Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
McCaffrey, Anne i Jeźdźcy Smoków z Pern
Autor Wiadomość
Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-10-05, 16:06   McCaffrey, Anne i Jeźdźcy Smoków z Pern

Dla miłośników smoków pozycja obowiązkowa, dla tych bardziej "zesmoczonych", jak ja, prawie że legendarna. Bo kto, kto lubi smoki, nie słyszał o Ramoth? Cóż, oddaję honor, tym, którzy nie czytali i nie słyszeli, a lubią smoki, ale naprawdę, musicie poznać serię Anne McCaffrey :)

Na początku było mi trudno "wczuć" się w styl pisania autorki,a le później zachwyciła mnie wizja smoków, jaką nam podarowała, a i do stylu się przyzwyczaiłam, ba, nawet próbowałam się go doszukać w innych książkach.

Co sądzicie o tej serii?
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-10-05, 18:49   

Nie czytałam wszystkich części serii, zaledwie kilka wpadło mi w ręce, a te które czytałam były dobierane dość przypadkowo, ale bardzo mi się podobały. Świetnie obmyślony świat, zgrabnie łączący wątki fantasy i sf. Społeczeństwo Pernu to również ciekawa zbiorowość, regulowana własnymi prawami, zwyczajami, wszystko zaś w większym lub mniejszym stopniu uzależnione od istot, jakimi są smoki. Barwne postacie, zarówno te ludzkie jak i smocze, bo smoki mają tu własne niepowtarzalne osobowości oraz ładny język powieści sprawiają, że czyta się przyjemnie i bez zgrzytów.
Oczywiście, cykl nie jest bez wad. Schematyczność bohaterów, którzy nakreśleni są w czarno-białych tonacjach (przynajmniej w tych tomach, które czytałam, nie wiem jak dalej, bo cykl osiągnął zdaje się liczbę 18 woluminów) czy pewne nielogiczności i brak wyjaśnień rozmaitych rozwiązań fabuły nie pozwalają zachwycić się nim bezkrytycznie, ale z pewnością wart jest poznania.

Lektury Kawoholiczki

Najaa 

Wysłany: 2011-11-14, 16:50   

Problem polega na tym, że wszyscy sądzą, ze książka MaCaffry to fantasy, lub połączenie s-f z fantasy. Nic bardzie mylnego - to czystej wody s-f , zwłaszcza w pierwszych trzech tomach.

Co do samego cyku, zarzuciłam czytanie po piątym tomu, i jakoś nie zapowiada się, żebym miała ochotę wrócić do tego cyku. Niemniej pierwszy tom jest znakomity i szkoda, że autorka nie ograniczyła się powiedzmy do trylogii.

Niva 

Wysłany: 2012-02-12, 13:38   

Bardzo chciał bym mieć całą kolekcję tych książek :D Pierwsza część bardzo mi się spodobała :)

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-02-12, 17:04   

Nie czytałem książek o jeźdźcach smoków z Pern, ale czytałem książki z serii "Śpiewacy kryształu" i byłem zachwycony, choć autorce zdarzyło się trochę dłużyzn, zwłaszcza w II i III tomie. :)
Caroline*

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-02-12, 20:44   

Ja czytałam tylko "Pieśń kryształu". Bardzo mi się podobało, ale nie pamiętałam autora. Dzięki za przypomnienie, poszukam w bibliotece, czy mają coś więcej. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-02-12, 20:55   

A proszę Cię bardzo. :)
Caroline*

Odpowiedz do tematu