Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opowieści z Narnii
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-06, 11:50   

Ravena napisał/a:
nawet jak już człowiek przestał wierzyć w magiczne szafy, mówiące lwy i Białe Czarownice.

Jak to przestał wierzyć? Czy to znaczy, że jeśli człowiek dorasta musi od razu zrezygnować z wyobraźni, stać się wielkim realistą nie nie dać się choć czasem ponieść odrobinie fantazji? :) Ravenko, a skąd wiesz, że Twoja szafa nie jest zaczarowana? Tylko może tak jak szafa profesora, nie wszystkim objawia swoje prawdziwe wnętrze? :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-06, 13:03   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Ravenko, a skąd wiesz, że Twoja szafa nie jest zaczarowana?

Bo jest nowa, nowe szafy pozbawione są magii, tylko naprawqdę stare szafy mogą być zaczarowane ;-)
Cytat:
Czy to znaczy, że jeśli człowiek dorasta musi od razu zrezygnować z wyobraźni, stać się wielkim realistą nie nie dać się choć czasem ponieść odrobinie fantazji?

A chodziło mi o to, że najlepiej odkrywać takie książki, kiedy jest się małym i ten świat czarów jeszcze jest na wyciągnięcie ręki, prawie że namacalny. Dla dorosłego, choćby nie wiem jak się starał, wejście w taki świat nie przychodzi wraz z bezwarunkową akceptacją, jaką wykazuje podczas lektury dziecko. Wyobraźnia dziecka a wyobraźnia dorosłego to zazwyczaj dwie różne sprawy, chociaż oczywiście są wyjątki.

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-01, 10:45   

Ravena napisał/a:
Dla dorosłego, choćby nie wiem jak się starał, wejście w taki świat nie przychodzi wraz z bezwarunkową akceptacją, jaką wykazuje podczas lektury dziecko. Wyobraźnia dziecka a wyobraźnia dorosłego to zazwyczaj dwie różne sprawy, chociaż oczywiście są wyjątki.

Oczywiście, więcej doświadczeń życiowych, większe oczytanie, już nie tak łatwo uwierzyć w, dajmy na to, smoka. :)

Akai 
Mroczny Chomik

Wysłany: 2009-02-21, 08:55   

Narnię przeczytałam w wieku chyba 9 lat po raz pierwszy (od razu 7 części) i od tamtej pory... hmmm, czytam każdą z opowieści przynajmniej 2 razy w roku, ciągle powracam bo są świetne :mrgreen:
co do nawiązań do chrześcijaństwa - zauważyłam sama kilka lat temu i gdy rozmawiałam na ten temat z kuzynką (także maniaczką książek) najpierw uznałą mnie za heretyczkę... po kilku dniach mnie przeprosiła: przeczytała wszystkie opowieści jeszcze raz i z większą dokładnością i zauważyła powiązania :-> nie zmienia to jednak faktu, że "Opo" są wspaniałą książką... :)
a teraz: kto ze mną jedzie do Narnii? :mrgreen:

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-02-22, 21:48   

Znalazlam przepis na rachatłukum :D Pamietacie z pierwszej książki ?
http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=26290

Akai 
Mroczny Chomik

Wysłany: 2009-02-23, 20:00   

rachatłukum? hmmmm, w książce Edzia ptasim mleczkiem częstowali...

Tina 

Wysłany: 2009-02-23, 20:07   

W oryginale było rachatłukum. W polskim tłumaczeniu zmienili na bardziej popularne ptasie mleczko.

