Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bolesław Prus
Autor Wiadomość
Camelai 
forumowa Kolumbijka

Wysłany: 2008-11-30, 20:15   

karinka napisał/a:
Starski był zwykłym, przepraszam za słowo, kretynem

No to jak na mój gust świetnie pasowałby do Beli, bo ja w niej żadnego bogatego wnętrza nie widzę ;-)
Bela nie umiała samodzielnie myśleć - tzn. myślała schematycznie i ciągle o tym samym. Zero kreatywności, naiwna i głupiutka, że szok. Jako żona byłaby tylko i wyłącznie ładnym dodatkiem, nic więcej.
Po dzisiejszych rozważaniach na temat Łęckiej dochodzę do wniosku, że mi jej dodatkowo żal, bo ze względu na swoje cechy nigdy nie wzbudzi we mnie sympatii, a co najwyżej zasłuży na współczucie, że jest taka a nie inna :)
(...)
Nadwrażliwość jest jak bilet w jedną stronę stąd'

Coma "Leszek Żukowski"

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-11-30, 20:22   

w zyciu sie nie zgodze z tym ze Bela była głupia i pusta
to sa teksty ze szkolnych bryków

jej jedyna wina bylo to ze ja w ten sposób wychowano i ze w koncu uległa Wokulskiemu

byla oczytana, obeznana w swiecie sztuki
potrafiła z dystansem spojrzec na zepędy ojca biznesowe i lepiej niz on orientowała w tych sprawach
a ze chciala ksiecia z bajki?
a któraz nie chce? ;) ( wiem wiem uogolnienie)
ze sie kochala aktorach? ja sie do dzisiaj kocham i jakos to mi ani mojemu TZ-owi to nie przeszkadza

ona była idealistka i rozpieszczona egoistka ( ja akurat zadnej z tych cech nie uwazam za niegatywne same w sobie)

i nie zapomnajmy ze nie ona, a Ewelina wyszła za maz dla kasy za prawdziwie odrazajacego starca
wiec nawet zareczyny z Wokulskim nie były czym tak pustym i załosnym
jak to co zrobila Ewelina

przez opracowania i szkolne myslenie Izabele bardzo skrzywdzono,
a co za tym idzie całkowiecie spłycono odbiór ksiazki

Utopiste

Wysłany: 2008-11-30, 21:47   

dla mnie Iza zawsze była i zawsze będzie pusta lalunią. Nie rozumiem dlaczego skoro była taka inteligentna nie próbowała postępować inaczej, tylko powielała wszystkie schematy charakterystyczne dla ludzi z jej sfery. Jeżeli chodzi o partnera do niej to w 100% zgadzam się z Camelai. Osoba inteligentna zanim zacznie kogoś obgadywać i wyszydzać upewnia się, że ten ktoś napewno nie domyśli się, że to o nim mowa, albo nie robi tego wcale.

Camelai 
forumowa Kolumbijka

Wysłany: 2008-12-01, 09:58   

karinka napisał/a:
w zyciu sie nie zgodze z tym ze Bela była głupia i pusta
to sa teksty ze szkolnych bryków

tak się składa, że ze szkolnych bryków nie korzystałam nigdy, więc nie wiem jak tam jest napisane ;-)
takie są moje odczucia na temat tej postaci, ale że nie jestem konserwatywna w poglądach książkowych to przy następnej lekturze "Lalki" wezmę pod lupę postać Belli i zobaczymy, czy w moim osądzie coś się zmieni - choć wielkich nadziei bym sobie nie robiła :)
(...)
Nadwrażliwość jest jak bilet w jedną stronę stąd'

Coma "Leszek Żukowski"

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-01, 10:14   

moze źle to ujełam rzeczywiście
absolutnie nie zarzucm Ci czytania bryków
tylko tak ucza w szkołach
nie mowiac juz o tym ze równiez w ten sposob niektórzy nauczyciele interpretuja tytuł powiesci ;)
mowic szczerze nie znam ucznia, ktory by wałsnie takiej wiedzy nie wyniósł z lekcji polskiego
mi pokazano Bele na studiach - zrobiono nam jej psychoanalize

Bela była tak wychowana, a jej ojciec był nieudacznikiem i dlatego jej losy potoczyly sie tak a nie inaczej
przeciez nikt nie probował nawet jej "nawracac"
zreszta jak nawróci w tamtych czasach 25-letnia rozpieszczona arytokratke?

a jesli chodzi o "zaloty" Wokulskiego
to przeciez on w ogole nie probował jej zrozumiec
próbował ja kupic
po takiej akcji z kamienica czy srebrami ja bym faceta nie chciala juz nigdy ogladac
a ona mu wybaczyła, dajac sie nabrac na naiwne tłumaczenia "papy"
a nabrac sie dała, bo tak było "wygodniej" tzn. przestala jej w tym momencie ta "pomoc" uwłaczac

Wokulski ja oszukiwał i ukrywał wiele rzeczy przed nia
uzywał podstepów zeby sie do niej zblizyc

a co do obgadywania - tam kazdy kazdego obgadywał
wiec akurat Bela nie byla zadnym wyjatkiem

i ona jako jedna z niewielu w tej powiesci sie nie sprzedała
bo sprzedały sie wszystkie: Ewelina, Wasowska, Stawska...

