Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zachęcanie do czytania
Autor Wiadomość
Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-02-21, 15:54   

andy napisał/a:
Czarny kotzur czasami próbował. Skutek różny. Bo kto w dobie Harlqinów czyta fantastykę? A już hard SF? Przecie tam to elementarną wiedzę fizyczną trza posiadać (o kwantowej nie wspomnę) co by to zrozumieć :evil:

łeee, no to u mnie obok harlekina stoi Zajdel.
Tepak ze mnie :P

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-02-21, 16:12   

Uti napisał/a:
Poza tym chciałam zauważyć andy, że fantastyka jest od dłuższego czasu bardzo popularna.

Ja myślę, że w dzisiejszych czasach (choć nie tylko w dzisiejszych) ludzi potrzebują odrobiny kolorów w szarym codziennym życiu. A owe kolory właśnie fantastyka daje czytelnikom, bo najsilniej oddziałuje na wyobraźnię. :)

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-02-21, 16:25   

Mi sie wydaje ze schodzimy na temat jakości literatury.
Wiadomo, zeby czytac niektore gatunki trzeba meic troche oleju we łbie, ale ja nie dyskredytuje takiej, do ktorej tego miec nie trzeba. Albo w szczatkowych ilosciach. :) Taka Daniel Steel jest milionerka, a w sumie litetury wyzszych lotów nie pisze.
Powoli nie mam checi jakos walczyc z podzialem na literature lepsza i gorsze, taka walka z wiatrakami. Nie lubisz, nie czytaj, proste. ;-)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-02-21, 16:35   

Ishikawa napisał/a:
Taka Daniel Steel jest milionerka, a w sumie litetury wyzszych lotów nie pisze.

Zależy co dla kogo jest priorytetem. Za parę, kilkanaście lat objawi się kilka nowych Daniele Steel, a jej książki gdzieś tam najpewniej wsiąkną po półkach bibliotecznych z literaturą kobiecą, a takiego Dostojewskiego czy Bułhakowa nadal będą ludzie czytali mimo, że to już nieco wiekowa literatura.

Rynek książki kieruje się gustami czytelniczymi a nie tylko głosem krytyków literackich (którzy zresztą też różną literaturę polecają..), więc milionerem może stać się ten, ktor akurat wstrzeli się w potrzeby czytelników i odpowiednio sprzeda swoją książkę.
Słyszeliście wcześniej o Zafonie póki nie napisał Cienia wiatru? A o tej pani, co napisała popularny dziś "Zmierzch"? Ja do dziś nie wiem skąd tak nagle wybuchła moda na tę książkę. Po prostu spostrzegłem w pewnym momencie, że wszyscy wokoło czytają albo się interesują. :)

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-02-21, 16:43   

Dla mnie prirytetem jest nierozgraniczenia literatury na lepsza i gorsza.
Tak jak napisanie ze "Szminke w wielkim miescie" (chyba do gazety jakiejs ksiazka dodawana) czytają pustaki i osoby małointeligentne.
Jak czegos nie lubie to nie czytam. Druga sprawa, jest taka, zeby dyskutowac na jakis temat, trzeba miec pojęcie o nim, nawet blade. A mi sie wydaje ze generalnie na hasło harlekin, ludzie jakos dziwnie reaguja, nawet nie próbując czytac. Ot, przeciez to tylko romansidło. Ale mam nadzieje, ze na forum nie ma takich ludzi :)

andy 

Wysłany: 2009-02-21, 19:14   

Utopiste napisał/a:

Poza tym chciałam zauważyć andy, że fantastyka jest od dłuższego czasu bardzo popularna. literatury, ale sięgają po nią chętnie.

Znowu ręczna robora

Ciekawe, za to cytowanie selektywne to WODZOWi SIĘ NALEŻY OPR. Od NN instrukcję dostał

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-02-21, 20:03   

andy napisał/a:
Znowu ręczna robora

Ciekawe, za to cytowanie selektywne to WODZOWi SIĘ NALEŻY OPR. Od NN instrukcję dostał

W tym pospiechu musiałem nie doczytać owych instrukcji. :) Już odhaczyłem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-02-23, 18:07   

Ishi została samotnie na placu boju. To i ja się włączę, trochę poniewczasie :)
Dziwi mnie ta stereotypowość, wedle której romanse czytają wyłącznie kobiety, w dodatku niewykształcone z ilorazem inteligencji przeciętnym. Dopiero nie tak dawno temu wielbiciele fantastyki walczyli z etykietka zdziecinniałych oszołomów, chyba szkoda uogólniać? Zetknęłam się gdzieś z wypowiedzią pisarki romansów historycznych, która z pewnym politowaniem mówiła o tym wyobrażeniu, że jej czytelniczki to niewyrobione czytelniczo garkotłuki. Tymczasem niejednokrotnie dostawała od swoich czytelników listy z uwagami, że w tej i w tej powieści popełniła historyczną nieścisłość, albo też wytykano jej takie niedociągnięcia jak użycie nożyczek przez bohaterkę, w epoce, gdy takie narzędzie jeszcze nie istniało. Więc nie tylko czytelnicy sf musza wykazać się wiedzą i zrozumieniem.
Potrzeby czytelnicze są różne i każdy z nas czego innego oczekuje od literatury. Tzw. kura domowa może czytywać Dostojewskiego a pani profesor z taaakim dorobkiem naukowym czytywać do poduszki powieści Amandy Quick. I co w tym złego? Z literaturą jak z kulinariami. Trzeba spróbować wszystkiego, żeby odnaleźć to, co nam najbardziej smakuje. Jedni pozostają do końca życia przy wybranych smakach, inni wciąż poszukują nowych. I tyle. :D

