Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
BRZEZIŃSKA, Anna - Saga o zbóju Twardokęsku i inne
Autor Wiadomość
Czarna Stopa 

Wysłany: 2008-12-14, 20:46   BRZEZIŃSKA, Anna - Saga o zbóju Twardokęsku i inne

Anna Brzezińska - jedna z moich ulubionych pisarek fantasy, mediewistka, autorka m.in. sagi o zbóju Twardokęsku i humorystycznych opowiadań o Babuni Jagódce.

Nie czytałem cyklu Wielka Wojna, czyli Za króla, ojczyznę i garść złota oraz Na ziemi niczyjej, który autorka pisze wraz z Grzegorzem Wiśniewskim, ale o pozostałym książkach mogę powiedzieć, że są świetnie napisane, doskonałym stylem i pięknym językiem. Brzezińska bardzo dobrze potrafi wykorzystać swoją wiedzę, a dzięki ciekawym pomysłom i bogatemu językowi, sugestywnemu i nastrojowemu, snuje historie niesamowite, urokliwe, które czyta się rewelacyjnie, choć chwilami bywają dość brutalne.
Na początek najlepiej zaopatrzyć się chyba w Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, gdzie występuje Babunia Jagódka, a potem, jeśli się spodoba, sięgnąć po Wody głębokie jak niebo - zbiór świetnych opowiadań, powiązanych ze sobą fabularnie - lub pierwszy tom sagi o Twardokęsku, na którą składają się Plewy na wietrze (poprawiona i rozszerzona wersja Zbójeckiego gościńca), Żmijowa harfa oraz Letni deszcz. Kielich. Na Letni deszcz. Sztylet trzeba będzie jeszcze niestety troszkę poczekać, ale warto, bo Brzezińska to naprawdę klasa sama w sobie :) Mi przynajmniej bardzo odpowiada jej styl pisania - to taka miłość od pierwszego wrażenia, mocno trzymająca za gardło i uszy :)
Ostatnio zmieniony przez Uczeń Czarnoksiężnika 2009-02-06, 19:34, w całości zmieniany 1 raz  

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-14, 20:58   

Brzezińską znam tylko od strony "Sagi o Twardokęsku" i "Zbójeckim gościńcem" (ta sprawa ze zmianą tytułów mnie lekko poirytowała, bo początkowo nie mogłam sie połapać) oraz "Żmijowa harfą" byłam zaintrygowana, żeby nie powiedzieć zachwycona. Po czem sięgnęłam po "Letni deszcz" i się rozczarowałam. Albo autorce zabrakło inwencji i pisała "na przymus", bo saga zapoczątkowana, umowa podpisana, czytelnicy czekają... Nie wiem, ale ciągnęło mi się to wielce, w sumie nie skończyłam "Kielicha", do "Sztyletu" mnie już nie ciągnie. Brakuje mi atmosfery ze Żmijowej harfy, melancholijnej i onirycznej, a i Szarka jakaś taka inna. A nie wiem.
Czarna Stopa napisał/a:
ą świetnie napisane, doskonałym stylem i pięknym językiem.
Tutaj sie zgadzamy, styl autorki zasługuje na pochwały, bardzo gładko sie czyta, kiedy potrzeba stylizuje i każdej postaci nadaje właściwy jej środowisku i pochodzeniu język. Ogółem, pozostanę pod urokiem dwóch pierwszych części "Sagi o Twardokęsku" i być może kiedyś sięgnę po opowiadania, ale póki co z panią Brzezińską mam rozbrat ;-)

