Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Drobiazgowe opisy - przewlekłość czy głębia?
Autor Wiadomość
qqłka 

Wysłany: 2012-03-30, 10:03   Drobiazgowe opisy - przewlekłość czy głębia?

Drobiazgowość i dokładność - to tylko dwie cechy opisów przyrody, zjawisk i otoczenia człowieka, które nasi ulubieni autorzy serwują nam w swoich utworach. Czy waszym zdaniem dzięki temu ich książki zyskują w oczach czytelników, czy raczej odpychają ich, bo opisy i zdania są za długie, ciągną się przewlekle i są pisane zbyt poetyckim językiem??

I jeszcze jedno: czy może macie jakieś ulubione fragmenty z książek zawierających powyższe opisy?

Kamil 

Wysłany: 2012-03-31, 11:05   

szczegoly czesto sa zbedne i ograniczaja wyobraznie. choc to zalezy od autora...

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2012-03-31, 13:34   

Zależy wszystko od książki. W "Nad Niemnem" zaletą to raczej nie jest, natomiast u Dukaja bardzo cenię opisu, tak dla przykładu.
www.lowking.pl

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-03-31, 14:35   

Raziel napisał/a:
W "Nad Niemnem" zaletą to raczej nie jest

W "Nad Niemniem jedną z zalet są piękne opisy :D

Uwielbiam książki, które mają porządne opisy, bez nich lektura wydaje się taka pusta :c

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-03-31, 19:56   

Cytat:

"Nad Niemnem" to była jedna z nielicznych lektur, gdzie opisy przyrody mi się bardzo podobały xD

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-03-31, 21:11   

Lubię opisy, kiedy są dobrze zrobione. Są długie, długie opisy, przez które przechodzi się jak przez bogaty przedpokój, wiodący do pełnego tajemnic mieszkania. Są krótkie opisy, które są tak drętwe, że nawet nad kilkoma linijkami tekstu przebiega się niecierpliwie wzrokiem.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Kamil 

Wysłany: 2012-03-31, 22:00   

Córka Lavransa napisał/a:
krótkie opisy, które są tak drętwe, że nawet nad kilkoma linijkami tekstu przebiega się niecierpliwie wzrokiem.

kossakowska. 'emocjonujace', rozwlekle opisy bitew...

Są długie, długie opisy, przez które przechodzi się jak przez bogaty przedpokój,

s. king

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-03-31, 22:02   

kenaz napisał/a:
s. king

To prawda. :) King ma tendencje do bardzo drobiazgowego opisywania miejsc, zwłaszcza małych miasteczek. Ale to nie nudzi, to właśnie pobudza wyobraźnię. :)

kenaz napisał/a:
rozwlekle opisy bitew...

Opis bitwy, czy walki, jest bardzo trudno stworzyć. Musi być dynamiczny i zrozumiały. Mało komu się to udaje, niestety...

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Kamil 

Wysłany: 2012-03-31, 22:11   

Ale to nie nudzi, to właśnie pobudza wyobraźnię.

ale taki goodkind opisuje wszystko, szczegolnie czynnosci, tak szczegolowo ze az mam mysli "on uwaza ze musi wszystko napisac bo sobie nie poradze i nie zalapie o co chodzi? a gdzie miejsce na moje wyobrazenie?" tym bardziej ze chodzi czesto o pozbawione wartosci uwagi

Cytat:
Opis bitwy, czy walki, jest bardzo trudno stworzyć. Musi być dynamiczny i zrozumiały. Mało komu się to udaje, niestety...

faceci niby lubia te tematy ale dlka mnie prawie zawsze takie fragmenty sa najslabszym ogniwem. raz na jakis czas ktos nie nudzi, np A.S. - on potrafi :D

Julietta 

Wysłany: 2012-04-25, 10:34   

motylek727 napisał/a:
Cytat:

"Nad Niemnem" to była jedna z nielicznych lektur, gdzie opisy przyrody mi się bardzo podobały xD

A mnie w większości dobijaly...
Lubię dbałóść o szcegóły, ale niestety wiele opisów w książkach, szczególnie przyrody jest przynudzające ;)

Koyot_com_pl

Wysłany: 2012-04-30, 13:42   

Ja nie lubię zbyt długich opisów,szczególnie jeżeli chodzi o krajobrazy. Zdecydowanie bardziej wolę portrety psychologiczne bohaterów,kiedy budowane jest napięcie,co myślą,co czują- wtedy jak najbardziej tak. Długi opis jest wskazany.

wojtek30 

Wysłany: 2012-05-02, 00:33   

Wszystko zależy. Gdy w szkolnych czasach czytałem Pana Tadeusza, niektóre opisy, chyba przede wszystkim w 10 księdze, to myślałem, że zasnę je czytając;) A np. w książkach Zafona - te opisy kreują z przestrzeni jakby kolejnego bohatera - czytało się je z wielką przyjemnością. Więc wg mnie to zależy jak są napisane takie rzeczy:)

