Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fantastyka - czy z tego się wyrasta?
Autor Wiadomość
Belial

Wysłany: 2013-12-02, 13:55   

Kamil napisał/a:
Belial napisał/a:
Szukamy albo i nie. Czasem się coś przeczyta lekkiego, zupełnie nie-ambitnego, czasem się wróci do czegoś dobrze znanego...

W sumie... mi kiedyś częściej zdarzało się sięgać po ciężejsze rzeczy, teraz chętnie połknę nowego Pilipiuka... ot tak, sie rozerwać przez dwa wieczory. M zapewne nazwałby to analfabetyzmem wtórnym czy coś w ten deseń :)

Ty...ty... cofasz się w rozwoju! :D

Gorgona 

Wysłany: 2013-12-04, 20:55   

Dodałabym - z dobrej fantastyki się nie wyrasta. Nie zaliczyłabym jednak do tego nurtu tych dziesiątek pozycji, które wyrosły po sukcesie sagi "Zmierzch" ( aczkolwiek, lepiej żeby młodzi czytali cokolwiek niż zupełnie nic :)

Molencius 
Książkowy Amciuch

Wysłany: 2013-12-06, 12:14   

Gorgona - ja bym był ostrożny już z takim stwierdzenie, że dobrze czytać "cokolwiek". To już jest fetyszyzacja słowa pisanego.:)

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2013-12-06, 14:32   

Kamil napisał/a:
M zapewne nazwałby to analfabetyzmem wtórnym czy coś w ten deseń

M napisał niemało postów w tym dziale, na pewno jest fanem fantastyki :mrgreen:

Molencius napisał/a:
ja bym był ostrożny już z takim stwierdzenie, że dobrze czytać "cokolwiek"

Ja też, uważam, że lepiej nie czytać nic niż cuda w stylu Zmierzchu, Browna, czy Greya. Chyba że... ktoś z tych czytelników później sięgnie po lepszą literaturę, więc może jednak warto czytać cokolwiek :-?

A sam temat jest dla mnie zaskakujący, niby czemu wyrastać z fantastyki? Dla mnie nie ma w tym gatunku nic dziecinnego. Zresztą, dorośli też mogą czytać ksiażki dla dzieci :)
Ach, bardzo lubię fantastykę, choć czytam też sporo innych rzeczy :)

Kamil 

Wysłany: 2013-12-06, 15:41   

Aura napisał/a:
Ja też, uważam, że lepiej nie czytać nic niż cuda w stylu Zmierzchu, Browna, czy Greya.

Już wolę pogadać z osobą która np. ogląda dobre filmy/seriale, gra w gry... niż czyta Greye itp. Książki to tylko jedna z wielu form rozrywki (pewnie większość z nas czyta dla rozrywki) i troche drażniące jest podejście wielu czytelników, którzy uważają że książki są NAD całą resztą, że ktoś kto nie czyta jest jakiś gorszy... a serio z takim podejściem nie raz sie spotkałem. A mi sie wydaje, że nawet nie jeden wakacyjny holywoodzki hicior za 200 mln dolarów jest wartościowszy od Greya czy Zmierzchu. O grach nawet nie wspomne, bo wiele przedstawia dużą wartość. No więc komu jaka forma opowiada, gorzej jak ktoś zorientowany tylko w Pudelkach i polskich bezwartościowych serialach TVP...

Belial

Wysłany: 2013-12-06, 16:23   

A propos czytania czegokolwiek, wykład Gaimana kojarzycie? ;) Wypowiadał się w kontekście dzieci, ale chodziło o to, że nie ma złych książek, ważne by czytały.
http://www.theguardian.co...ing-daydreaming

Hollywodzki hicior i Grey mają u mnie taką samą kiepską opinię, choć już wolę, żeby ktoś przeczytał tego Greya, to przynajmniej mogę zaproponować coś lepszego do czytania, a o podobnej tematyce. ;)

Jak w ogóle nie czytają, to tak są gorsi, bo się nie rozwijają. Większość rzeczy popychających nas naprzód jest jednak w formie pisanej. Nie twierdzę, że jestem od wszystkich lepsza, mądrzejsza, etc. ale nie mam poważania dla osób, które nie czytają. Btw, ja dla rozrywki poszerzam swoją wiedzę. ;)

A, tak przy okazji, oglądam filmy i potrafię na wiele godzin wsiąknąć w gry i opowiadać o nich czy o tym co się tam działo.

Kamil 

Wysłany: 2013-12-07, 00:18   

Belial napisał/a:
Hollywodzki hicior i Grey mają u mnie taką samą kiepską opinię

Aż tak? :) większość tak, a czasami pojawiają sie perełki :)

