Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Krajewski Marek
Autor Wiadomość
karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-07, 17:43   Krajewski Marek

Zastanawialam się, czy nie wrzucic go do kryminałow, ale jednak postanowiłam, ze nie.
No chyba, ze mnie przgłosujecie, to sobie sami wrzucicie :P

Niby to pisarz modny, a ja go zaczęlam czytac zupełnie przypadkowo. Kupilam go na dworcu jako lekture do pociagu, i tylko dlatego ze była to najtansza ksiazka w tamrejszym kiosku. ja nie mialam gotówki, a karta płacic nie mozna było. Wiec tak tez zaczela sie moja przygoda z Krajewskim.
Zafascynował mnie jego swiat i wciagnal bez reszty.
Intryga kryminalna, dla mnie jest najmniej wanza, choć jest dosc interesujaca i mnie satysfakcjinuje, Od kryminalu nie oczekuje nic wiecej, natomiast wszytko to co jest naokoło tej intrygi...
za głownego bohatera - Eberharda Mocka dalalbym sie pokroic na paseczki i posolic, to jeden z moich ulubionych bohaterów literackich
tak bardzo zaluje ze nie znam Wrocławia, bo dla mieszkanców tego miast, ksiazki Krajewskiego powinny byc nie lada gratka
no i miedzywojnie - jeden z najciekawszych okresów XX wieku
wszystko sie tak pieknie układa w powiesc mroczna i tajemnicza nie pozbawioną poczucia humoru

tytuy tego cyklu:

Śmierc w Breslau
Koniec świata w Breslau
Widma w mieście Breslau
Festung Breslau
Dzuma w Breslau

intryga chyba najbardziej podobala mi sie w 'Końcu świata...'
ale dla mnie te ksiazki sa na jednym poziomie i uwilabima zanużać sie w ten swiat

inna powiesc kryminalna Krajewskiego,
napisana do spólki z Mariuszem Czubajem ( jak sie pisze ksiazki do spółki???)
to "Aleja samobójców", której akcja dzieje sie pod Gdanskiem
no jak pod Gdańskiem to juz musialam przeczytac
zupłenie inne niz Breslauy, bo wspołczesne ( akcja dzieje sie w 2006) ale mnie Krajewski kupił i jak na razie jestem jego fanka na całego
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-02-06, 21:09, w całości zmieniany 1 raz  

Bruixa 

Wysłany: 2008-12-07, 20:02   

Przeczytałam wszystkie książki z cyklu o Breslau i, mimo pewnych zastrzeżeń, są to chyba najlepsze znane mi polskie kryminały. Zastrzeżenia dotyczą czasami nazbyt wydumanych i metafizycznych motywów zbrodni oraz nadmiaru makabry, perwersji i obrzydliwości, jakie Krajewski serwuje czytelnikom. Ale klimatu nie mozna im odmówić, realia niemieckiego Wrocławia są sugestywnie przedstawione, a Mock jest ciekawą, złożoną postacią.
4 pierwsze (w kolejności ukazywania się w księgarniach) powieści mają wyrównany poziom, "Dżuma..." jest, moim zdaniem, słabsza, jakby dopisana trochę na siłę.
"Aleja samobójców" im nie dorównuje - nie ma już tego nastroju, a Pater to nie Mock, niestety i wydał mi się dość drętwym facetem.

PS. Ja bym ten temat przeniosła do Kryminałów, tam mi pasuje.

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-07, 20:42   

a mnie ta perwersja i obrzydliwosci bardzo pociagaja :D

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2009-08-21, 01:52   Pożeram :)

Krajewskim zainteresowałam się z powodu kolegi z pracy, który pojechał na wycieczkę do Wrocka z książką w ręku - zobaczyć wszystkie opisane miejsca. Stwierdziłam, że coś w tym musi być, wypożyczyłam pierwszą z brzegu i wsiąkłam w ten klimat zupełnie.
Książka o Mocku to dla mnie zawsze dwie rzeczy - zarwana noc i permanentny ślinotok, bo uroczy Eberhard nieźle sobie lubi podjeść.
Perwersje mi jakoś nie przeszkadzają, motywy zbrodni też nie. :) Ale w jednym wydaniu tych książek znieść nie mogę - w audiobookach czytanych przez Autora. Ja w ogóle nie przepadam za tym, jak ktoś mi czyta, ale pan Krajewski to już szczególnie do mnie nie przemawia. O mało co nie zniechęcił mnie do przeczytania "Dżumy...".
Trochę się boję tych jego utworów pisanych do spółki, bo spółki pisarskie niestety kojarzą mi się bardzo źle...

