Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Błędy w książkach
Autor Wiadomość
Belial

Wysłany: 2014-12-21, 07:29   

Dobrze, że go nie czytuję. :D Nie muszę się zastanawiać nad nielegalnym handlem dziećmi afrykańskimi pochodzenia indyjskiego.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-12-21, 15:14   

:hehe:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Bruixa 

Wysłany: 2015-01-27, 00:12   

W "Krawcowej z Madrytu" czytam o spotkaniu z Hitlerem w Bejrucie, gdzie jak co roku pojawił się na festiwalu wagnerowskim. Do przekładu nie mam zastrzeżeń, więc chyba to korekta pomyliła Bayreuth z Bejrutem (no bo skoro akcja toczy się w Maroku - i tu, i tu Arabowie :roll: )

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2015-01-27, 07:24   

Bruixa napisał/a:
W "Krawcowej z Madrytu" czytam o spotkaniu z Hitlerem w Bejrucie, gdzie jak co roku pojawił się na festiwalu wagnerowskim. Do przekładu nie mam zastrzeżeń, więc chyba to korekta pomyliła Bayreuth z Bejrutem (no bo skoro akcja toczy się w Maroku - i tu, i tu Arabowie :roll: )

Tak moglo byc. Nie znam hiszpanskiego, ale po francusku (ta sama grupa jezykowa) nazwa Bejrutu to Beyrouth, wiec roznica tylko dwoch samoglosek. A swoja droga troche dziwne, ze autor korekty umiescil festiwal wagnerowski w stolicy Libanu.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-04-13, 10:09   

W "Duchu z przeszłości" J. Harris zakonnice mają skryiptorium. Zakładam, że to inwencja własna tłumacza (Bogumiła Nawrot), a że mądrze brzmiało, to żadna z trzech korektorek i redaktorek się nie uczepiła...

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2015-04-13, 12:10   

Córka Lavransa napisał/a:
W "Duchu z przeszłości" J. Harris zakonnice mają skryiptorium. Zakładam, że to inwencja własna tłumacza (Bogumiła Nawrot), a że mądrze brzmiało, to żadna z trzech korektorek i redaktorek się nie uczepiła...

Taka mala literowka mogla im po prostu umknac.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-04-13, 13:44   

To nie jest literówka, powtarza się za każdym razem, kiedy pojawia się to słowo.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2015-04-13, 22:49   

W ksiazce Irvinga Stone "Opowiesc o Darwinie" jest informacja, ze Darwin wyruszajac na wyprawe na Beagle zabral ze soba dzinsowe spodnie. Nieco zaskakujace, zwazywszy na fakt, ze pierwsza pare dzinsow na swiecie uszyto kilkadziesiat lat po tej wyprawie.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-04-13, 23:05   

Tam też chyba, niestety, nazwano dżdżownicę glistą... :-/

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-06-05, 23:42   

Przeczytałam wreszcie "Gułag" Anne Applebaum. Książka jest bardzo dobra, ale tłumaczenie wyjątkowo kiepskie.
Nie rozumiem zupełnie zamiany ZSRR na ZSRS (nie wiem, może tłumacz jest młody i nie pamięta tych czasów, ale nie wystarczy przetłumaczyć dosłownie the Soviet Union, można też zajrzeć do wikipedii...), a dodatkowo irytujące były tego typu kwiatki:

"W większości obozów więźniowie mieszkali w barakach. Do wyjątków jednak należały obozy, w którym baraki zostały zbudowane, zanim pojawili się więźniowie. Ci, którzy mieli nieszczęście zostać skierowani do budowy nowego łagru, mieszkali w namiotach."

