Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Martyna Wojciechowska - Kobieta na krańcu świata
Autor Wiadomość
Sarenkasarna 

Wysłany: 2011-08-20, 10:44   Martyna Wojciechowska - Kobieta na krańcu świata

Dzisiaj chciałbym Was zabrać w podróż po całym świecie. Powiedzmy, że bilety Wam wszystkim zasponsoruje, bo wiem, iż koszty całej tej eskapady będą wielkie, a chciałbym, żeby jak najwięcej osób przeżyło wspaniałą przygodę. Cała wyprawa odbędzie się dzięki Martynie Wojciechowskiej, która napisała książkę o kobietach, żyjących na tej samej planecie, jednak mieszkających w róznych zakątkach Ziemi.

Martyna Wojciechowska przemierzyła kulę ziemską w poszukiwaniu bohaterek do swojego programu Kobieta na krańcu świata. Podróżniczka odnalazła je na trzech kontynentach. Podróż zaczyna się od państwa w Ameryce Południowej - Boliwii. Jest to jeden z biedniejszych krajów na świecie. Martyna w dzielnicy La Paz spotyka tam pewną kobietę, która mimo że jest młodsza od niej, wygląda zdecydowanie gorzej. Carmen Rojas aby utrzymać siebie oraz dwójkę swoich dzieci walczy na ringu z mężczyznami. W takim kraju jak Boliwia, prawa kobiety są strasznie ograniczone, a jakby było mało tego, to jeszcze mężczyźni mogą bić je, bez największych konsekwencji. Carmen była mężatką, ale jej mąż bił ją i zdradzał. Właśnie dlatego zaczęła walczyć na ringu, bo jak powiedziała: "Kiedy zostanę zapaśniczką, odnajdę go, żeby go sprać". W następnej podrózy, Martyna Wojciechowska przedstawia nam życie gaucho. Edith Tripel jest bardzo młodą panną, która pracuje jako pasterz bydła. W Wenezueli poznajemy kobiety dla których wygląd, jest sprawą priorytetową i statystycznie 80% Wenezuelek przeszło choćby jedną operację plastyczną. W Azji poznajemy niebiezpieczna pracę kobiet z organizacji MAG (Mines Advisory Group), które codziennie rozbrajają miny na terenie Kambodży. Za pracę, która naraża ich życie, zarabiają miesięcznie ledwo 200$. W książce możemy jeszcze przeczytać o pracy turystycznej w Wietnamie, o przybranej matce słoni, o dwóch kobietach, które mają jednego męża oraz o młodej mieszkańce Namibii, która została wydana za mąż w wieku około czternastu lat.

Podróżniczka napisała wspaniałą książkę na temat życia kobiet na świecie. Nie jest to życie piękne i wspaniałe, jak się okazuje po przestudiowaniu Kobieta na krańcu świata. Już na samym przykładzie Boliwijskiej zapaśniczki, Carmen, która była bita, upokarzana i zdradzana za to, że w tym kraju nie ma zbyt dużego prawa do głosu. Żeby mogła przeżyć musi zarabiać poprzez walki z mężczyznami, ale i tak zarabia grosze. To samo tyczy się pracy w Kambodży, gdzie grupa kobiet rozbraja codziennie miny, żeby mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Wspaniała praca, która jednak jest bardzo niebezpieczna i wymaga wielu wyrzeczeń, bo przez wiele czasu nie widzą się ze swoimi rodzinami. Pisarka pokazuje nam także wspólne cechy, jakie mają główne bohaterki jej książki. Zawsze starają się wyglądać jak najlepiej. Kobiety z Wenezueli zbierają nawet cały rok na to, żeby pójść do specjalisty i poprawić swój wygląd poprzez operacje plastyczne. Tutaj jest na bogato, ale co mają powiedzieć kobiety w tak biednych krajach jak Namibia? A co mogą one powiedzieć. Zacznijmy od tego, że to państwo leży w bardzo gorącym miejscu na naszej planecie. Tam kobiety używają maseczek błotnych wymieszanych z łajnem, do ochrony ciała przed promieniami słonecznymi. Ta "śmierdząca" maseczka jest także stosowana, jak współczesne perfumy. W Tanzanii kobiety nie mogą pokazać swojego piękna, bo ich kultura karze im skrywać swoje piękno tylko dla swoich mężów. Jest to tak jakby pewna dyskryminacja i ograniczenie praw, bo kto by w Polsce kazał swojej żonie ubrać się w wielkie prześcieradło, bo nie chce, żeby inni faceci się jej przyglądali. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale ja sam tego nie popieram. Lecz dużo nie mamy do powiedzenia w odmiennej kulturze, bo to jest już zapisane w ich księgach od wielu, wielu lat. Możliwość ożenienia się cztery razy jest jednak przytłaczająca. Niby meżczyźni w Tanzanii zapewniają, iż kochają każdą kobietę tak samo, ale jest to po prostu krzywdzące dla kobiet, które mają rywalkę. Martyna Wojciechowska liczy na to, że za jakiś czas kobiety się zbuntują i będą mieli lepsze prawa, bo jak same powiedziały, czasem jest to złe dla nich.

