Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Alice Sebold - Nostalgia anioła
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-04-08, 15:04   Alice Sebold - Nostalgia anioła

Alice Sebold
Nostalgia anioła
Tytuł oryginalny: The Lovely Bones
Wydawca: Albatros
Data wydania: 2002

Kiedyś dawno temu zaintrygował mnie tytuł książki. "Nostalgia anioła". Przyciąga uwagę, prawda? Był taki czas, że wszystko ze słowem anioł w tytule sprawiało, że automatycznie sięgałam po książkę, film, tomik wierszy. Powieść Alice Sebold przyniosłam do domu, ucieszona, położyłam na półce i na jakiś czas o niej zapomniałam, pochłonięta nowościami i innymi tytułami, które chciałam/musiałam przeczytać. Dopiero wpis na zaprzyjaźnionym forum dotyczący ekranizacji książki, przypomniał mi o niej. Przegrzebałam regały, zdmuchnęłam kurz zabrałam się do czytania. Z miejsca dałam się oczarować narracji. Powieść pochłonęła mnie, każąc przeżywać emocje bohaterów, rozmyślać nad "co by było, gdyby", gniewać się i wzruszać razem z dziecięcą narratorką. 14-letnia Susie Salmon została zgwałcona i zamordowana przez sąsiada. Już przebywając w niebie przygląda się życiu na ziemi, które toczy się bez niej - usiłującym odzyskać równowagę ojcu i matce, starszej siostrze, na której skupia się uwaga jako " tej krewnej zamordowanej dziewczynki", czteroletniemu braciszkowi, który jeszcze nie umie ogarnąć bezpowrotności zawartej w słowie śmierć. Razem z Susie obserwujemy jej bliskich, przyjaciół i znajomych oraz jej mordercę, na przestrzeni kilkunastu lat. Gdy poznajemy rodzinę Susie wydaje się ona mocno scalona i szczęśliwa, jednak tragedia ujawnia tysiąc drobnych pęknięć i rys na tym wizerunku, uświadamia jej członkom, co kryje się pod powierzchnią uładzonej codzienności. Wstrząs, jakim jest brutalna śmierć Susie odsłania utajone żale, niespełnione pragnienia, niedostrzegalne zmiany i cichą nienawiść. Na przestrzeni czasu, którego świadkiem jest narratorka, rodzina Salmonów rozpada się, jej członkowie dojrzewają, ulegają zmianie, umacniają. Podobnie ma się sprawa z bohaterką w niebie i ona z czasem dojrzewa do opuszczenia swoich bliskich, pozwalając im żyć bez swej nieustannej, bolesnej obecności, a tym samym przekracza granicę pomiędzy niebem małym, a niebem bezmiernym, nazywanym też Ukojeniem. Książka coś we mnie poruszyła, zagrała mi na emocjach, pozostawiła słodko-gorzki posmak. Z całą pewnością utkwi mi na długo w pamięci. Nie sądzę, że spodoba się wszystkim. Jedni zapewne uznają ją przesadzoną, inni za nudną. Myślę, że w kilku aspektach jest prawdziwa. Mnie urzekła...

Lektury Kawoholiczki

zonka_88 

Wysłany: 2011-06-13, 20:12   

Czytałam ją kiedyś, jeszcze jako nastolatka i faktycznie jest to coś, co zapamiętuje się na dłużej. Jak spotka, bardzo chętnie przeczytam jeszcze raz.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2013-01-04, 07:35   

Nie dałam rady przeczytać tej książki. Po prostu się wynudziłam. Owszem, początkowo bardzo zasmuciło mnie morderstwo głównej bohaterki, współczułam jej rodzinie. Ale ile można czekać na jakąś akcję? A tu niestety było bardzo dużo opisów jak sobie radzi jej siostra, jak tata.
W pierwszym momencie nie mogłam zupełnie pojąć jak Susie zgodziła się pójść z sąsiadem oglądać jego ziemiankę. Ale ona chyba po prostu była bardzo ciekawa? I nie spodziewała się po nim niczego złego?

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-01-10, 09:32   

Tifa Lockhart napisał/a:
Ale ile można czekać na jakąś akcję? A tu niestety było bardzo dużo opisów jak sobie radzi jej siostra, jak tata.

I to było sedno ksiażki. Morderstwo bohaterki było niejako pretekstem do pokazania, że tragedia rodzinna tego typu niekoniecznie łączy. Mnie się bardzo podobał ten opis powolnego rozpadu rodziny, kolejne pęknięcia w spoiwach. Każde z nich zamknęło się w kręgu własnego bólu - ojciec, matka, stając się w tym równie tragiczni, co egoistyczni. Ten portret siostry, która pada ofiarą rodzinnej tragedii, traci pewną własną osobowość, bo od tamtego momentu funkcjonuje niemal wyłącznie jako "ta, której siostra..." wydał mi się bardzo prawdopodobny.
Dla mnie wiarygodna psychologicznie.

Lektury Kawoholiczki

Odpowiedz do tematu