a i jeszcze: psycholodzy "badajacy" Izabele stweirdzaja własciwie jednogłosnie: ona była oziebła płciowo - to jest choroba, a nie cecha charakteru ;)
bala sie zwiazków, dlatego wolala "wiazac sie" z postaciami wyimaginowanymi
takie rzeczy sie leczy a nie potepia

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-02-14, 16:24   

"Faraon" to jedna z niewielu lektur, które zrobiły na mnie wrażenie. Naprawdę świetna książka, doskonale opisane mechanizmy rządzące społeczeństwem, pokazanie bezsilności jednostki, która chce zmienić ustalony od dawna porządek. Trochę jedynie irytował mnie fakt, że Ramzes tak sobie wygnał z pałacu matkę swego dziecka na rzecz jakiejś głupiej, próżnej Fenicjanki. W każdym razie obowiązkowo muszę jeszcze coś Bolesława Prusa przeczytać.
www.lowking.pl

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-02-14, 17:18   

Raziel napisał/a:
"Faraon" to jedna z niewielu lektur, które zrobiły na mnie wrażenie.

Kolejna książką, w której ocenie się zgadzamy. :) Dwukrotnie czytałem Faraona. Za każdym razem inaczej. Za pierwszym życzyłem wszystkiego złego kapłanom i dopingowałem Ramzesowi.
Za drugim też, ale już mniej entuzjastycznie. Starałem się spojrzeć szerzej na książkę i dostrzegłem, że Ramzes popełnił wiele błędów a kapłani nie byli aż tak źli jak to się wydawało za pierwszym razem.
Niemniej książka należy do mojego ścisłego kanony. Muszę też wreszcie doczytać "Lalkę".

M 

Wysłany: 2011-02-15, 12:42   

W dniu dzisiejszym zakupiłem na Allegro "Faraona". Mam nadzieję, że się nie zawiodę. Dotychczasowe przygody z Prusem mają odnośniki głownie do czasów nauki w szkole podstawowej i średniej i związanych z tym czytaniem znienawidzonych lektur ;-) Teraz po raz pierwszy sięgnę po twórczość tego autora zupełnie samowolnie. Powinno być dobrze.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-02-21, 20:17   

Wielbiciele Faraona łączcie się i przekonajcie jedną Wiedźmę do przeczytania tego tomiszcza! ^^ Nigdy nie udało mi się przebrnąć choćby do połowy ;) I nie wiem dlaczego. Bo pisarstwo Prusa lubię - na dobrą sprawę Faraon to jedyna książka tego autora, której nie przeczytałam do końca. Powieści o starożytnym Egipcie mnie interesują. Tematykę władzy i odpowiedzialności lubię. Więc, co jest nie tak z tym Faraonem?

Lektury Kawoholiczki

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-02-21, 20:46   

Zazdrość. :mrgreen: Ta Kama taka seksowna była... Nie do zniesienia! :mrgreen:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-02-22, 11:33   

Kama jest jedną ze znienawidzonych przeze postaci. Tak próżnej manipulantki i potworzycy nigdzie jeszcze nie spotkałem. Do tego omotała Ramzeza, przez co też u mnie stracił, a polubiłem go. Z drugiej strony dzięki Kamie próżne koleżanki zdały mi się wcieloną skromnością i bezinteresownością :)
www.lowking.pl

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2011-02-22, 15:23   

Nigdy jeszcze nie czytałam ''Faraona'' Ale zaplanowałam sobie tą książkę na wakacje.

andy 

Wysłany: 2011-02-22, 16:09   

Tifa Lockhart napisał/a:
Nigdy jeszcze nie czytałam ''Faraona''

Warto chociaż staroć. W sumie coś Walkiri podpada (pisał później) No i był film Kawalerowicza chyba? Niezły, chociaż stareńki bo chyba z lat 60-tych

Bruixa 

Wysłany: 2011-02-23, 17:59   

"Lalkę" czytałam w liceum, z musu i może też dlatego bez zachwytu. Do "Faraona" późno się zabrałam, kilka lat temu i bardzo mi się spodobał, choć nie tchnie optymizmem. Prus świetnie opisał mechanizmy polityczne i dylematy władzy. Książka uniwersalna, bo przedstawione w niej problemy pozostają aktualne bez względu na ustrój społeczny.

andy napisał/a:
W sumie coś Walkiri podpada (pisał później) No i był film Kawalerowicza chyba? Niezły, chociaż stareńki bo chyba z lat 60-tych
Rozumiem, że chodzi o Mikę Waltariego :mrgreen: U niego też pojawia się opowieść o bezwzględnej i chciwej kapłance; myślę, że obaj pisarze wykorzystali to samo źródło.
A film o niebo lepszy od ówczesnych superprodukcji hollywódzkich. Tempo wolniejsze, ale za to zawartość myślową posiada.

Raziel napisał/a:
Kama jest jedną ze znienawidzonych przeze postaci. Tak próżnej manipulantki i potworzycy nigdzie jeszcze nie spotkałem.

Z tego wnoszę, że nie czytałeś "Ja, Klaudiusz", "Królów przeklętych" ani "Niebezpiecznych związków" - ciekawe, co byś powiedział o tamtych paniach. ;-)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-02-23, 19:28   

"Ja, Klaudiusz" mam w planach :) O "Królach przeklętych" nawet nie słyszałem, ja wrażliwy chłopak jestem :P Podejrzewam, że warto sięgnąć po tę pozycję, dzięki.
www.lowking.pl

Odpowiedz do tematu