rygor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-31, 00:05   

Tak wszyscy zachwalają, a mnie nużyło czytanie. Wpadła mi w ręce chyba druga część cyklu - "Koniec świata w Breslau" i nie wydała mi się niczym wyjątkowym, ot kryminał jakich wiele. Przed odłożeniem książki powstrzymało mnie to, że raczej czytam to, co zacznę.
Mock mnie od początku wkurzał, ta jego żona to jakaś masochistka; powinna była szanownego współmieszkańca dużo wcześniej patelnią potraktować, ale widocznie przed wojną kobiety bardziej miłosierne były. Dobrze, że chociaż wątek kryminalny był, to mnie w miarę ciekawiło, choć i w tym przypadku Krajewski niczym oryginalnym nie zaskoczył.
Dużo lepiej szło mi czytanie drugiej części, pewnie dlatego, że więcej w niej było właśnie o morderstwach aniżeli prywatnym życiu bohaterów. Nawet i Mocka, mimo początkowej niechęci, było mi momentami żal. ;] W ogólnym rozrachunku udało mi się go może nie aż polubić, ale przynajmniej zaakceptować.
Po przeczytaniu całości pierwsze złe wrażenie opadło i w tej chwili nie wykluczam, że kiedyś sięgnę jeszcze po inną powieść z tej serii, ale wciąż nie uważam tej książki za coś wybitnego i nowatorskiego.
Zgadzam się, że udało się Krajewskiemu stworzyć specyficzny, raczej mroczny klimat. Natomiast nie wydaje mi się, by występował "nadmiar makabry, perwersji i obrzydliwości". Nie ma tego więcej niż w innych książkach tego typu. Zresztą w ogóle w powieści nie ma zbyt brutalnych opisów moim skromnym zdaniem.

Artemiss

Wysłany: 2010-03-19, 09:15   

A ja przeczytałam bo jestem z Wrocławia i całkiem całkiem. Jak by nie było to jakaś nowa jakość w polskim kryminale. Najbardziej podobała mi się "Śmierć w Breslau", może dlatego, że była pierwsza. Najmniej "Widma w mieście Breslau"- mocno naciągana historia. Ale najbardziej to mnie zaskoczyła końcówka "Festung Breslau" ;-)
Potem przeczytałam "Aleję samobójców" ale to już nie to :-( Chyba Czubaj ją osłabia literacko, a z kolei Krajewski dał głównemu bohaterowi za dużo cech Mocka.
Niemniej zachęcam do lektury dla porównania. Sama historia jest nawet ciekawa.
Opis Aleji Samobójców

alibaba 

Wysłany: 2010-04-20, 23:41   

Hm, przeczytałam wszystkie opinie o tych książkach i choć już raz próbowałam przeczytać "Śmierć w Breslau" / odłożyłam nie przeczytawszy nawet połowy/, to teraz jeszcze raz spróbuję. Być może nie miałam odpowiedniego nastroju do tego typu książek. No i ja zasadniczo nie lubię książek o tematyce dot. okupacji niemieckiej.

Artemiss

Wysłany: 2010-05-05, 12:37   

alibaba napisał/a:
No i ja zasadniczo nie lubię książek o tematyce dot. okupacji niemieckiej.

Wrocław czyli Breslau od setek lat był niemieckim miastem i nie ma mowy tu o okupacji. Polacy pojawiają się w nim gościnnie raczej lub jako zasymilowani mieszkańcy (Niemieckiego wówczas) Dolnego Śląska. A wojna pojawia się dopiero w "Festung Breslau" i to ujęta w dosc ciekawy sposób bo z perspektywy opuszczających miasto Niemców.

Ja się zamierzam zabrać teraz za "Erynie", chociaż jestem średnio nastawiona. Po co tworzyć kolejnego, podobnego bohatera? Już mógł ciągnąć serie o Mocku... :-/

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 19:38   

przeczytałam Śmierć w Breslau, ale dla mnie ta książka jest słaba

Bruixa 

Wysłany: 2016-10-12, 00:05   

Krajewski wrócił do Mocka! Wkrótce się zabiorę za jego najnowszą książkę i mam nadzieję, że będzie lepsza od ostatnich powieści o Popielskim.
Artemiss napisał/a:
Potem przeczytałam "Aleję samobójców" ale to już nie to :-( Chyba Czubaj ją osłabia literacko, a z kolei Krajewski dał głównemu bohaterowi za dużo cech Mocka.
Też tak myślałam, póki nie przeczytałam powieści napisanych przez samego Czubaja, które są o niebo lepsze.

Odpowiedz do tematu