Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
52 książki - taka tam inicjatywa czytelnicza ;-)
Autor Wiadomość
motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-01-13, 16:05   52 książki - taka tam inicjatywa czytelnicza ;-)

Zaczął się nowy rok i wiele osób wymyśla sobie różnego rodzaju postanowienia. Ja z tego względu, że uwielbiam czytać, od tamtego roku biorę udział w akcji "52 książki". Poniżej zamieszczam cytat ze strony, która mówi co nieco o tej inicjatywie (to dla tych, którzy o niej jeszcze nie mieli okazji usłyszeć ;-) ).

Cytat:
52 książki to inicjatywa czytelnicza. W założeniach – bardzo prosta. Zachęcamy do przeczytania 52 książek w ciągu jednego roku. Szybki rachunek sugeruje, że należy przeczytać jedną książkę tygodniowo. To jak – dasz radę? Czytaj, zacznij już dzisiaj! A jeśli nadal masz wątpliwości, przejrzyj odpowiedzi na kilka poniższych pytań (...)*.

*źródło: http://52ksiazki.pl/o-inicjatywie/

Ja osobiście biorę w niej udział od 2011 roku. Teraz również za cel postawiłam sobie, że w 2012 roku przeczytam 52 książki, a co z tego wyjdzie? Zobaczymy w grudniu ;-)

Czy Wy również robicie takie postanowienia? A może już znacznie dłużej bierzecie udział w tej akcji? Czy takie postanowienie dotyczące ilości przeczytanych książek pomaga Wam osiągnąć Wasz cel? A może zamiast 52 książek chcecie przeczytać w ciągu roku np. 104? ;-)

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-01-13, 16:37   

Nigdy nie czynię postanowień co do ich liczby, ale zawsze sobie postanawiam, że przeczytam więcej książek, niż w roku poprzednim. :) Dawniej, jeszcze w czasach szkolnych, czytało się po trzysta książek rocznie i więcej... teraz cieszę się, jeśli przekroczę tę magiczną barierę jednej książki tygodniowo, co mi się udaje. W zeszłym roku nie prowadziłem listy przeczytanych książek a i na LubimyCzytać się jakoś nie udzielam, więc nie podam dokładnej liczny, ale w 2010 roku miałem na tapecie coś koło 80 książek. :)
Caroline*

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-01-13, 16:47   

Nieznany napisał/a:
w 2010 roku miałem na tapecie coś koło 80 książek.

Wiesz... Lepiej te 80 niż 8 na przykład :-P Ja w 2011 mam na LC 34 książki, ale nie liczyłam tych, które musiałam przeczytać na studia, więc nie wiem, ile dokładnie ich było ;-) Możliwe, że zbliżyłam się do magicznej bariery 52, ale niestety w tamtym roku było słabo. W tym będzie lepiej ;-)

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-01-13, 16:54   

motylek727 napisał/a:
W tym będzie lepiej
I tego Ci właśnie życzę. :)

motylek727 napisał/a:
Lepiej te 80 niż 8 na przykład
Jeśli przeciętny Polak czyta rocznie dwie książki, to my jesteśmy nieprzeciętni, bez dwóch zdań. :mg:
Caroline*

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-01-13, 17:21   

Nieznany napisał/a:
Jeśli przeciętny Polak czyta rocznie dwie książki, to my jesteśmy nieprzeciętni, bez dwóch zdań. :mg:

No to swoją drogą ;-)

Ale jestem ciekawa, skąd oni te statystyki biorą. Mnie jeszcze nikt nigdy nie pytał w żadnej ankiecie, ile książek czytam. Idę do biblioteki (obojętnie, która filia) i zawsze jest kilka czy kilkanaście osób. Więc skąd oni biorą te liczby? Nie mogę tego pojąć.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2012-01-13, 17:35   

Zamierzałem przeczytać w zeszłym roku 52 książki, ale mi się nie udało. Ten sam plan mam na rok 2012 i liczę na to, że teraz będzie lepiej. :)

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-01-13, 17:45   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Zamierzałem przeczytać w zeszłym roku 52 książki, ale mi się nie udało. Ten sam plan mam na rok 2012 i liczę na to, że teraz będzie lepiej. :)

To tak ja, Uczniu ;-) Będę trzymać kciuki za Ciebie :D

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-01-13, 19:11   

Cytat:
Więc skąd oni biorą te liczby? Nie mogę tego pojąć.