Lektury Kawoholiczki

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-02-23, 19:26   

Ja czekam na sensowne argumenty, ze harlekiny sa beeeeee ;)

Nula 
gem set pasja

Wysłany: 2009-02-23, 21:28   

Ja nie jestem fanka Harlequinow i romansów, ale to także literatura i świetna odskocznia od codzienności ;)

Ravena napisał/a:
a pani profesor z taaakim dorobkiem naukowym czytywać do poduszki powieści Amandy Quick.

uwielbiam jej kryminalne romanse z Tobiasem i Lavinią, mam bardzo sympatyczne wspomnienia co do tych pozycji.
A z czysto romansowych jej ksiązek to juz nie znam :evil2:

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-02-24, 10:29   

Nula napisał/a:
Ja nie jestem fanka Harlequinow i romansów, ale to także literatura i świetna odskocznia od codzienności ;)

A ja szczerze nie wierzę w jakąś znaczącą wartość literacką Harlequinow. Ich masowość sprawia, że są to po prostu czytadełka na jeden wieczór czy popołudnie dla zabicia czasu. Objętościowo także chyba rzadko przekraczają 200 stron. Nie potępiam, bo sam nigdy nie czytałem, więc byłoby nawet niegrzecznie rzucać gromy, ale też szczerze wątpię czy lektura tych książeczek sprawiłaby mi przyjemność, zwłaszcza, że tych pozycji jest mnóstwo i zapewne jedna do drugiej wielce podobna.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-02-25, 20:17   

W fantastyce jest również sporo powieści, których wartość literacka pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak będzie w przypadku każdego niemal gatunku literackiego. Ale to na harlequiny spadło całe odium i "olabogarety". Ciekawe dlaczego?
Swoją drogą moja koleżanka pisała pracę z literatury popularnej na temat harlequinów i prowadziła na ich temat badania. Nawet muszę ją zapytać jak jej to wyszło ;-)

Lektury Kawoholiczki

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-02-25, 20:22   

Pytaj, pytaj :D

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-02-25, 20:24   

Ravena napisał/a:
W fantastyce jest również sporo powieści, których wartość literacka pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak będzie w przypadku każdego niemal gatunku literackiego. Ale to na harlequiny spadło całe odium i "olabogarety". Ciekawe dlaczego?
Swoją drogą moja koleżanka pisała pracę z literatury popularnej na temat harlequinów i prowadziła na ich temat badania. Nawet muszę ją zapytać jak jej to wyszło ;-)

W fantastyce są powieści, których wartość literacka pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak będzie w przypadku każdego niemal gatunku literackiego, ale jest również wiele dzieł zasługujących na miano poważnej literatury poruszającej bardzo ciekawe i istotne zagadnienia w sposób bardzo profesjonalny literacko.
Natomiast harlequiny wydają się wszystkie identycznie, krótkie 150 stronicowe, bardzo często w okładkach koloru różu.

Nie próbuję dyskredytować gatunku romansu jako całości, bo przecież doskonale wiadomo, że zawiera on w sobie także powieści wybitne.
Natomiast, jak już wspominałem, wątpię w ogromną wartość literacką harlequinów, a jeśli chodzi o książki, które warto poczytać, żeby odpocząć od poważniejszej literatury, dla relaksu, to mam wiele ciekawszych propozycji.

Cytat:
W fantastyce jest również sporo powieści, których wartość literacka pozostawia wiele do życzenia

PS. Fantastyki kiepskiej jakości staram się unikać. :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-02-25, 20:30   

W Harlequinie zaczynała większość uznanych dziś pisarzy na rynku powieści obyczajowej ;-)
Zresztą to wydawnictwo ma za sobą bardzo niechlubną historię, jeśli chodzi o wyzysk autorów. A sama czytałam bodaj dwa harlequiny, które mi się spodobały i gdyby je wydano w innym wydawnictwie, zyskałyby być może całkiem przychylną recenzję.
Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
a jeśli chodzi o książki, które warto poczytać, żeby odpocząć od poważniejszej literatury, dla relaksu, to mam wiele ciekawszych propozycji.

Oczywiście. To w literaturze jest takie fajne, możliwość przebierania i wybierania :) Mnie chodziło głównie o to, żeby nie deprecjonować osób, które czytują harlequiny.

Lektury Kawoholiczki

Odpowiedz do tematu