Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cytaty, fragmenty, myśli o książkach i o czytaniu
Autor Wiadomość
KJrun 

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2014-07-21, 10:46   

Wszystkie dobre książki mają jedną cechę wspólną: są prawdziwsze, niż gdyby wydarzyły się faktycznie.
e.hemingway

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-07-30, 19:04   

Mieć książki za darmo, mieć ich w bród i móc czytać! Czy może być coś wspanialszego?
Elżbieta Dzikowska w wywiadzie dla Wysokich Obcasów :) Wspaniała kobieta. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

slyha

Wysłany: 2014-08-03, 15:53   

Uwielbiam szukać książek po cytatach, które widziałam w internecie. Tak znalazłam "Kiedy byłem dziełem sztuki" Schmitta. Bardzo dobrze pamiętam te pierwszą stronę, której zdjęcie kiedyś ujrzałam w internecie: "Wszystkie moje samobójstwa były nieudane. Właściwie wszystko było nieudane: i życie, i samobójstwa. (...) Nieudane życie, trudno... ale nieudane samobójstwa! Aż mi wstyd. Nie umiem ani żyć pełnią życia, ani się z nim rozstać."

mimoza 
człowiek demolka

Wysłany: 2014-08-03, 15:56   

Ja mam tak, że zapisuję cytaty z książek na luźnych kartkach, a potem je gubię. ;p Planuję teraz wszystkie zapisywać w swoim ogólnym zeszycie.
Cytaty warto kolekcjonować. Niektórymi możemy się pochwalić, chociażby w statusie na facebóku, nad innymi możemy podumać.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2014-08-22, 18:16   

Oglądając wczoraj na YT fragmenty programu na TVP Kultura, w którym znani ludzie pokazują widzom swoje księgozbiory zanotowałem ciekawe zdanie, które wyraził Muniek Staszczyk. Może dosadnie to ujął, ale spodobało mi się:

"Należę do tego pokolenia, tego staroświeckiego, że nie łykam żadnych audiobooków, nie interesuje mnie to. Tak jak kupuję płyty, które jeszcze w mniejszości gdzieś tam są. I mam nadzieję, że jeszcze w trakcie mojego życia nie zaginą. Nie rozstałem się z książkami przez te wszystkie lata. Oczywiście nie jestem molem, bo dużo rzeczy w życiu zajęła mi muzyka i nadal zajmuje. Ale nie wyobrażam sobie... To jest ogromna przyjemność, odpłynąć w książkę. Jeśli to zaniknie, staniemy się... ultradebilami. Takie jest moje zdanie."

Pokaż książki - Muniek Staszczyk

lifelover

Wysłany: 2014-09-01, 23:52   

Mój ulubiony cytat:

"(...)Ale możesz także pójść pod prąd życia. To trudne, nie łudź się. Znacznie łatwiej jest brać, co ci dają, niż iść po swoje pod prąd. Brać na siebie kamienie, które niesie woda, dostawać wiatr, który wieje w twarz. Ranić stopy i potykać się. Upadać raz po raz. I mieć tylko jedną jedyną pewność: że w nikim nie ma oparcia. Że jesteś sama, sama w drodze. Trudno jest powiedzieć: wszystko porzucam, a siebie wybieram. Jeszcze trudniej nie zawrócić z tej drogi. (...)"

Elżbieta Cherezińska, Trzy młode pieśni.

charleston

Wysłany: 2014-10-02, 20:46   

Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne.

Arturo Perez-Reverte Królowa Południa

Książki muszą być ciężkie, bo w nich jest cały świat.

Cornelia Funke Atramentowe serce[/i]

Saule 

Wysłany: 2015-06-30, 06:22   

A tak mi się spodobał :)

"- Będziesz notował nazwiska, godziny i tytuły - powiedział, stukając w kartkę - ale również, jak mówiłem, wygląd i zachowanie. Prowadzimy rejestry wszystkich członków i wszystkich klientów, którzy mogą stać się członkami, żeby śledzić ich prace. - Zamilkł na chwilę. - Niektórzy naprawdę ciężko pracują.
- A co oni robią?
- Mój chłopcze! - Uniósł brwi, jakby to było najbardziej oczywiste pod słońcem. - Oni czytają."

dialog z książki Robin Sloan "Całodobowa księgarnia Pana Penumbry"

Czarna Stopa 

Wysłany: 2017-07-14, 18:01   

„Zapytacie, kiedy to było. To było w czasach, kiedy ludzie pisali do siebie listy ręcznie, na papierze. A kiedy stało się coś bardzo strasznego, wysyłali telegramy. A kiedy stało się coś bardzo radosnego, też wysyłali telegramy.
W tych czasach, wyobraźcie sobie, książka była królową świata. A biblioteki były jak jej pałace. A panie bibliotekarki były jak damy jej dworu, które unosiły się w powietrzu i bezszelestnie fruwały między regałami. Do biblioteki wchodziliśmy, zdejmując czapki z głów, rozmawialiśmy szeptem...
Tak, tak, macie rację, jak w kościele. Z tym, że biblioteki biją kościół na głowę. Wiecie dlaczego? Ponieważ w kościele cuda są niewidzialne i dostępne wybranym, a w bibliotekach - widzialne i dostępne wszystkim. I namacalne. I mają zapach. Pirackich statków. Bezludnych wysp. Pustyni i puszczy, wojennych ścieżek. Dzikich psów, żywicy, srebrnego jeziora. Kopalni, Gór Skalistych i Placu Broni. A kościoły pachną tylko kadzidłem - to ich jedyny, mroczny zapach.
Z biblioteki do domu wracałem jak myśliwy z polowania, nową zdobycz trzymałem mocno pod pachą, jak termometr. Porównanie do termometra pasuje tu jak ulał, w tamtych czasach mieliśmy bowiem o jedną gorączkę więcej... Nie domyślacie się jaką? To była, oczywiście, gorączka czytania. (...)
Jak wracałem z biblioteki do domu - to już wiecie. Jak tylko się pojawiałem, zawsze słyszałem ten sam krzyk:
- Co masz?! Co masz?!
Tak wołali z daleka młodsi ode mnie chłopcy z naszego podwórka. (...)
A ja, dla nich jak dorosły, bo już w szóstej klasie, odkrzykiwałem zawsze to samo:
- Prawdziwą bombę! Poczekajcie, małe gnojki, do jutra, jak przeczytam!”

Janusz Rudnicki, „O bombach i lejach” w [„ORWO. Antologia”], FORMAT - Centrum Kultury Zamek, Wrocław 2011

Odpowiedz do tematu