Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
LEM, Stanisław
Autor Wiadomość
Czarna Stopa 

Wysłany: 2008-11-24, 19:40   

Kilka razy spotykałem się z opinią, że Lema u siebie wypada mieć, lecz z czytaniem to już różnie bywa. Sam Lem, odpowiadając na pytanie Stanisława Beresia, mówił:

"...Przy pracy nie myślałem o czytelnikach. Moim bezpośrednim "słuchaczem" była stara maszyna do pisania. Nie wybierałem odbiorców, nikogo nie chciałem pouczać. Przypuszczałem, że sprawy, które mnie fascynują, powinny również zainteresować innych".

"... ja się specjalnie nie pasjonuję myślą, jak wielu ludzi weźmie moje książki do ręki. Jestem nawet zdumiony, kiedy przychodzę do pralni chemicznej przy moście Dębnickim, a tam czai się na mnie prasowaczka z przygotowanymi do podpisu "Golemami", które chce podarować swoim dzieciom, z których najstarsze ma dziewiętnaście lat".
:)

Parę razy udało mi się obejrzeć wywiady przeprowadzone z Lemem w jego domu. Ilość książek zachwycała - wszędzie pełne półki, malować czy tapetować już nie trzeba :) Jak sam przyznał w "Rozmowach ze Stanisławem Lemem", czytał dosyć dużo z dziedziny kosmologii, astrofizyki, astronomii i planetologii, miał także "... nie najgorsze informacje z dziedziny biologii, włączając w to medycynę". Dużo wiedział o fizyce i miał pewne pojęcie o matematyce, cybernetyce, teorii informacji, logice, teorii decyzji. Bardzo interesował się filozofią, był "...zorientowany przyzwoicie w teorii literatury". Trudno zresztą wyliczyć wszystkie dziedziny, w których był w stanie się kompetentnie wypowiadać, ale całość wygląda niezwykle imponująco. Z tego opisu, a także z innych, których tu nie przytoczyłem, a które znaleźć można w podanej wyżej i innych książkach, wyłania sie obraz człowieka bardzo oczytanego, dysponującego godną pozazdroszczenia wiedzą. To zresztą widać w jego utworach, zwłaszcza dyskursywnych, do czytania których bez głębszego przygotowania lub przynajmniej kilku słowników, encyklopedii i innych pomocy lepiej nie podchodzić.

Na szczęście beletrystyka jest znacznie bardziej przyjazna i można z niej czerpać dużo przyjemności i zadowolenia. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie pozycje mogą się podobać, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie dłuższe opisy nie są zbyt mile widziane. Zresztą Lem również podchodził bardzo krytycznie do swoich utworów. Nie lubił "Sezamu i innych opowiadań", "Astronautów" i "Obłoku Magellana" i doskonale zdawał sobie sprawę z wad i braków innych swoich książek - np. z "Opowiadań o pilocie Pirxie", jak sam przyznawał w późniejszym już czasie, podobały mu sie jedynie "Terminus" i "Ananke".

Ja na szczęście nie jestem jednak tak krytycznie nastawiony i z wielką przyjemnością powracam do niemal wszystkich beletrystycznych książek Lema. "Maska" przez długi czas stanowiła dla mnie zagadkę, to był chyba najbardziej tajemniczy - obok "Pamiętnika znalezionego w wannie" - utwór i nie do końca wiedziałem, o co w nim tak naprawdę chodzi. Z kolei przepadałem właśnie za opowiadaniami o Pirxie i oczywiście Ijonem Tichym, którego najpierw poznałem - wbrew wszelkim zasadom ;-) - w "Pokoju na Ziemi, a dopiero potem w "Dziennikach gwiazdowych" i "Wizji lokalnej", której przeczytanie zajęło mi sporo czasu ze względu na wielce oryginalne nazwy i nowe słowa, co w przypadku Lema nie było jednak żadnym zaskoczeniem.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2008-12-13, 10:11   

Ja mam jedną książkę Lema na półce. Ale jakoś nie mogę się do niej zabrać . Owszem przeczytałam chyba 10 stron ale dalej mi nie idzie. Zawsze to jest coś innego ciekawszego. ;D

Tina 

Wysłany: 2009-01-05, 21:20   

Przeglądając dziś jak zwykle strony o książkach fantastycznych natrafiłam na taką informację:
Cytat:
Najprawdopodobniej w serii Gazety Wyborczej ukaże się komplet dzieł Stanisława Lema, czyli 33 tomy.
Ostateczna decyzja w sprawie trybu i zakresu wydawania serii ma zostać podjęta na przełomie stycznia i lutego.

za: katedra.nast.pl

Z jednej strony to dobrze - kilku ważnych dzieł brakowało w tej kolekcji, jednak 33 tomy to trochę dużo...

Bruixa 

Wysłany: 2009-01-05, 21:49   

Czarna Stopa napisał/a:
"Maska" przez długi czas stanowiła dla mnie zagadkę, to był chyba najbardziej tajemniczy - obok "Pamiętnika znalezionego w wannie" - utwór i nie do końca wiedziałem, o co w nim tak naprawdę chodzi.

