Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Andrzej Stasiuk "Jadąc do Babadag"
Autor Wiadomość
Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-07-25, 19:47   Andrzej Stasiuk "Jadąc do Babadag"

Można by się spierać czy jest to jeszcze literatura podróżnicza czy a nuż może już piękna. Tylko że, po pierwsze, jedno nie musi przecież wykluczać drugiego, a po drugie dla mnie podróżnicza jest i basta.

Stasiuk w swojej opowieści często kluczy po bezdrożach nie tylko geograficznych, ale i słownych. Zdarza mu się niebezpiecznie zapętlać w niektórych zdaniach, a złożone metafory czasem chyłkiem zbliżają się do granic potężnego państwa Grafomanii (skoro już przy geografii jesteśmy ;-) ). Jednak książce nie robi to wcale najgorzej, wciąż jest to bowiem dobrze opowiedziana historia, o ciekawości świata i o ciekawości drugiego człowieka. O przygodzie, jaką może być podróżowanie.

Sposób w jaki Stasiuk odkrywa świat (w tym wypadku szeroko pojęte Bałkany i nie mniej szeroko pojęte przyległości) zdecydowanie mnie fascynuje. Jego podróże wiodą w rejony typowo nieturystyczne, a uwaga autora bardziej skupia się na obserwacji zmęczonych twarzy tubylców popijających miejscowe trunki w zapomnianych wioskach Rumunii czy Albanii, niż zabytkach lub zwyczajowych atrakcjach. Stasiuk okazuje się zbieraczem stempli w paszportach, bez wątpienia jest też jednak zbieraczem doznań. I ludzi.
Wyprawa autora jest prowadzona na lekkim rauszu, niespiesznie, koncentrując się na małych zwykłych rzeczach, na zwykłych ludziach. A mimo wszystko niezwykła.
Taka jest też podróż jego śladami.

Bardzo przyjemna książka.

sushi 
Prawie polonistka :D

Wysłany: 2011-07-27, 14:08   

Och mój, mój Stasiuk :mrgreen:
Uwielbiany i wielbiony przez mnie.

Paleolog napisał/a:
Bardzo przyjemna książka.

Dla mnie genialna. Lecz wielu moich znajomych nie przebrneło przez pierwszy rozdział. Jak to mówią: za mało konkretna.

Przepiękny język. Niesamowity klimat.
I ta Jego Europa Wschodnia... zapomniana, pomijana, trochę biedna, trochę bogata. Kulturalna i wieśniacka. Pragnąca postępu, a jednocześnie trzymająca się tradycji. Wielkość i beznadziejność prowincji.
Geniusz.

Jak byłam na drugim roku to napisałam artykuł na konferencje opierając się właśnie na Jadąc do Babadag. I jest wielce prawdopodone, że magisterkę będę pisać właśnie ze Stasiuka.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-19, 09:21   

sushi napisał/a:
Jak byłam na drugim roku to napisałam artykuł na konferencje opierając się właśnie na Jadąc do Babadag.

Można gdzieś ów artykuł przeczytać? Bardzo chętnie bym to uczynił. :)

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2012-06-14, 02:35   Re: Andrzej Stasiuk "Jadąc do Babadag"

Paleolog napisał/a:
Można by się spierać czy jest to jeszcze literatura podróżnicza czy a nuż może już piękna. Tylko że, po pierwsze, jedno nie musi przecież wykluczać drugiego, a po drugie dla mnie podróżnicza jest i basta.

Ja mam taki problem z książką Michaela Bootha Jedz, módl się, jedz. Można ja podpiąć do:
autobiograficznych- autor pisze o sobie,
psychologii- jest w kryzysie wieku średniego i walczy z nim,
kulinariów- jest dziennikarzem kulinarnym i zamierza napisać książkę o kuchni Indii,
podróżniczych- opisuje kilkumiesięczną podróż po Indiach.

Odpowiedz do tematu