Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
George Bidwell
Autor Wiadomość
alibaba 

Wysłany: 2011-06-30, 19:41   George Bidwell

Obiecałam, że po przeczytaniu „Ryszarda III” Bidwella, napiszę co sądzę o tym królu i kto , moim zdaniem przedstawia jego obraz bardziej zbliżony do prawdy.
No cóż. Obraz tego króla przedstawiony przez Bidwella różni się diametralnie od tego, jak przedstawił go Szekspir.
Bidwell w przedmowie wyjaśnia, dlaczego Szekspir zrobił z tego króla potwora. I te argumenty wydają mi się na tyle słuszne, że jestem skłonna uznać, iż Ryszardowi III wyrządzono straszną krzywdę.
W skrócie przedstawię tu słowa Bidwella.
Szekspir pisząc o Ryszardzie III wg Bidwella korzystał z biografii napisanej przez Tomasza More. Natomiast głównym źródłem informacji More’a był nieprzejednany wróg Ryszarda III, stronnik Lancastrów, biskup Morton. More w pewnym okresie czasu był paziem na dworze tego biskupa a ten często opowiadał mu o Wojnach Dwóch Róż. Morton w znacznym stopniu przyczynił się do osadzenia na tronie angielskim pierwszego Tudora i od tegoż Tudora otrzymał kapelusz kardynalski. Tak więc Szekspir czerpał informacje o Ryszardzie III od gorących zwolenników Tudorów. Ponadto, Szekspir żył i tworzył w okresie rządów Tudorów. Kto wówczas ośmieliłby się stanąć w obronie Ryszarda III, zabitego, by królem mógł zostać pierwszy Tudor?
A oto dwa cytaty z książki Bidwella o Ryszardzie III:
„Jak w XV wieku mieszczanie londyńscy dyskutowali i sprzeczali się namiętnie, za i przeciw Ryszardowi……tak będą się sprzeczać przez pięćset lat i nadal nie dojdą do ostatecznego rozwiązania”.
Bidwell cytuje słowa starego biskupa Langtona który żył za czasów Henryka VI, Edwarda IV, Edwarda V i Ryszarda III.
Biskup ten pisząc do swojej kapituły relacje z objazdy królewskiej pary po kraju pisze tak:
„Jego obecność raduje lud, gdziekolwiek się obróci, bardziej niż jakiegokolwiek księcia, ponieważ on naprawia krzywdy, uwalnia od ucisku i nieprawości. Zaprawdę, nigdy innego władcy nie ceniłem jak jego”.
Bidwell prawdopodobnie pisząc swoją powieść opierał się na dziele Benjamina Farringhtona „Zabójstwo Ryszarda III”, wydanego w 1971r., dziele, które oczyszcza Ryszarda z zarzutów przypisywanych mu przez More’a i Szekspira.
O tym dziele Bidwell wspomina w przedmowie.
Książkę co prawda przeczytałam kilka dni temu ale dopiero dziś znalazłam trochę czasu by o niej napisać.

Pozwoliłam sobie wydzielić temat, bo to już osobna recenzja, a nie tylko wrażenia z lektury, szkoda, żeby zaginęło w gąszczu postów ^^ Pozdrawiam! Wiedźma.
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2011-07-01, 09:02, w całości zmieniany 1 raz  

M 

Wysłany: 2011-07-25, 11:15   

alibabo - a jakie wrażenia po samej lekturze? Czy Bidwell w ogóle dobrze i przystępnie pisze? Czy czytałaś coś jeszcze tego autora? Bo muszę przyznać nieco mnie zaintrygował tern autor.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2011-07-25, 11:56   

Pytanie było do Alibaby, ale ja też pozwolę sobie odpowiedzieć. :D Bidwell jak dla mnie pisał bardzo ciekawe książki. Jego styl nie jest napuszony, ani zbyt naukowy, co jest wielką zaletą.

alibaba 

Wysłany: 2011-07-25, 23:00   

Tak, Bidwell pisał / niestety zmarł w 1989r./naprawdę dobrze. Jego książki- prawie wszystkie, czyta się jednym tchem- o ile kocha się literaturę historyczną. Jego książki były wydawane w latach 80-tych. W bibliotekach można jeszcze spotkać te "niezaczytane" jak to się określa w bibliotecznym żargonie.
Bidwell pisał na ogól zgodnie z faktami historycznymi. Jeśli coś zmieniał- zawsze o tym czytelnika informował. Często podawał z jakich źródeł historycznych czerpał informacje.
Przeczytałam wszystkie wydane w Polsce jego książki. Tłumaczem na nasz język była jego żona- Polka. A że upłynęło już parę lat od czasu gdy przeczytałam ostatnią jego książkę- z ogromną przyjemnością wracam do tych książek które są jeszcze dostępne. Miłośnikom dobrej książki historycznej gorąco polecam książki tego autora.
Tifa jednym zdaniem trafnie określiła charakter jego książek.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-07-26, 00:20   

Bidwell miał niezwykle lekkie pióro. Jego powieści, choć historyczne, są porywające, a postacie żywe.
To jemu zawdzięczam nieprzerwany od lat romans z dynastią Tudorów... :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

M 

Wysłany: 2011-07-26, 08:53   

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi, dzięki którym już wiem, że w najbliższym czasie postaram się sięgnąć po jakąś książkę George'a Bidwella. Na plus zaliczam fakt, iż ten autor pisał na temat historii Anglii, która jest bardzo interesująca, choć nigdy jakoś bardziej nie wtopiłem się w nią. W związku z tym, ze Bidwell jest rzetelny w przedstawieniu faktów, postaram się wkrótce zapoznać z jego twórczością i uzupełnić co nieco swoją mizerną wiedzę na temat historii wysp brytyjskich ;-)

iskradeus 

Wysłany: 2012-06-21, 02:32   

Miłośnikom dobrej książki historycznej gorąco polecam książki tego autora.

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2012-09-15, 17:29   

M napisał/a:
alibabo - a jakie wrażenia po samej lekturze? Czy Bidwell w ogóle dobrze i przystępnie pisze? Czy czytałaś coś jeszcze tego autora? Bo muszę przyznać nieco mnie zaintrygował tern autor.

Ja kiedyś przeczytałam wszystko, co Bidwell napisał. O Henryku VIII, o Elżbiecie I i Stuartach... no było tego dość sporo. Czytałam, bo interesowałam się historią Anglii. Czyta się bardzo dobrze.

tubi 
Kłobuk

Wysłany: 2017-01-31, 11:46   George bidwell

George bidwell pisał beletryzowane biografie znanych z historii wielkiej brytanii postaci
Dla mnie bardzo ciekawe poleciłbym: ten zły wódz wellington, john i sara malborough
Wiktoria żona alberta, pirat królowej, najcenniejszy klejnot,admirał i kochanek,o cecilu rhodesie i robercie clivie zdobywcy indii
Co ciekawe rodowity anglik po wojnie przyjechał do Polski ożenił się z polką i do końca życia mieszkał w polsce
Pisał po angielsku a żona tĺumaczyła na polski
Napisał też kilka powieści historycznych ale jeszcze do nich nie doszedłem
Polecam każdemu lubiącemu czytać biografie,czy też interesującemu się historią

Odpowiedz do tematu