Ani to logiczne, ani to składne... :-/

Deina Eldathiel 
Hen Ichaer

Wysłany: 2015-06-05, 23:52   

Mam tę cegłę na półce, ale jeszcze się za nią nie zabrałam...
Nawiasem mówiąc są tłumaczenia-kwiatki tak urocze w swojej nieporadnej naiwności, że aż przeszły do legendy. Pamiętam jak czytając trylogię Montgomery o Emilce zachodziłam w głowę, czemu ona te orzechy i orzechy ze smakiem pożera. Potem się okazało, że w oryginale były pączki i ten "nut" tłumaczkę zmylił;) Nie mówiąc już o legendarnym "mrożonym kremie"!

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2015-06-06, 14:20   

Ad vocem naszej drogiej CL:

Cytat:
Rosyjska nazwa tego historycznego państwa brzmi Sojuz Sowietskich Socjalisticzeskich Riespublik. W związku z obecnością w nazwie państwa przymiotnika советский (sowieckij) o wyżej wymienionym znaczeniu powstał problem oddania jego treści w języku polskim. W roli oficjalnej nazwy państwa początkowo stosowano formę Związek Socjalistycznych Republik Rad (bez tworzenia przymiotnika, w skrócie ZSRR). W dwudziestoleciu międzywojennym w nazwie tej, a także poza nią kiedy chciano określić coś, co odnosiło się do tego państwa, stosowano przymiotnik sowiecki, stąd nazwa Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Formę radziecki, której użycie znane jest w polszczyźnie ok. 1644 r. w odniesieniu do rady miasta, zaproponował w 1938 roku sowietolog Wiktor Sukiennicki. Upowszechniła się ona w okresie PRL-u.
Obecnie stosowane są obie formy – są one uważane za poprawne i synonimiczne, aczkolwiek w niektórych kontekstach forma sowiecki (tak jak Sowieci w stosunku do Rosjanie) może mieć konotację negatywną.

http://www.kul.pl/zsrr-czy-zsrs,art_28091.html

Sam się niedawno spotkałem z takim tłumaczeniem, bodaj w książce Folletta, "Upadku Gigantów"? I sprawdziłem z ciekawości, czy to poprawne. :)
Caroline*

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-06-06, 23:50   

Nieznany napisał/a:
sprawdziłem z ciekawości, czy to poprawne. :)

Czyli kolejny, który chce być hiperpoprawny i hiperhipsterski i tak się doszukuje i wyszukuje, że umykają mu poważne błędy logiczne i stylistyczne we własnym wypłodzie. Uwielbiamy takich... :zlo

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2015-07-15, 23:56   

O ile potrafię zrozumieć błędy rzeczowe (czasami jesteśmy czegoś absolutnie pewni i nawet nie przyjdzie nam do głowy zweryfikować nasze przekonania z jakimś wiarygodnym źródłem), stylistyczne (to w dużej mierze kwestia indywidualnych odczuć), czy nawet gramatyczne (wielokrotne przerabianie zdania może owocować kompletnym poplątaniem), o tyle nigdy nie zrozumiem wypuszczenia na rynek książki bez uprzedniego sprawdzenia pisowni automatem. Noż kurczę, przecież to zajmuje moment! Spellcheck nie wyłapie takich niuansów jak źle użyte może/morze czy że/ze, ale na pewno znajdzie słowo takie jak "ochydny". A między innymi taki właśnie błąd pojawił się w książce "Nieprzyjaciel boga" Bernarda Cornwella (którą, nawiasem mówiąc, bardzo polecam). Książka ma z tyłu okładki podaną cenę 39,90 zł. Niemało. Na ile wyceniono jej korektę, tego nie wiem, ale nie były to chyba najlepiej zainwestowane pieniądze.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-07-16, 22:53   

Emoonia napisał/a:
Spellcheck nie wyłapie takich niuansów jak źle użyte może/morze czy że/ze, ale na pewno znajdzie słowo takie jak "ochydny".

Wyznam, że ja też tego nie rozumiem. Może się jakiś znawca tematu wypowie - ja rozumiem, że korektorzy nie pracuję na wordzie, tylko na jakimś super hiper duper profesjonalnym programie, ale - nie ma przebacz - word zrobiłby to sto razy lepiej... :roll:

Odpowiedz do tematu