Lektury Kawoholiczki

Czarna Stopa 

Wysłany: 2008-12-15, 10:26   

Brzezińska w jednym z wywiadów powiedziała, że gdy napisała ponad połowę Letniego deszczu, zorientowała się, iż historia o zbóju Twardokęsku zmierza w stronę psychologicznej powieści historycznej, a ponieważ nie może (czy też nie chce) w ten sposób sagi zakończyć, duża część tekstu powędruje do kosza. Być może właśnie ta zmiana spowodowała, że w taki a nie inny sposób odebrałaś tę książkę. Sam jestem bardzo ciekawy, jak to by wszystko wyglądało, gdyby autorka zdecydowała się jednak kontynuować sagę w tym stylu.
Troszkę szkoda, że nie skusiłaś się na Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, ale skoro poprzednia książka nie do końca spełniła oczekiwania, to naturalnie nie ma sensu się przymuszać. Namawiał i kusił więc nie będę (choć książka o Babuni Jagódce należy prawdopodobnie do najlepszych na świecie i poza nim, i w ogóle jest super i extra :mrgreen: ;-) )

Mnie interesuje teraz bardzo cykl Wielka Wojna. Pierwsza część, Za króla, ojczyznę i garść złota, jest pastiszem , druga zaś - Na ziemi niczyjej - potraktowana została już bardzo serio i opisuje prawdziwą wojnę oraz jej wpływ na ludzi (tak przynajmniej wyczytałem w wywiadach i opiniach). Kontrast jest więc wielki, a pomysł - chyba dość ryzykowny, choć niezmiernie ciekawy. Interesujące jest również, w jaki sposób przedstawiona zostanie kolejna część. Wprawdzie czytałem o zamierzeniach, lecz wolałbym się już o tym przekonać doświadczalnie :)

koncept
Gość
Wysłany: 2008-12-16, 23:16   

Czarna Stopa napisał/a:
Mnie interesuje teraz bardzo cykl Wielka Wojna. Pierwsza część, Za króla, ojczyznę i garść złota, jest pastiszem (...)

Ta książka leży u mnie na półce od trzech miesięcy i cierpliwie czeka na swoją kolej. Może w święta znajdę w końcu trochę czasu, by poczytać - po zapoznaniu się z treścią napiszę kilka słów na jej temat. Na razie mój stosunek do niej jest dość sceptyczny z powodu przeczytanych opinii, iż jest to najsłabsza powieść A. Brzezińskiej. Wydaje mi się, że nie do wszystkich przemawia charakter książki i być może, gdyby była to zwykła "przygodówka" cieszyłaby się większym uznaniem. W każdym razie podobnie było z "Niedobrym Królewiczem Karolkiem" - niektórzy krytykowali, mnie pomysł wydawał się ryzykowny - ale w rezultacie książka mi się spodobała i mam nadzieję, że tak samo będzie w tym wypadku.

Bruixa 

Wysłany: 2008-12-21, 19:39   

No i znowu mogłabym się podpisać pod postem Czarnej Stopy. Brzezińska należy też do moich ulubionych autorek fantasy, doceniam jej pomysły fabularne, język, ciekawie wykreowane postaci i tło. Najpierw przeczytałam Opowieści z Wilżyńskiej Doliny i to mnie zachęciło do sięgnięcia po sagę o Twardokęsku. Nie mogę się doczekać ostatniego tomu! W międzyczasie poznałam Wody głębokie jak niebo i zaskoczyła mnie zupełnie odmienna stylizacja tych opowiadań.

rygor
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-30, 15:10   

Zgodnie z obietnicą - kilka słów o pierwszym tomie „Wielkiej wojny”. Mam nieco mieszane uczucia. Jest to lektura lekka, odprężająca, której celem jest zrelaksowanie, a nie zmuszenie do refleksji czy poruszenie. W formie gawędy przedstawiona jest przygoda zgrai dość specyficznych indywiduów na froncie I wojny światowej. Powieść w założeniu ma nawiązywać do klasycznych tego typu prześmiewczych historii o żołnierzach jak np. „Złoto dla zuchwałych”. Niestety dla mnie nie spełnia swojej roli. Niby wszystko jest – i odpowiednia stylizacja języka na mowę prostych farmerów, i banda mocno przerysowanych postaci, i przejaskrawiona rzeczywistość, i humor sytuacyjny... No właśnie z tym humorem było najgorzej. Mnie początek czytało się bardzo ciężko. Fabuła nie wciągała, bohaterowie nie ciekawili, gagi nie rozbawiały. Niby wiem, że to jest ten moment, w którym mam się śmiać, ale jakoś do śmiechu mi nie było. Tak jakby ten dowcip wpleciony był nieco na siłę, bo powinien być, no i z założenia ma być śmiesznie. Jednak śmiać się na zawołanie nie zawsze jest łatwo.