Sama książka zawiera bardzo dużo zdjęć, które wzbogacają treść. Są w niej śmieszne momenty, które mogą poprawić humor. Są także chwile grozy, takie jak opis walki Carmen. W czasie czytania książki bardzo dużo czasu myślałem na temat, czy kobiety nadal są tą bardzo słabą płcią, czy jednak są już blisko mężczyzn. Wywnioskowałem jedno: kobiety są słabą płcią, ponieważ są dyskryminowane przez mężczyzn. I nie mam tutaj więcej do dodania. Gorąco polecam tę książkę!

Źródło recenzji: Czytanka.blox.pl
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2011-08-22, 21:06, w całości zmieniany 1 raz  

Atłasowa 

Wysłany: 2011-09-28, 13:06   Re: Martyna Wojciechowska - Kobieta na krańcu świata

Chciałabym wyrazić swoją dezaprobatę wobec tej hmmm europocentrycznej recenzji.

Sarenkasarna napisał/a:
Tam kobiety używają maseczek błotnych wymieszanych z łajnem, do ochrony ciała przed promieniami słonecznymi. Ta "śmierdząca" maseczka jest także stosowana, jak współczesne perfumy.

No naprawdę, trochę poszanowania dla innych zwyczajów. Jak u nasz panie taplają się w błocie w Spa to nie śmierdzi?

Sarenkasarna napisał/a:
co mają powiedzieć kobiety w tak biednych krajach jak Namibia? A co mogą one powiedzieć. Zacznijmy od tego, że to państwo leży w bardzo gorącym miejscu na naszej planecie.

Dziękuję za lekcję geografii :p

A tak serio, przepraszam za cierpkie słowa, ale moim zdaniem książki podróżnicze są po to, żeby poznać i spróbować zrozumieć. A nie współczuć tym biednym ludziom, którzy muszą tam żyć i mówić, że"śmierdzi". I nie jestem wcale za łamaniem praw człowieka. Moja dezaprobata może też wynikać faktu, że nie uważam Martyny Wojciechowskiej za najlepszą autorkę.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-09-28, 20:22   

Atłasowa napisał/a:
A tak serio, przepraszam za cierpkie słowa, ale moim zdaniem książki podróżnicze są po to, żeby poznać i spróbować zrozumieć.

Popieram. Muszę się w końcu dorwać do którejś książki Cejrowskiego, bardzo lubię tego człowieka i zastanawiam się czy pisanie tez mu wychodzi.

A propos poznania i zrozumienia... Oglądałam ostatnio film pt. "Białą Masajka" w jakiś pokrętny sposób jest ciekawym studium styku dwóch kultur, ponoć istnieje książka i zastanawiam się czy faktycznie jest lepsza od filmu. (Bo nie zawsze się to zdarza! o.O)

Cytat:
nie mogą pokazać swojego piękna, bo ich kultura karze im skrywać swoje piękno tylko dla swoich mężów

A to to mi przypomina mój dwutygodniowy pobyt w Egipcie. wiem, że to może zachowanie nietypowe, ale spotkałam kilka, bardzo młodych dziewcząt, dla których zakrywanie ciała było swojego rodzaju dumą i przywilejem. nie mówię, że to zasada, ale i takie zdarza się spotkać.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-09-28, 20:36   

Radament napisał/a:
bardzo lubię tego człowieka i zastanawiam się czy pisanie tez mu wychodzi.