Belial

Wysłany: 2013-12-07, 00:46   

Dobra, wymień porządny hollywoodzki hicior. :D

Kamil 

Wysłany: 2013-12-07, 13:04   

O ile w ogóle akceptujesz filmy które są rozrywką... :]

to tak losowo co mi na myśl przyszło ciekawszego:
Bękarty Wojny - wciąga od pierwszej sceny dialogu Francuza z Hansem Landą, każde słowo przemyślane, świetna realizacja, aktorstwo..
Hugo i jego wynalazek - przepiękny hołd dla początków filmu, niesamowity wizualnie, cieszyłem sie na tym filmie jak dziecko.
Ostatni Bond - Skyfall. Zniszczył co prawda teorie jakoby "James Bond" to było pseudo (tak jak "M" czy "Q"), no ale to i tak rewelacyjny film akcji (i plusy za zdjęcia i za muzyke).
O północy w Paryżu - no nie taki hicior, ale film letni i zarobił na siebie prawie 10 razy. Uroczy i bardzo warty obejrzenia.
Władca Pierścieni Drużyna Pierścienia chociażby.. kolejne gorsze, ale nie wyobrażam sobie lepszej ekranizacji Drużyny.
ale w ogóle to można sięgnąć dużo dalej: do Gwiezdnych Wojen (Imperium kontraatakuje, prawdziwy hicior i jeden z lepszych filmów SF), Obcy 2 (tak, dwójeczka najlepsza:) jeszcze lepsze SF od Gwiezdnych Wojen), Powrót do przyszłości (no czy był jakikolwiek lepszy film o podróżach w czasie? no nie było, i ciekawie i z dowcipem traktujący temat, a strona wizualna do dziś robi pozytywne wrażenie)

Temat rzeka.

z tegorocznych ponoć bardzo dobra jest Grawitacja (ale nie widziałem).

Cytat:
Jak w ogóle nie czytają, to tak są gorsi, bo się nie rozwijają. Większość rzeczy popychających nas naprzód jest jednak w formie pisanej.

Nie zgadzam sie.
To niektóre gry potrafią być wymagające, wymagają aktywności, kombinowania, myślenia, doskonalenia refleksu i spostrzegawczości... - książki to często bierny odbiór poruszający wyłącznie wyobraźnie. No i myślenie w przypadku poważniejszych lektur.

No chyba że te "w ogóle nie czytają" odnosi się ogólnie do czytania a nie do książek :) Bo czytać można różne rzeczy. (jakby tak teksty z Planescape:Torment przerzucić do Worda to byłoby ponoć 1000 stron A4, tak twierdza tłumacze polskiej wersji i ja im wierze). Literatury specjalistycznej też często nie liczymy... Przecież nikt sie nie pochwali że właśnie pochłania "Vademecum PHP i MySQL", bo i to żaden ciekawy temat do dyskusji - no i już ma przypiętą etykietke "nieczytaty" :P

Belial

Wysłany: 2013-12-07, 21:53   

Akceptuję filmy rozrywkowe, z tym, że moja rozrywka musi sobą prezentować odpowiedni poziom. Filmy akcji/romanse są dla mnie zazwyczaj za głupie. ;)

Jestem graczem, od dziecka w kompie, nie twierdzę, że nie ma wymagających gier, etc. I że gry nie rozwijają. Bo sama wiem, że to nieprawda. A jednak myślę, że często książka jest lepsza jako źródło wiedzy (choć zręczności nie poćwiczysz). Ma tą przewagę nad grą, że jak za jakiś czas zechcesz się cofnąć, bo jednak okaże się, że czegoś nie rozumiesz/coś ci umknęło, nie ma z tym problemu. I nie uważam, że wpływ ogranicza się tylko do wyobraźni/myślenia.

Ja liczę literaturę specjalistyczną. No, ale niestety jestem z tych, którzy książki specjalistyczne (nawet wychodzące poza moje wykształcenie) czytają dla przyjemności. Ot, coś mnie zainteresuje, to czytam. Jeśli ktoś czyta tylko Fakt, to na pewno się nie rozwija (no chyba, że uczy się ściemniać) więc liczy się też to co się czyta. Przeczytanie dłuższego tekstu to też "sztuka".

ala 
Alaemu

Wysłany: 2014-04-22, 08:27   

Myślę, że z czytania fantastyki się nie wyrasta. Często takie książki są jak wino, w miarę upływu czasu coraz bardziej nas kręcą i inspirują. To tak jak dobre dowcipy nigdy się nie nudzą i są uniwersalne. Może dzięki fantastyce kiedyś coś odkryjemy, co teraz jest niemożliwe a w przyszłości stanie się bardzo realne.
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2014-04-22, 10:30, w całości zmieniany 1 raz  

Ravnar 
Master of Disaster

Wysłany: 2014-10-23, 14:28   

Oj nie, z fantasy się nie wyrasta. Wręcz przeciwnie, wraz z wiekiem poszerza się horyzonty i czyta, wchłania fantastyki coraz więcej :)

andy 

Wysłany: 2014-10-23, 16:51   

Ravnar napisał/a:
z fantasy się nie wyrasta. Wręcz przeciwnie, wraz z wiekiem poszerza się horyzonty i czyta, wchłania fantastyki

Dla mnie fantasy i SF to nie to samo. Rację masz w sumie mówiąc ogólnie fantastykę - nie licząc podziałów między gatunkiem czytam od 50 latek

Ravnar 
Master of Disaster

Wysłany: 2014-10-24, 12:37   

Masz rację, użyłem skrótu myślowego. Chodziło mi oczywiście o fantastykę jako całość ;)

andy 

Wysłany: 2014-10-24, 19:52   

Ravnar napisał/a:
Chodziło mi oczywiście o fantastykę jako całość ;)

To czytaj dalej i jak ja szukaj dziur w pomysłach autorów. Przy fantasy niewiele można co prawda. Przecie to magia. Przy hard SF łatwiej, ale jest haczyk? Jaki Ano trza mieć przynajmniej podstawową wiedzę o fizyce i technologii aktualnej.

Odpowiedz do tematu