Prawdopodobne z GUSu :) Zresztą jak ktoś mądry kiedyś powiedział: Istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyki. :D
Wiecie, gdy po raz pierwszy usłyszałam o akcji pomyślałam: "52 książki? Dlaczego tak mało?!" dopiero potem uświadomiłam sobie, że to daje 4 książki w miesiącu, więc zupełnie nieźle...

Lektury Kawoholiczki

Kamil 

Wysłany: 2012-01-13, 19:25   

Przeczytałem 56 i to chyba mój rekord (w 2010 bylo pewnie maksymalnie z 30, dokladnie nie wiem), trochę ponad jedną tygodniowo. Nie wiem czy w tym roku tyle przeczytam, pewnie nie, bo słabo wystartowałem, jeszcze ani jednej a drugi tydzień minął.

Te statystyki to chyba akcja marketingowa jakaś? żeby ludzie więcej kupowali? :)
Chociaż jak ja przeczytałem te 56, a większość moich znajomych żadnej albo jedną... to by pewnie wypadło po 2 na osobę.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-01-13, 20:35   

Nigdy nie postawiłam sobie za cel przeczytanie określonej liczby książek. Po prostu pochłaniam kolejne pozycje wtedy kiedy mam na to czas i ochotę. :) Chociaż od teraz do maja czeka mnie konkretne zasuwanie. Ale po maturze spokojnie powinnam nadrobić stracone książki.

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-01-13, 21:11   

Przecież statystycy nie przepytują całej ludności, tylko - jak mawiał mój profesor - "wybierają mały balonik (próbę) i na jego podstawie opiniują o dużym baloniku (populacji)". ;-) No bo jakby tak przepytać forumków FK, to pewnie by wyszedł wynik na poziomie 50 książek rocznie a my, do diaska, nie jesteśmy najbardziej reprezentatywną próbą. :hehe:
Caroline*

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-01-13, 21:13   

Nieznany napisał/a:
"wybierają mały balonik (próbę) i na jego podstawie opiniują o dużym baloniku (populacji)"

Na tym w sumie polegają wszelkiego rodzaju badania, ale ja jeszcze w żadnym nie brałam udziału :-P

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-01-13, 21:32   

Do mnie parę razy dzwoniły różne panie zapytując, czy słynne Nieznane Zło nie zechciałoby wziąć udziału w takiej czy innej ankiecie, ale wiadomo, o co im chodziło! Więc odmawiałem. :-P
Caroline*

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-01-13, 21:44   

Nieznany napisał/a:
Do mnie parę razy dzwoniły różne panie zapytując, czy słynne Nieznane Zło nie zechciałoby wziąć udziału w takiej czy innej ankiecie, ale wiadomo, o co im chodziło! Więc odmawiałem. :-P

Sorry za offtop, ale tak mi się przypomniało. Kiedyś mój profesor od statystyki mówił, że jeśli dzwonią do nas z ankietami to powiedzieć, że weźmiemy w nich udział, jeśli zgodzą się nam zapłacić na nasz poświęcony czas xD

Panna_Jeż 
niewidzialna

Wysłany: 2012-01-13, 21:50   

Co do 52 książek, znam to, próbowałam zrealizować w 2011, ale się nie udało. Nawet do połowy nie dobiłam. W tym roku może pójdzie lepiej, na razie jestem na bieżąco, ale pewnie u mnie nie sprawdzi się plan czytania 1 książki w każdym tygodniu. Czasem czytam w jednym tygodniu nawet 3 tytuły, a przez kolejny miesiąc żadnego. Zobaczymy, na ile mi pozwoli wena ^^ Sprawę utrudnia to, że chcę w tym roku nadrobić też zaległości z innych dziedzin. Mam nadzieję, że ten rok ogółem będzie dla mnie aktywny, bo w ostatnich dwóch latach dopadło mnie jakieś dziwne poczucie bezczynności i beznadziejności ^^'

Odpowiedz do tematu