W każdym razie po jakichś 100 stronach było lepiej. Może udało mi się w końcu wdrożyć w akcję i klimat opowiastki, nawet i humor w końcu kilka razy do mnie trafił. ;) Niestety końcówka znowu była słaba, zanadto karykaturalna i schematyczna. Za najlepszą część uważam tę, w której bohaterowie znaleźli się – w ogóle tego nieświadomi - w magicznej krainie. Konfrontacja dwóch rzeczywistości była ciekawa. Plusy powieści to anegdoty z życia bohaterów, nieustannie wplatane do głównej opowieści i zabawne wykorzystanie postaci z legend i folkloru Australii, baśni i mitów.

Podsumowując: pomysł świetny, gorzej z realizacją. Mnie do końca nie opuściło wrażenie, iż jest to próba pastiszu powieści wojennych, a nie sam pastisz. Niemniej mimo wszystko warto się nad nią odprężyć.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-06, 17:24   

Skoro tak zachwalacie będę musiał w końcu sięgnąć po coś pani Brzezińskiej. Jak do tej pory zawsze się mijaliśmy. Wszyscy tak chwalą tego zbója Twardokęska.. :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-03-26, 12:50   

Zajrzałem dziś do biblioteki wojewódzkiej (swoją drogą dawno tam byłem ostatnim razem) i moim łupem padły trzy tomy Sagi o dobrze znanym w tym temacie zbóju. Mam nadzieję, że zdążę przeczytać w miesiąc. Na biurku bibliotekarzy wyczytałem życzliwą uwagę, że za każdy dzień przetrzymania książek liczą sobie 10 groszy od woluminu. Zapomnę się i będą mnie grabili. :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-03-26, 13:24   

Zaraz grabili... :roll: Ale co do "Sagi..." jestem ciekawa Twojej opinii Uczniu :)

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-03-26, 13:38   

Ravena napisał/a:
Zaraz grabili... :roll: Ale co do "Sagi..." jestem ciekawa Twojej opinii Uczniu :)

Grabili... tak by to wyglądało, w sensie dalszej części napisu znajdującego się na rzeczonej kartce. Czytelnik musi zapłacić naliczoną kwotę nawet jeśli nie został powiadomiony przez bibliotekę o fakcie przetrzymania.
Ja rozumiem, że człowiek jest dorosły i sam powinien pamiętać, ale czasem coś wypadnie. Nie powiadamianie czytelnika przez długi czas a potem wystawienie mu dużego rachunku za przetrzymanie widzę jako przekręt. Zazwyczaj jednak przysyłają ponaglenie i wtedy wszystko jest w porządku.

Co do mojej opinii, chętnie ją wyrażę jak tylko przeczytam choć kawałek sagi. Będzie to moje pierwsze spotkanie z Anną Brzezińską. :)

Tina 

Wysłany: 2009-06-26, 11:02   

Już jakiś czas temu przeczytałam "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" i od tamtego czasu jestem zauroczona tą książką i mam wielką ochotę zapoznać się z "Sagą...".
Wiadomo - styl i klimat świetne. Ale mnie przede wszystkim zachwycił świat przedstawiony przez Brzezińską - baśniowy a jednocześnie swojski i znajomy. Może to dlatego, że mieszkam w górach, ale jestem wręcz rozkochana we wszelkich dolinach, wąwozach, ścieżkach, lasach i strumyczkach. A autorka fantastycznie to wszystko opisuje. Do tego lekko zarysowany wątek zbójów, którzy od zawsze mnie fascynowali^^
Choć doszłam do jednego wniosku - tej książki nie da się czytać w szkole na przerwach czy lekcjach, przynajmniej ja nie potrafiłam w ogóle wczuć się w ten cudowny klimat, ani nawet skupić na treści.

