Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Spoilery
Autor Wiadomość
M 

Wysłany: 2011-08-04, 11:51   Spoilery

Cóż... tym razem propozycja z mojej strony by skrobnąć słów kilka na temat spoilerów z czytanych przez nas książek.

Część z nas sięgając po nową powieść, przed lekturą czyta zapowiedź czekających nas emocji na tylnej części okładki książki - np. ja należę do takiego gatunku :mrgreen: Bywa jednak i tak, że zwiastun - o czym żeśmy zapewne nie raz rozmawiali w luźnych pogawędkach forumowych - zdradza zbyt istotne elementy treści z danej powieści. Wątek ten więc ma w zamyśle ostrzegać nas-czytelników przed wwaleniem się na taką "minę" serwowaną przez wydawców ;-) Kto z was kojarzy konkretne tytuły i wydawnictwa niechaj ostrzega przed takimi wpadkami ;-)
Poza tym, liczę na ciekawą dyskusję na temat waszych "przygód" związanych ze spoilerami ;-)

Kamil 

Wysłany: 2011-08-04, 11:59   

1Q84 Haruki Murakami - nie wiem co mi odwaliło, ale w połowie książki tak sobie przerwałem i oglądałem okładke (żeby oczy odpoczeły, bo już nie dawałem rady) i niestety spojrzałem na opis z tyłu, który zdradza zakończenie. Od tego czasu unikam czytania opisów wydawcnictw. Recenzji książek też prawie nie czytam, a jeśli już to tylko wstęp i zakończenie.
Większosć recenzentów ma skłonności do streszczania książki w swoich recenzjach, a gdy ja napisałem do biblionetki recenzje w której uniknąłem streszczania odpisali mi że nie przyjmą, bo nie przybliżyłem treści książki.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-08-04, 12:12   

Szczerze odradzam spoglądanie na tył okładki "Limes Inferior", zdradza wydarzenia, które dzieją się już w okolicach ostatnich 100 stron, czyli gdy jest za nami już 1/3 książki.
No i w przypadku kontynuacji powieści - wczoraj w Empiku przeglądałem kolejne tomy cyklu Martina, ale zamiast informacji o kolejności dostałem duży spoiler, dobrze, że dałem radę wzrok oderwać.
www.lowking.pl

M 

Wysłany: 2011-08-06, 10:52   

Powód dla którego czytam książki to złożona rzecz, oczywiście najpierw liczy się dla mnie fabuła, ale niekoniecznie tylko podczas pierwszego poznawania jej, tylko ogólnie czy mi się intryga podoba, czy mi przypadły do gustu poszczególne wątki. Zresztą nie do końca rozumiem, jak świadomość że np. osoba X umrze w danej powieści może komuś zniszczyć czytanie danej pozycji. Jeżeli zamierza ją przeczytać, to prędzej czy później i tak by się dowiedział. Jeżeli po zaspojlerowaniu mu się odechce czytać, to oznacza że tak naprawdę wcale nie miał ochoty czytać tej powieści. Jeżeli zasiada do lektury kompletnie nic nie wiedząc, to jest przygotowany na to że ktokolwiek może umrzeć, i cokolwiek może się stać. A jeśli ta sama osoba dowie się tego i owego, to przynajmniej ma kolejny powód dla którego warto przeczytać daną książkę: żeby się dowiedzieć jak do tego doszło i w jakich okolicznościach itp. Oprócz fabuły liczą się bohaterowie, emocje które uda się pisarzowi we mnie wywołać, klimat i styl pisania.
Sprawa ma się nieco inaczej, kiedy czyta się kryminał, a spojler zdradza np. kto morduje. Wtedy psuje to nie tyle radość czytania, co osobiste i indywidualne śledztwo ;-)