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-02-23, 20:15   

W pierwszej wersji filmu takze:)

Moze sie komus uda zrobic?:D

Tina 

Wysłany: 2009-06-26, 12:21   

Mój egzemplarz "Opowieści z Narnii" (czy raczej egzemplarze) kupiłam ponad 4 lata temu. Wydanie 7-tomowe. I jak na razie to jedne z najbardziej zniszczonych moich książek. Choć może określenie "najbardziej zniszczone" nie jest do końca trafne, bo one są po prostu najczęściej czytanymi moimi książkami. Ja przeczytałam wszystkie tomu 5-krotnie, raz przeczytała je moja przyjaciółka, a pojedyncze tomy często pożyczałam znajomym i kuzynkom. Ale mimo iż uwielbiam nowe, niezniszczone ksiażki, bardzo podoba mi się to 2-tomowe wydanie, na nic nie zamieniłabym mojego na inne (no może, skusiłabym się przy pierwszym angielskim wydaniu, które mi się szalenie podoba). Do żadnej innej książki nie jestem tak przywiązana.
Raz nawet zabrałam wszystkie tomy na zieloną szkołę^^

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-23, 09:12   

Oh, uwielbiam Narnię całym serduchem :) Pierwszy raz zetknęłam się z nią jak miałam 5 lat i w telewizji szedł stary serial. Od razu zachciało mi się książki ^^ Kilka lat temu przeczytałam wszystkie części i od tej pory co rok robię sobie posiedzenie z Narnią. To jakby wyprawa do świata ciepła i grzanego wina. Jakbym siedziała okutana w kołdrę i piła ciepłą herbatę, którą tak lubię.

Narnia to jakby "czystość"...ten świat jest piękny i ujmuje za serce jak żaden inny. Sama nie będąc chrześcijanką, nie poruszam się na chrześcijańskie motywy, prawie ich nie widzę, bo ich nie wypatruję. Raczej wypatruję magii i tego szczególnego czegoś, co można nazwać "dzieciństwem w ampułce". :)
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Kamil 

Wysłany: 2011-09-23, 11:27   

Loki napisał/a:
chrześcijańskie motywy, prawie ich nie widzę,

To tam są chrześcijańskie motywy? ;-)

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-23, 11:34   

kenaz napisał/a:
Loki napisał/a:
chrześcijańskie motywy, prawie ich nie widzę,

To tam są chrześcijańskie motywy? ;-)

Ponoć są :witch: Ale ja ich prawie nie widzę :-P
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2011-09-23, 15:11   

Nie? Dziwne... Aslan, od razu skojarzył mi się z Jezusem, scena jego śmierci też bardzo kojarzy się z Biblią, no i jego zmartwychwstanie. I zakończenie, jest jak apokalipsa. Ogólnie całość jest mocno przesycona chrześcijaństwem. U mnie w parafii ksiądz nawet organizował wycieczkę dla dzieci do kina na "Lwa, czarownicę i starą szafę" :)
Bardzo lubię tę serię, ale... sama nie wiem. Po prostu chyba za późno po nią sięgnęłam. Bardzo mi się podoba, ale nie poczułam jej magii, nie zaczarowała mnie. Pewnie powinnam była przeczytać ją w dzieciństwie.

Kamil 

Wysłany: 2011-09-23, 15:23   

Aura napisał/a:
Nie? Dziwne... Aslan, od razu skojarzył mi się z Jezusem, scena jego śmierci też bardzo kojarzy się z Biblią...

No więc są odniesienia ale tylko w Ostatniej Bitwie, a to jest zaledwie 1 z 7 tomów i to wg mnie najgorszy.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-09-23, 20:38   

Nie bardzo rozumiem to całe zamieszanie z motywami chrześcijańskimi w "Narnii" i antychrześcijańskimi w "Mrocznych materiach". Ja nie widzę ani jednych, ani drugich.

"Opowieści z Narnii" bardzo lubię. Miałam całość cyklu odkąd pamiętam (musiało to być jakieś bardzo stare wydanie, bo pamiętam rachatłukum, a nie ptasie mleczko :lol: ) i na samym początku czytałam tylko dwie części w kółko - "Lew, czarownica i stara szafa" i "Siostrzeńca czarodzieja". Potem przeczytałam całość i tak już zostało - od początku, do końca, co jakiś czas. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Odpowiedz do tematu