Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kazimierz Nowak - Rowerem i Pieszo Przez Czarny Ląd
Autor Wiadomość
Atłasowa 

Wysłany: 2012-03-27, 10:44   Kazimierz Nowak - Rowerem i Pieszo Przez Czarny Ląd

Cytat:
Szlakiem wiodącym pośród fantastycznych krajobrazów, malowniczych wodospadów, dymiących wulkanów, nieprzeliczonych stad dzikich zwierząt królujących na bezkresnych przestrzeniach, poprzez piaski pustyń, bezdroża sawann i zarośnięte ścieżyny lasu równikowego podąża niestrudzenie samotny podróżnik. Gdzieniegdzie przystaje, ustawia aparat i robi zdjęcie, zapisuje coś w notatniku, po czym rusza dalej, pchając przed sobą swój objuczony skromnym dobytkiem, rozklekotany rower. To Kazimierz Nowak, autor niniejszej opowieści, która niczym bajka odsłania przed nami cudowna krainę odległą tak w przestrzeni, jak i w czasie - Afrykę lat trzydziestych XX wieku ...

Nie widziałam tu jeszcze tej książki, a według mnie to lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematem. Pomijając karkołomne dokonanie autora, który Afrykę przejechał wzdłuż rowerem, w książce znajdziemy naprawdę dziką Afrykę lat 30 i prawdziwych ludożerców, a nie jak to coraz częściej bywa Masajów tańczących za dolara z telefonem komórkowym w kieszeni. ;) Uroczy jest też punk widzenia autora, który mówi co myśli i co zaobserwował pozbawiony poprawności politycznej, która powstała nieco później. Współczesnego autora bym za to zganiła, bo przecież mógł sprawdzić w Wikipedii, Nowak polegał na tym, co widział. A i tak był o wiele baczniejszym obserwatorem, niż wielu współczesnych. Z tej książki aż bije ciekawość świata i ciekawość ludzi, których w tym zupełnie nieznanym świecie spotkał (nawet jeśli obawiał się, że go zjedzą).

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-03-27, 21:11   

Jestem wielbicielką rowerowych wycieczek, które opisuje Robert Maciąg, więc z przyjemnością sięgnęłabym po książkę o podobnej tematyce, choć temat Afryki jakoś mnie już niespecjalnie pociąga... Ale Afryka lat trzydziestych to już pewne novum, pewnie nie tylko z punktu widzenia podróżnika, ale i z czysto historycznego musi być ciekawa :)

Lektury Kawoholiczki

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2013-05-25, 12:34   

Skończyłam wczoraj czytać, przespałam się ze swoimi odczuciami, więc teraz czas na opinię. :) Po raz pierwszy o te książce usłyszałam podczas rozmowy na DKK. Potem chciałam ją wypożyczyć, ale była niedostępna. Tydzień temu udało mi się ją dostać i od razu rozpoczęłam czytanie. Kazimierz Nowak był osobą całkowicie mi nieznaną. Nigdy nie natrafiłam nawet na wzmiankę o nim. A tu okazało się, że przejechał Afrykę rowerem w pięć lat. Dlaczego, więc został zapomniany?! Przecież dokonał niesamowitego czynu! Męczony atakami malarii, tęsknotą za rodziną, wysiłkiem fizycznym, ale mimo to nie poddał się. Bardzo też podobały mi się jego opinie na temat kolonializmu. Nie bał się powiedzieć prawdy o zdobyciu Afryki, czyli wyzyskiwanie, przynoszenie chorób, ściąganie podatków a w zamian nie oferowanie mieszkańcom tego kontynentu niczego dobrego. Wyraźnie krytykował kolonializm, za co zdobył moją sympatię. :)
Niestety w trakcie lektury bardzo przeszkadzały mi urywane treści. Dojeżdżał do jakiegoś miejsca, dwa zdania opisu np. wsi murzyńskiej/ rzeki i koniec rozdziału. Na pewno jest to efekt tego, że to są jego listy zebrane i zredagowane przez innego człowieka. Trudno było mi przez to czytać.

Atłasowa 

Wysłany: 2013-05-25, 14:47   

Nowak nie był literatem i to w ksiażce widać. Ale, jako jednemu z niewielu, jemu akurat wybaczam.

Kiedyś coś o nim naskrobałam: Podróże w czasie i przestrzeni

Odpowiedz do tematu