. Po prostu poza twórczością Dumasa, Sienkiewicza i kilkoma nudnymi lekturami, których wolałabym nie wykorzystywać nie mam innego pomysłu...

Wybrałam temat:"Historia jako źródło inspiracji literackiej"
Chcę wykorzystać "Królową Margot", "Potop", przydałyby się jeszcze ze 2 książki, jedna polska i jedna zagraniczna. Nie chcę skupiać się tylko na twórczości tych dwóch autorów i tylko na jednej epoce.

Przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś inne tytuły? Najlepiej nie z dramatu... (w ostateczności wykorzystać mogę "Dziady", "Glorię Victis, "Kordiana"- też zainspirowane historią). Ale co z twórczością zagraniczną? Nic nie przychodzi mi do głowy...
"dzięki MP3 możesz biegać jak szalony, nie szkodząc piosenkom. Można słuchać Schuberta, bo Schubertowi nic się nie dzieje, choćby człowiek rozbijał się po wszystkich parkach miejskich, zatykając sobie uszy Schubertem. Ale ludzie wybierają co innego (...), co im rytm wybija."
GOLGOTA PICNIC

Odpowiedz do tematu