Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opowieści z Narnii
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-05, 16:51   Opowieści z Narnii

Dlaczego nikt do tej pory nie założył tematu o tej pięknej książce dla dzieci? czyżby nikt nie czytał? A może nie warto o niej wspominać, bo to zbyt przeciętna lektura? :) Z pewnością na jedno i drugie pytanie odpowiedź brzmi: Nie. Co się zatem stało? :)

Ja czytałem opowieści z Narnii w wieku około 19 lat. Późno i żałuję, że tak późno odkryłem tę książkę, ale nikt mi o niej w domu ni w szkole nie powiedział, a nie było wtedy jeszcze filmu, który by mi ją zareklamował. Ale w końcu stało się, odnalazłem Opowieści w bibliotece i zacząłem czytać. W zasadzie czytaliśmy razem z młodszą siostrą. Ja siadałem i czytałem na głos a ona z zainteresowaniem słuchała. Powiedziała mi potem, że to na pewno będzie jedna z jej ulubionych książek. Moja zresztą też. :)

Wspaniały jest język C.S. Lewisa, bardzo prosty, bardzo ciepły, bardzo przyjemnie wpada w ucho. Kto spotkał się z panem Tumnusem, odwiedził chatkę sympatycznych bobrów czy na własne oczy zobaczył Aslana ten zapewne przyzna mi choć częściową rację. Mam przynajmniej taką nadzieję, gdyż inaczej byłby niesprawiedliwy. :)

Tak sobie pomyślałem, że przyszedł czas, by przypomnieć sobie Opowieści z Narnii, jeszcze raz zajrzeć do tej wspaniałej krainy.

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-05, 17:09   

czytalam Narnie dośc dawno, ale pamietam ze mnie znudziła strasznie
własciwie podobala mi sie tylko ta czesc pt. "Podróż 'Wedrowca do switu' "
ale tez bez szaleństw specjalnych
ja na pewno do niej nie wróce ;)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-05, 17:17   

karinka napisał/a:
czytalam Narnie dośc dawno, ale pamietam ze mnie znudziła strasznie
własciwie podobala mi sie tylko ta czesc pt. "Podróż 'Wedrowca do switu' "
ale tez bez szaleństw specjalnych
ja na pewno do niej nie wróce ;)

Eh, marudzą mi tu już. :)

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-05, 17:42   

no troszke :)
ale ja za to chetnie poczytam, co wam sie podoba w Narnii :D

Tina 

Wysłany: 2008-12-05, 19:16   

O "Opowieściach z Narnii" dowiedziałam się dopiero po ukazaniu się filmu. A szkoda, że dopiero wtedy, bo bardzo chciałabym kojarzyć tą książkę z dzieciństwem. Choć w sumie nie jest tak źle, bo miałam chyba 12 lat, gdy zapoznałam się z Narnią po raz pierwszy. Wolałabym jednak poznać ją wcześniej. Od tamtej pory wszystkie siedem części przeczytałam pięć razy ;-) Najlepszej wytypować nie potrafię, bo za każdym razem mi się podobała inna :-P

Pamiętam taką sytuację. Przeczytałam "Opowieści z Narnii" już cztery razy i mimo to nie zauważyłam w nich żadnych nawiązań do chrześcijaństwa (w sumie to nie mam pojęcia dlaczego). Dopiero dowiedziałam się tego z wszelakich przewodników po Narnii (których mam chyba z 5). I miałam pewne opory w sięgnięciu kolejny raz po tą książkę. Nawet blisko byłam "wykluczenia" jej z mojej listy ulubionych książek. Jednak postanowiłam przeczytać ją po raz kolejny i okazało się, że te nawiązania prawie w ogóle mi nie przeszkadzają.
I książka dalej należy do moich ulubionych :)

Nie pytajcie, dlaczego mnie te nawiązania do chrześcijaństwa tak odstraszały, bo nie wiem. Chyba po prostu nie chciałam mieć nic wspólnego z czymś co się może wiązać z Kościołem. Teraz zresztą też nieszczególnie mi to odpowiada, ale myślę, że po prostu trochę dojrzałam :roll: :-P

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-05, 19:30   

Ja nigdy nie potrafiłem zrozumieć czemu ludzi od Narnii tak odstraszają nawiązania do chrześcijaństwa. Czytając podobnie jak Tina nie zwróciłem na to uwagi. Oczywiście te nawiązania są, ale gdzieś tam w tle, i nie rzucają się w oczy chyba, że człowiek na siłę ich szuka, by potem móc ponarzekać. Tak mi się wydaje.