Niemal zapomniałam o "Masce", a bardzo mi się podobała. Niezwykły tekst - zaskoczył mnie i dał sporo do myślenia na temat istoty człowieczeństwa, sztucznej inteligencji, wolnej woli i determinizmu, natury uczuć itd.
Lemowskie neologizmy, nazewnictwo i gry słowne zawsze mnie bawiły. Szczeólnie zapadło mi w pamięć słowo "łypant" na określenie satelity szpiegowskiego. W akademiku nazywałyśmy z koleżanką łypantami parę, która wystawała na korytarzu i zawsze świetnie się orientowała, kto, gdzie, z kim i o jakiej porze się spotyka. :mrgreen:

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-06, 08:08   

Tina napisał/a:
Z jednej strony to dobrze - kilku ważnych dzieł brakowało w tej kolekcji, jednak 33 tomy to trochę dużo...

Hej!!! Myślę, że 16 tomów wystarczy. Kurcze, tak trochę szkoda pieniędzy. Nie wiem, czy będe kupował drugą serię.

Utopiste

Wysłany: 2009-01-08, 16:58   

ja nie wiedziałam nawet, że Lem tyle napisał. Ciekawa jestem co będzie w tych pozostałych tomach, choć nie wiem czy się skuszę. Już i tak na te co stoją na mojej półce wydałam majątek i musiała zrezygnować z paru innych rzeczy.

andy 

Wysłany: 2009-01-08, 18:28   

Lem napisał sporo i raczej pomimo upływu czasu warte przeczytania. Sam ma wszystko na półeczkach. No może pierwsze pisane w czasach socrealizmu dzisiaj mogą szokować (kto nie czytał to niech sobie przeczyta wstęp do Astronautów) to jednak idąc w głębszą warstwę - nie tylko przygodową SF to może coś jeszcze zauważy ;-)

Utopiste

Wysłany: 2009-01-09, 20:33   

Czytałam wstęp do Astronautów i o mało nie zraziłam się do samej książki, na szczęście przebrnęłam i dalej już było tylko lepiej :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-11, 10:00   

Ja w zasadzie, tak sobie to teraz uświadamiam, mało znam prozę Lema. Czytałem tylko trzy jego książki, a teraz mam już na półce 13 dzięki serii Gazety Wyborczej. Przyjdzie czas, że się z nimi zapoznam i wtedy będę mógł się wypowiadać jako Lemolog. :)

Jednak ja podstawie tego co przeczytałem mogę powiedzieć, że nie jest to prosta i lekka fantastyka, przy Lemie trzeba się trochę skupić, wysilić umysł, co w fantastyce lubię. Po prostu przez prozę Lema prześwieca jego mądrość i wiedza, da się to zauważyć.

Utopiste

Wysłany: 2009-01-11, 10:41   

Ja miałam okazję przeczytać trochę więcej z jego twórczości i właściwie znam większość z tych książek, które wydała Wyborcza, a które teraz ślicznie stoją na półce i mnie pocieszają w trudnych chwilach :) Tak się złożyło, że jak już przeczytałam Dzienniki Gwiazdowe, to nie mogłam się oderwać od jego książek i jak tylko znalazłam coś w bibliotece, to wypożyczałam, siadałam na tapczanie i zapominałam o bożym świecie :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-11, 10:43   

Utopiste napisał/a:
siadałam na tapczanie i zapominałam o bożym świecie

To się nazywa siła słowa. :P

Utopiste

Wysłany: 2009-01-11, 10:44   

to się również nazywa najwspanialszym stanem w jakim może znaleźć się czytelnik :mrgreen:

Tina 

Wysłany: 2009-03-11, 09:10   

Już wiadomo co będzie z kontunuowaniem kolekcji WYborczej:
Cytat:
Od 25 marca "Gazeta Wyborcza" wznowi wydawanie kolekcji dzieł Stanisława Lema.

Książki będą się ukazywać w ostatnią środę każdego miesiąca (z przerwą wakacyjną). Oto ich lista:
"Pokój na Ziemi"
"Biblioteka XXI wieku. Golem XIV"
"Sex Wars"
"Człowiek z Marsa. Opowiadania"
"Mój pogląd na literaturę"
"Astronauci"
"Fantastyka i futurologia t. 1"
"Fantastyka i futurologia t. 2"
"Fiasko"
"Filozofia przypadku"
"Wizja lokalna"
"Summa Technologiae"
"Maska"
"Moloch"
'Wejście na orbitę"
"Dialogi"
"Przekładaniec"

za: katedra.nast.pl

Zostanawiam się czy nie kupować wszystkich części. Jak cena byłaby dalej taka sama, to 20zł miesięcznie za dobrze wydaną książkę... Nie wiem, muszę się jeszcze zastanowić.

Utopiste

Wysłany: 2009-03-11, 20:05   

też mam ten sam problem Tino, ale jest szansa, że raz w miesiącu dam radę :D

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-03-12, 17:07   

A gdzei Obłok Magellana? Ponoć mieli wydać wszystkie dzieła Stanisława Lema?

Odpowiedz do tematu