Bruixa 

Wysłany: 2010-01-31, 21:43   

Ravena odesłała mnie do tego wątku ;-) , ale nie wiem, co napisać :-> Musiałabym powtarzać to, co już zostało powiedziane.
Skończyłam czytać "Letni deszcz. Sztylet", na który czekałam z utęsknieniem chyba z 5 lat. Trochę się obawiałam, że autorka zmęczyła się już "Sagą..." i, jak się to przytrafiło paru innym pisarzom, zechce na chybcika i na odwal się dokończyć dzieła. Ale Brzezińska znów pokazała klasę i ostatni tom w niczym nie ustępuje poprzednim. Ten sam piękny język, równie umiejętnie przeplecione wątki. Nie pamiętam już dokładnie wcześniejszych części, ale chyba żadnych luźnych nitek nie pozostawiła. Chociaż zakończenie w pewnym stopniu pozostaje otwarte i jest nad czym pogłówkować.

PS. Uczniu, czy słusznie się domyślam, że porzuciłeś "Sagę..." nietkniętą? Bo niedługo rok minie od Twojego ostatniego postu, a obiecywałeś podzielić się wrażeniami.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-01-31, 22:02   

Bruixa napisał/a:
PS. Uczniu, czy słusznie się domyślam, że porzuciłeś "Sagę..." nietkniętą? Bo niedługo rok minie od Twojego ostatniego postu, a obiecywałeś podzielić się wrażeniami.

Niestety, nie zdążyłem przeczytać do końca. Oddałem do biblioteki po około 150 stronach pierwszego tomu i tak już zostało. :( To, co przeczytałem nawet mi się podobało, ale jak się rozstałem z książką fabuła znikła mi na długi czas z oczu. Żebym miał książki na własność zapewne szybciej bym do nich wrócił. A tak... postaram się, ale nie wiem kiedy to będzie. Może przy najbliższej wizycie w bibliotece. Wybacz, że obiecałem się podzielić wrażeniami a tego nie zrobiłem.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2010-03-29, 19:00   

Przeczytałam opowieści z Wilżyńskiej doliny i jestem zachwycona. Wciągnęła mnie bardzo, żal było kiedy się skończyło. Podobała mi się atmosfera i postacie. Cieszę się,że książka jest u mnie na półce to przeczytam kiedyś ponownie.

Za plewy na wietrze zabierałam się kilka razy,ale nie dotarłam dalej niż 5 strona,coś mnie odpychało od tej książki.

Tina 

Wysłany: 2010-07-11, 13:40   

Chyba spodziewałam się czegoś innego po "Plewach na wietrze". Właściwie to chyba oczekiwałam kopii "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny", a powieść pomimo rozgrywania się w tym samym świecie ma trochę inny klimat (bo akcja nie dzieje się w małej wiosce, zapewne). Na początku nie mogłam się do tego przyzwyczaić, ale teraz już przywykłam i przyjemnie mi się książkę czyta. Choć jest jeden minus - bardzo wolno mi to idzie, rzadko udaje mi się przeczytać więcej niż 50 stron dziennie, co momentami mnie trochę zniechęca. Chyba poza tym, że fabuła jest ciekawa nie mam nic do powiedzenia, więc cykl szczególnie bliski mi raczej nie będzie (na co liczyłam), ale chętnie przeczytam go do końca. I pewnie kiedyś sięgnę po inne dzieła Brzezińskiej (na pewno po "Wody głębokie jak niebo", ale przypuszczam, że do "Wielkiej Wojny" też będę się przymierzać).

Odpowiedz do tematu