M 

Wysłany: 2012-05-17, 15:28   

Muszę naprawdę szczerze przyznać, że bardzo ciekawy temat pojawił się na forum i w sumie nie wiedzieć czemu jakoś mało odpowiedzi się w nim znalazło. Szkoda, że temat nie wywołał żywiołowej dyskusji, na którą niewątpliwie zasługuje. Może moja wypowiedź sprawi, że nieco bardziej przychylnym okiem spojrzycie w tym kierunku? ;-)

Drobiazgowość opisów to jest to, co tygryski lubią najbardziej, że pozwolę sobie sparafrazować słowa znanego bohatera filmu animowanego ;-) W zasadzie można by w tym miejscu zaryzykować twierdzenie, iż każdy prawdziwy miłośnik literatury jest niejako entuzjastą drobiazgowych opisów, budujących klimat opowiadanej przez pisarza historii. Bez wątpienia, powyższa teza może zostać uznana za kontrowersyjną, z czego oczywiście zdaję sobie sprawę, gdyż sam osobiście znam osoby, które choć lubią czytać, zdecydowanie bardziej stawiają na opowieści skromne objętościowo, w której autor bardziej akcentuje dialogi. Niewątpliwie prawem pisarza jest budowa klimatu opowieści według własnych preferencji czy też własnego klucza literackiego, pod warunkiem, że "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" ;-) i końcowy rezultat w postaci nastrojowej książki jest doceniony przez czytelników i krytyków literackich.

Osobiście preferuję dłuższe formy wypowiedzi, a co za tym idzie - również dłuższe zdania i akapity. Oczywistym jest, że zdecydowanie wolę autorów posiadających dar bogactwa ekspresji słowa, szczególnie gdy opisuje przyrodę i różnorakie zjawiska atmosferyczne, co buduje iście wciągający klimat ;-) Takie opisy dają ogromne możliwości ćwiczenia wyobraźni, czego bardzo brakuje obecnemu pokoleniu dzieci i młodzieży, wychowanych na filmach, zdjęciach cyfrowych i filmach w jakości HD.

Radament napisał/a:
Raziel napisał/a:
W "Nad Niemnem" zaletą to raczej nie jest

Dokładnie, mój drogi kolego, zwany pieszczotliwie Razielkiem ;-) Nie można zapominać, że twórczość Elizy Orzeszkowej ma już swoje lata i jako doskonały przykład literatury pozytywistycznej, musiała być społecznie zaangażowana. Autorzy pozytywistyczni uważali, że pisarze powinni łączyć się sercem i myślą z ogółem społeczeństwa i niejako w sposób czuły opowiadać o ówczesnych problemach ojczyzny. Opisy przyrody miały więc poniekąd budzić uczucia patriotyczne, stąd tyle "usypiającej" ekspresji ;-) Zresztą, człowiek z wyobraźnią nie powinien raczej przysypiać przy tych opisach, choć oczywiście różnie to bywa. Swego czasu również zasypiałem ;-)

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-05-17, 16:13   

W moim przypadku różnie chyba jest z odbiorem rozległych opisów. :) To zależy od tego, czy te opisy śmiertelnie mnie nudzą, utrudniają odbiór książki czy też wprowadzają w wspaniały świat. Skupianie się na każdym szczególe np. u Tolkiena pozwoliło mi bardziej zapoznać się ze Śródziemiem. Uważam, że w książkach takich autorów jak Arkady Fiedler drobiazgowe opisy są jak najbardziej na miejscu, wręcz pożądane. :mg: Ale już kiedy czytałam ''Naznaczoną'' Cast myślałam, że szlag mnie trafi. Irytowało mnie to, że autorka opisywała drobiazgowo na jakiej kołdrze śpi bohaterka, co ma na sobie. Nie wnosi to nic do fabuły, a tylko przynudza. A co do wspomnianej już Orzeszkowej, to opisy w ''Nad Niemnem'' były dla mnie dosyć trudne do przebrnięcia.

Kamil 

Wysłany: 2012-05-17, 16:29   

M napisał/a:
Takie opisy dają ogromne możliwości ćwiczenia wyobraźni
M napisał/a:
Zresztą, człowiek z wyobraźnią nie powinien raczej przysypiać przy tych opisach

Można do tego podchodzić też inaczej:
drobiazgowe i długie opisy to czasami po prostu wykładanie kawy na ławe - w jaki sposób ma to pobudzić wyobraźnie? Czy nie lepiej pozostawić niektóre rzeczy niedopowiedziane? Zaszczepić zalążek i resztę pozostawić czytelnikowi? Choć z drugiej strony opisy mogą dostarczyć pożywki dla wyobraźni, wzbogacać ją i bardziej "rozbujać" :D

Na pytanie zadane w temacie odpowiedziałbym: czasami jedno a czasami drugie. To zależy od autora (jego umiejętności) i zainteresowań czytelnika, ktoś może się podniecać szczegółowymi opisami XIX-wiecznego Londynu a ziewać przyrodą (w tym przypadku od książki, której akcja umiejscowiona jest w górach będzie oczekiwał więcej akcji, mniej opisów) albo odwrotnie.

Odpowiedz do tematu