Największy spojler jaki w życiu widziałem, był na okładce "Toksyny" autorstwa Robina Cooka. Zdradzał początek, rozwinięcie i właściwie nawet koniec książki. W ogóle nie było sensu jej czytać, opis z tyłu streszczał wszystko. Tak sobie myślę, że na lekturach szkolnych powinni takie dawać :mrgreen:

Kamil 

Wysłany: 2011-08-06, 11:32   

Martinus napisał/a:
Zresztą nie do końca rozumiem, jak świadomość że np. osoba X umrze w danej powieści może komuś zniszczyć czytanie danej pozycji. Jeżeli zamierza ją przeczytać, to prędzej czy później i tak by się dowiedział. Jeżeli po zaspojlerowaniu mu się odechce czytać, to oznacza że tak naprawdę wcale nie miał ochoty czytać tej powieści.

Informacja taka dla mnie nie "niszczy" tylko częściowo psuje przyjemność z czytania danej pozycji. Wiedząc o śmierci jednego z głównych bohaterów przez większość książki wyczekuje tego momentu i myślę sobie, że on zejdzie, a jeśli nie zna sie tej informacji to śledzenie dalszych losów postaci jest dla mnie dużo bardziej ekscytujące, szczególnie, jeśli bohatera polubiłem.

Śmierć jednego z głównych bohaterów Gry o tron była dla mnie dużym zaskoczeniem i zrobiła spore wrażenie - nie odczułbym tego tak, gdybym o tym wiedział, ale książka i tak by mi się podobała.

A np. w jednym z tomów Harry'ego Pottera wiedziałem kto umrze, koleżanka przeczytała pirackie tłumaczenie na długo przed oficjalnym i chamsko poinformowała całą klasę, wszyscy byli wściekli.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-08-06, 11:42   

Nie twierdzę, że spoiler zabija radość z czytania, ale nieco osłabia "siłę rażenia", mnie np. ciut dziwne czytało się cykl wiedźmiński wiedząc, co się stanie na koniec.
www.lowking.pl

Procella 

Wysłany: 2011-08-06, 13:18   

Mnie spoilery nie przeszkadzają. Nie mam nic przeciwko temu, żeby wiedzieć, co się stanie - bardziej interesuje mnie śledzenie wydarzeń, niż ich poznawanie.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2011-08-07, 09:48   

Zacytuję siebie z innego wątku: "serdecznie 'dziękuję' wydawcy, który w notce z tyłu okładki zamieścił informację o tym, kim w rzeczywistości są mieszkańcy Galen - dobrze, że przynajmniej nie wydrukowano tam ostatnich zdań zakończenia". Dotyczy to "Krainy Chichów" Carolla.

Rozumiem generalne streszczenie akcji zachęcające do kupna, ale taki spoiler, ujawniający jedną z najważniejszych tajemnic, na jakich zbudowana jest cała opowieść, to gruba przesada.

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2011-08-07, 18:01   

A mnie wzięła cholera, gdy zajrzałem do "Złotej Ryby", czyli drugiego tomu całkiem przyjemnej trylogii pt. "Talizman z nefrytu" Jose Frechesa, opowiadającej o powstaniu Chin. Dlaczego tam, na samym początku, prócz opisu pierwszego tomu był też opis wydarzeń z trzeciego tomu? Z rozpędu łyknąłem cały opis. :zlo
Caroline*

Żabka 

Wysłany: 2011-08-09, 13:45   

Lubię spoilery, które nie wyjawiając zbyt wiele jednocześnie mówią czego można się spodziewać po książce. Nie chodzi mi tu o fabułę, ale raczej o to jakiego rodzaju jest ta książka i jakich wątków można się spodziewać. Kilka razy zdarzyło mi się przeczytać spoiler, który zawierał prawie całą treść powieści. Co gorsza książka dopiero w 300 stronie rozwinęła się do miejsca, o którym spoiler mówił. Myślałam, że już się nie doczekam...

