Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Pieśń O Troi"
Autor Wiadomość
alibaba 

Wysłany: 2012-02-17, 10:01   "Pieśń O Troi"

Przeczytałam i bardzo żałuję, że już się skończyła.
Mam jednak kilka pytań związanych z przebiegiem wojny. "Iliadę" i "Odyseję" czytałam bardzo dawno i nie pamiętam, czy sprawa kłótni między Agamemnonem a Achillesem o Bryzejdę została tam przedstawiona jak w "Pieśni o Troi"- to znaczy czy była naprawdę czy tylko pozorowana, dla zmylenia Trojan.
No i ciekawi mnie skąd autor "Pieśni o Troi" wziął pomysł na obarczenie Achillesa epilepsją. Jakoś nigdy o tym nie słyszałam.

Najaa 

Wysłany: 2012-02-17, 16:36   

W Iliadzie sprawa kłótni o Bryzeidę jest sprawą jak najbardziej poważna, przy w moim odczuciu nie chodzi tu raczej o samą kobietę, tylko o złamanie danego wcześniej słowa i urażoną dumę. Epilepsja to po pomysł autora.

alibaba 

Wysłany: 2012-02-17, 20:30   

W "Pieśń o Troi" konflikt między Agamemnonem a Achillesem przedstawiony jest jako coś, co zostało ukartowane "na niby". Za namową Odyseusza w wąskim gronie dowódców ustalono, że jawnie doprowadzą do kłótni między nimi po czym zostanie ogłoszone, że Achilles wycofuje się z wojny. Było to zrobione tylko na pokaz, bo do żadnej kłótni faktycznie nie doszło a Bryzeida została ukryta w obozie Agamemnona. Achilles i jego wojsko też zostali ukryci i wcale nie odpłynęli. . Do tego Odyseusz miał spowodować kilkudniową "zarazę" w obozie Greków. Wszystko to, za pomocą szpiegów Odyseusza miało dojść do Trojan po to, by przekonani o odjeździe Achillesa, wyszli do walki na otwarte pole. Achilles miał się ujawnić po trzech dniach.

Odpowiedz do tematu