jagus 

Wysłany: 2008-12-05, 19:42   

Ja czytałam Narnię dość późno, bo w wieku 20 lat i mi się podobała :D Jednak od wrażeń ważniejsze jest jedno wspomnienie :) Muszę wam opowiedzieć pewna historię:)
Dwa lata temu jechałam sobie po świętach do Wrocławia, a że to długa podróż miałam ze sobą kilka książek, między innymi Srebrne krzesło. Byłam w połowie, gdy do mojego przedziału dosiadł się 4-letni chłopiec z mamą. Po zajęciu miejsca na przeciwko mnie maluch zaczął z zainteresowaniem spoglądać na książkę. Zapytał, czy może zobaczyć, więc z przyjemnością mu ją wręczyłam. Pooglądał okładkę i powiedział "A czyta pani chonogicznie? Bo mi moja koleżanka Ania powiedziała, że te książki nie dzieją się po kolei i można czytać jak się chce. Mi mama czyta Wędrowca do świtu i jest świetna. Taki duży statek i Kaspian jest taki fajny, ale najbardziej lubię tego śmiesznego szczura"
I tak przegadaliśmy o Narnii ze 2 godziny chyba :)
To właśnie jest piękne w tych książkach - 4-letnie dziecko jak i to 20-letnie mogą z równym zapałem mówić o ciekawych przygodach, interesujących bohaterach. Dlatego tak bardzo cenię tą serię, że jest ponadczasowa :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-05, 19:46   

jagus napisał/a:
Taki duży statek i Kaspian jest taki fajny, ale najbardziej lubię tego śmiesznego szczura

Ryczypisk by się obraził i mógł wyzwać na pojedynek tego malca.

jagus 

Wysłany: 2008-12-05, 19:49   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Ryczypisk by się obraził i mógł wyzwać na pojedynek tego malca.

Domyślam się :) Ale ten malec był taki rozkoszny, że wszystko można mu było wybaczyć ;)

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2008-12-05, 20:17   

Ja w wieku lat kilku przeczytalam ksiazke "Lew, czarownica i stara szafa". Spodobala mi sie i to bardzo ale nie wiedzialam ze sa inne czesci. Ponownie do Narnii powrocilam w wieku lat dwudziestu kilku za sprawa mojego synka Kamilka z ktorym razem przezywalismy przygody w tym basniowym swiecie. Tym razem przeczytalam wszystkie czesci i to byla wspaniala lektura. Zawsze uwielbialam swiaty wykreowane, rozne od naszego ale opisane tak ze sprawiaja wrazenie calkowicie realnych.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2008-12-06, 08:01   

2 lata temu zabrałam się za Lew czarownica i stara szafa. Nie podobało mi się i oddałam z powrotem . Ale w tym roku postanowiłam przeczytać to jeszcze raz. I jedna o drugiej przeczytałam wszystkie tomy . Bardzo mi się podobało. Bohaterowie fajni. Nie wiem czemu kiedyś mi się nie podobała. ;D

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-06, 09:31   

moze ja tez powinnam jeszcze raz spróbowac? ;)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-06, 09:34   

karinka napisał/a:
moze ja tez powinnam jeszcze raz spróbowac? ;)

To wszystko zależy od upodobań literackich czytelnika. Jednych zachwyci od razu, innych może dopiero za drugim razem, a jeszcze innych być może w ogóle nie zachwyci.

Ja uważam, że jest to książka naprawdę godna uwagi, tak dla dzieci jak i dla dorosłych. Stąd niedawno sprawiłem sobie własny egzemplarz, do którego na pewno będę wracał. :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-06, 10:38   

Ja również bardzo lubię Narnię. Sentyment mam od dzieciństwa do tego cyklu, dodatkowo wzmocniony adaptacją w formie serialu BBC, nadawaną ładnych parę lat temu przez TVP 1 (od tamtej pory ferie zawsze mi się kojarzą z Narnią). Może z wyjątkiem ostatniego tomu, z którym kojarzę koniec pewnej epoki, a że nie lubię ostateczności, do "Ostatniej bitwy" najrzadziej sięgam. Ale jednak najbardziej lubię trzy pierwsze części, bo bardzo polubiłam Łucję i trudno mi się było rozstać z tą postacią. Narnia to tak piękny, magiczny świat, że trudno się z nim rozstawać, nawet jak już człowiek przestał wierzyć w magiczne szafy, mówiące lwy i Białe Czarownice.

Lektury Kawoholiczki

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-06, 10:50   

eh, ja w ogoe uwazam za skandal to, ze takie szafy nie istnieją

spróbe jeszcze raz te Narnie :lol:

Odpowiedz do tematu