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-26, 12:16   

Raziel napisał/a:
Szczerze odradzam spoglądanie na tył okładki "Limes Inferior", zdradza wydarzenia, które dzieją się już w okolicach ostatnich 100 stron, czyli gdy jest za nami już 1/3 książki.

O tak, mogę potwierdzić. Moja siostra się na to nadziała. Przeczytała do końca, ale była niepocieszona, że poznała zakończenie zanim sama doń dotarła.

M napisał/a:
Jeżeli zamierza ją przeczytać, to prędzej czy później i tak by się dowiedział. Jeżeli po zaspojlerowaniu mu się odechce czytać, to oznacza że tak naprawdę wcale nie miał ochoty czytać tej powieści.

Jednak czytając powieść niejako uczestniczymy w wydarzeniach dziejących się w czasie teraźniejszym. Towarzyszymy bohaterom w ich przygodach. Poznanie przyszłości jest kuszące (stąd zapewne wszelkiego rodzaju wróżbici i wróżki mają takie powodzenie), ale psuje nieco radość z lektury. Oczywiście przeczytanie spojlera nigdy nie sprawi, że przestanę czytać, ale frajda będzie odrobinę mniejsza. Kenaz wyraził podobne zdanie:

kenaz napisał/a:
Informacja taka dla mnie nie "niszczy" tylko częściowo psuje przyjemność z czytania danej pozycji.

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2011-08-26, 20:39   

Zgadzam się w stu procentach z opinią Ucznia, spoiler nie spowoduje, że nie przeczytam książki, ale odbierze mi część przyjemności. Gdybym np. zdradził komuś, kto zaczyna czytać pierwszy tom wieloczęściowej serii, że w trzecim tomie dojdzie do masakry, w której zginie jeden z głównych bohaterów i podał jego imię, to ten ktoś nie przywiązywał by się tak do tej postaci i nie odczuł by tego wydarzenia w taki sposób, w jaki odczuwa je ktoś, kto zżył się z tym bohaterem od pierwszych stron pierwszego tomu (i to nie przykład wydumany, tylko oparty na faktach, ale pominę tytuł serii i autora, żeby uniknąć... no właśnie spoilerowania :-P ).
Caroline*

Żabka 

Wysłany: 2012-07-11, 14:06   

Wracając do spoilerów... Właśnie czytam książkę "Imperium smoków"... Wypożyczyłam ją z biblioteki i niby spojrzałam na okładkę i opis, ale raczej tak pobieżnie, że jedyne co wiedziałam na temat tej książki to fakt, że jest powieścią historyczną... Teraz niestety zajrzałam na koniec i już się dowiedziałam wszystkiego co mogłabym się dowiedzieć czytając ją... Denerwują mnie takie sytuacje :zlo

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Bruixa 

Wysłany: 2015-09-01, 20:38   

Największą grandą, z jaką się w tej materii spotkałam, jest opis "Alex" Lemaitre'a na stronie empiku. To jedna z najbardziej zaskakujących powieści, jakie czytałam, tymczasem jakiś perwersyjny idiota i sabotażysta :evil: zamiast recenzji zamieścił jej dokładne streszczenie. I cały suspense diabli wzięli - a jest to thriller, jakby się kto pytał. :zlo Książkę gorąco polecam, tylko broń Boże nie zaglądajcie na witrynę empiku!

Pazzak 
I Love Looking Good

Wysłany: 2015-09-01, 23:13   

O Jezu, jak ja tego nienawidzę. Czytałem sagę Pieśni Lodu i Ognia (popularnie "Grę o Tron") i spoksik oki, ale kilka dni później byłem w Empiku i wziąłem do ręki jakąś losową książkę, która okazała się starszym wydaniem jednego z tomów GoTa, a tam oczywiście na tyle okładki
Spoiler:
Po śmierci króla potwora Joffreya, Cersei przejęła władzę ...

:zlo :zlo :zlo

"Widzę piękne miasto z białego marmuru"

Odpowiedz do tematu