A ja go jako człowieka nie znoszę, ale jego książki i programy są na najwyższym poziomie - profesjonalne i pasjonujące jednocześnie.
Pani Wojciechowska niestety w swoich działaniach nie jest nawet w połowie tak profesjonalna. Oglądając jej program i czytając fragment książki miałam właśnie takie wrażenie jak Atłasowa po przeczytaniu powyższej recenzji - że się wielka pani podróżniczka z politowaniem przygląda dzikusom. Może nawet i z życzliwym, ale jednak pełnym wyższości. Nie podoba mi się to bardzo.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-09-28, 20:40   

Cóż w sumie nie znam go jako osoby, ale to co sobą reprezentuje zdecydowanie mnie urzeka. Chociaż prawdopodobnie nie chciałabym się z nim spotkać. Jego cięty język jest świetny, pod warunkiem, że z dala ode mnie x]

Ja miałam tylko okazję obejrzeć kilka programów Martyny Wojciechowskiej i...
No zdjęcia i krajobrazy były ładne. Nie zapadło mi jakoś szczególnie w pamięć nawet.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-09-28, 20:49   

Radament napisał/a:
Cóż w sumie nie znam go jako osoby, ale to co sobą reprezentuje zdecydowanie mnie urzeka.

Ja też go nie znam osobiście. :) Natomiast jego fanatyczne poparcie dla kościoła katolickiego i związane z tym radykalne poglądy na niektóre sprawy nieco mnie odrzucają, przyznaję.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2011-09-29, 21:19, w całości zmieniany 1 raz  

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-09-28, 20:50   

Cóż fanatyzm w żadnej formie nie jest dobry ;]

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-09-28, 21:38   

A ja lubię Cejrowskiego zarówno za literaturę, jak i zbieżne w dużej mierze ze mną poglądy, a że czasem się zapędza i bardzo brutalnie je przedstawia...cóż, wolę to od poprawności politycznej, przynajmniej jest szczery. No ale to nie temat o nim, więc napiszę tylko, że chciałbym książkę o której jest tu temat kiedyś dopaść.
www.lowking.pl

Kamil 

Wysłany: 2011-09-29, 00:05   

Córka Lavransa napisał/a:
ale jego książki i programy są na najwyższym poziomie - profesjonalne i pasjonujące jednocześnie.

Zgadzam się z tą opinią. Pisze świetnie, jego program Boso przez świat też jest bardzo dobry.
Cejrowskiego lubie - jest bardzo wyrazistą, ciekawą postacią, a poglądy... co mnie obchodzą? :)

No ale OT ! :mrgreen:

Atłasowa 

Wysłany: 2011-09-29, 09:42   

Radament napisał/a:
Cóż w sumie nie znam go jako osoby, ale to co sobą reprezentuje zdecydowanie mnie urzeka. Chociaż prawdopodobnie nie chciałabym się z nim spotkać. Jego cięty język jest świetny, pod warunkiem, że z dala ode mnie x]

Nie powiem, że znam Cejrowskiego, ale miałam kiedyś okazję zobaczyć go na żywo i posłuchać i faktycznie jest bardzo nieprzyjemny, wymądrza się i traktuje ludzi z góry. Ale to nie umniejsza wartości jego książek i programów (dobrze, że dla ich bohaterów jest bardziej wyrozumiały).

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-09-29, 12:30   

Przypominam, że temat dotyczy Martyny Wojciechowskiej i jej książki - o Cejrowskim można wypowiadać się w osobnym, istniejącym wątku :)

Lektury Kawoholiczki

Atłasowa 

Wysłany: 2011-09-29, 13:06   

Zostaliśmy przywołani do porządku :)

Green_girl 

Wysłany: 2012-11-29, 10:13   

Niestety nie miałam okazji przeczytać jeszcze książki Martyny Wojciechowskiej, ale uwielbiam jej program "Kobieta na krańcu świata". Zadziwia mnie to jak bardzo się nie różnimy - wszyscy jesteśmy ludźmi, a regiony w jakich żyjemy sprawiają, że stajemy się całkowicie odmienni gatunkowo.

Jeśli chodzi o książki podróżnicze, to miałam okazje czytać serię "Blondynki..." Beaty Pawlikowskiej. Również polecam.

Za kolejny link do księgarni będzie ban na posty. CL
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2012-11-29, 14:38, w całości zmieniany 3 razy  

pliszka

Wysłany: 2013-05-21, 22:04   

Myślę że program wyszedł jej dużo lepiej, książka a raczej jej język mnie nie przekonały.

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2013-06-20, 11:21   

Do Martyny Wojciechowskiej mam obojętny stosunek, jakoś nigdy mnie nie interesowała. Przejrzałam "Kobietę na krańcu..." w bibliotece i nie przypadło mi do gustu.
Ale... ostatnio wpadła mi w ręce "Etiopia" tej Autorki. I jestem zadowolona :) Nie jest to wybitne dzieło, ale Martyna opisuje całkiem rzetelnie ciekawostki kulturowe i historyczne z tego kraju. Tę książkę mogę więc polecić :)

Odpowiedz do tematu